USA sa pokúšajú preskúmať Putinov duševný stav

 • Ruská armáda v utorok ráno spustila raketové útoky na mesto Charkov
 • Zločiny Ruska na Ukrajine sa každou hodinou stupňujú, tvrdí minister zahraničia USA Blinken 
 • Zelenskyj žiada zastavenie bombardovania, inak mierové rokovania nemajú zmysel
 • Ukrajinci sa snažia zabrániť príchodu ruských vojakov rôznymi spôsobmi i vlastným telom
putin
TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
 • Ruská armáda v utorok ráno spustila raketové útoky na mesto Charkov
 • Zločiny Ruska na Ukrajine sa každou hodinou stupňujú, tvrdí minister zahraničia USA Blinken 
 • Zelenskyj žiada zastavenie bombardovania, inak mierové rokovania nemajú zmysel
 • Ukrajinci sa snažia zabrániť príchodu ruských vojakov rôznymi spôsobmi i vlastným telom

Startitup monitoruje situáciu u našich východných susedov ONLINE 24 hodín denne. 

Británia pridala v utorok na zoznam ruských subjektov sankcionovaných za inváziu na Ukrajinu Ruský fond priamych investícií (RFPI) a jeho šéfa Kirilla Dmitrijeva.

Monitorovanie ONLINE z 1. marca sme ukončili. Naďalej však situáciu sledujeme ONLINE, všetko podstatné sa dozvieš z novovytvoreného stredajšieho článku, ktorý aktualizujeme minútu po minúte.

7:00 Svetová banka pripravuje pre Ukrajinu trojmiliardový balík pomoci

Svetová banka (SB) pripravuje balík pomoci pre Ruskom napadnutú Ukrajinu vo výške troch miliárd dolárov. Balík bude zahŕňať aj minimálne 350 miliónov dolárov určených na okamžitú pomoc Kyjevu. 

Prvá tranža pomoci „bude predložená na schválenie (výkonnej) Rade (SB) ešte tento týždeň; po nej bude nasledovať 200-miliónový balík rýchlej podpory pre (ukrajinské) zdravotníctvo a školstvo“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení SB a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré zároveň odsúdilo ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine a jej vážne ekonomické a humanitárne dôsledky.  

6:03 Poľsko prijme 2 000 detí z ukrajinských detských domov

Poľská katolícka charitatívna organizácia Caritas Poland v utorok oznámila, že prijme 2 000 detí z ukrajinských sirotincov. Prvá skupina pozostávajúca z 300 detí príde do Poľska v stredu.

„Naši východní susedia hovoria o humanitárnej katastrofe, ktorá sa rýchlo blíži,“ povedal pre agentúru PAP riaditeľ poľskej charity Marcin Izycki. „Rozhodli sme sa reagovať na krízu na Ukrajine a poskytnúť útočisko v našej krajine tým najzraniteľnejším,“ dodal.

4:09 Mesto Charkov je pod útokom, pristáli tam ruskí výsadkári. Zaútočiť mali na jednu z vojenských nemocníc

Ukrajinská armáda oznámila, že na druhé najväčšie mesto Charkov v noci zaútočili ruskí výsadkári. V meste podľa nich po výsadku Rusov vypukli ťažké boje, informovala agentúra AFP.

„Príslušníci ruských výsadkových jednotiek pristáli v Charkove… a napadli miestnu nemocnicu. Pokračujú boje medzi útočníkmi a Ukrajincami,“ uviedla ukrajinská armáda vo vyhlásení zverejnenom v aplikácii Telegram. Podľa stanice BBC, ktorá sa odvolala na ukrajinskú agentúru UNIAN a predstaviteľov ukrajinskej armády, ruskí výsadkári napadli jednu z miestnych vojenských nemocníc. BBC však túto informáciu nedokázala overiť z iných zdrojov.

Podľa informácií Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU k ruskému výsadku v približne 1,5-miliónovom Charkove došlo krátko pred 3.30 h miestneho času, píše denník The Guardian.

4:06 Ruské jednotky sa podľa BBC zmocnili mesta Cherson. Pri bojoch zomrelo 200 ľudí, mnohí majú byť civilisti, povedal miestny zastupiteľ

4:05 Americkí vojaci budú brániť „každý kúsok“ územia členov NATO

Americkí vojaci budú s plným nasadením brániť „každý kúsok“ územia členských krajín NATO pred prípadným ruským útokom. Na samotnej Ukrajine však proti ruským inváznym silám bojovať nebudú. V prejave o stave Únie to v utorok vyhlásil americký prezident Joe Biden, informovala televízia CNN.

2:05 Biden: Putin podcenil razanciu a jednotu Západu

Šéf Kremľa Vladimir Putin pri svojom útoku voči Ukrajine podcenil reakciu Západu a neočakával, že západné krajiny zareagujú tak razantne a jednotne. Uvádza sa to v texte prejavu o stave Únie, ktorý prezident USA Joe Biden prednesie v noci na stredu SEČ.

„Putinova vojna bola vopred naplánovaná a ničím nevyprovokovaná. Odmietol diplomatické snahy. Myslel si, že Západ a NATO nezareagujú. Myslel si, že nás rozdelí… Putin sa mýlil. Boli sme pripravení,“ píše sa v texte Bidenovho prejavu.

zdroj: SITA/AP, Susan Walsh

Americký prezident v ňom ďalej vyjadruje presvedčenie, že diktátori „musia pykať“ za svoje agresívne činy, lebo spôsobia ešte viac zmätku a chaosu. Zároveň ubezpečuje, že Severoatlantická aliancia aj v súčasnosti zohráva kľúčovú úlohu pri zaisťovaní mieru a stability v Európe a bezpečnosti európskych spojencov, píše agentúra AP.

2:04 Americké tajné služby sa pokúšajú preskúmať Putinov duševný stav

Americké tajné služby začali v posledných dňoch prioritne skúmať duševné rozpoloženie šéfa Kremľa Vladimira Putina a jeho možnú súvislosť s eskalujúcou vojnou na Ukrajine. Informovala o tom v utorok televízia CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s celou záležitosťou.

Správa prichádza v čase, keď niektorí pozorovatelia, ktorí dlhodobo sledujú kroky ruského prezidenta, vyjadrujú presvedčenie, že jeho kroky z poslednej doby sú čoraz nepredvídateľnejšie a iracionálnejšie.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poprední predstavitelia americkej administratívy požiadali tajné služby, aby získali aktuálne informácie o Putinovom psychickom rozpoložení a o tom, ako na neho vplýva neočakávane jednotná a razantná reakcia Západu.

23:47 Mecenáš vakcíny Sputnik sa ocitol na sankčnom zozname

Británia pridala v utorok na zoznam ruských subjektov sankcionovaných za inváziu na Ukrajinu Ruský fond priamych investícií (RFPI) a jeho šéfa Kirilla Dmitrijeva. Zároveň varovala Kremeľ, že cena, ktorú bude platiť za agresiu voči Ukrajine, sa bude ďalej zvyšovať, informovala agentúra AFP.

Stalo sa tak deň po tom, ako obdobné sankcie prijali aj Spojené štáty americké. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pritom RFPI označil za symbol korupcie hlboko zakorenenej v ruskej spoločnosti.

Sputnik V
zdroj: TASR / Milan Kapusta

Tento fond okrem iného podporoval aj vývoj ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu a následne organizoval jej predaj v zahraničí.

Nové sankcie prijalo Spojené kráľovstvo po tom, ako v pondelok vláda v Londýne uviedla, že zmrazí aktíva všetkých ruských bánk na svojom území a nariadila britským prístavom, aby neprijímali žiadne ruské lode.

Britský vicepremiér Dominic Raab v utorok uviedol, že západné sankcie by mohli podnietiť ruských oligarchov k tomu, aby žiadali od šéfa Kremľa Vladimira Putina zastavenie ruskej agresie voči Ukrajine.

(Sankcie) vyhľadujú Putinovu vojnovú mašinériu a vyvinú tlak na mnohých oligarchov, ktorí potrebujú prístup k medzinárodnému systému a ktorí vyvinú nátlak na Putina,“ uviedol Raab s tým, že sankcie nie sú namierené voči bežným Rusom. To, že „katastrofálne rozhodnutie“ ruského prezidenta bude znamenať pre ruských občanov katastrofu, je však podľa neho „neodvratné“. (TASR)

23:33 Ruský konvoj narazil na nečakaný problém: pokazené autá

Obrovská kolóna ruských vozidiel smerujúca na juh k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev nie je dlhá 64 kilometrov a jej väčšinu netvoria obrnené vozidlá. Spresnenie priniesla v utorok britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na spoločnosť McKenzie Intelligence Services.

Kolónu tvorí séria logistických „blokov“, teda zoskupení vozidiel, ktoré sa pohybujú v rozstupoch po dlhej hlavnej ceste od bieloruskej hranice a majú sa spojiť s ruskými jednotkami na severných predmestiach Kyjeva. Ukázala to zblízka analýza najnovších satelitných záberov od spoločnosti McKenzie Intelligence Services.

Podľa analýzy to vyzerá tak, že konvoj na niekoľkých miestach zabrzdili pokazené vozidlá. Konvoj pozostáva z niekoľkých pancierových vozidiel (tankov) a bojových vozidiel pechoty, ale prevažne z logistických vozidiel, čo naznačuje plány, že nepôjde len o krátky boj.

Analytici tvrdia, že za posledných 24 hodín zaznamenali veľmi malý postup kolóny na Kyjev, píše BBC. Podľa britského ministerstva obrany bola aj v utorok asi 30 kilometrov severne od Kyjeva.

Zábery z inej situácie, preskúmané spoločnosťou McKenzie Intelligence Services, zachytávajú ruský prápor výsadkárov ukrytý v oblasti letiska Hostomeľ – je to najdôležitejšie medzinárodné nákladné letisko na Ukrajine a zároveň kľúčová vojenská letecká základňa blízko Kyjeva. Ich delostrelectvo sa však podľa odhadov nachádza mimo dostrelu väčšiny územia Kyjeva. (TASR)

23:21 Pod oknami ruskej ambasády v Litve sa objavil drsný odkaz:

Putin, v Haagu už na teba čakajú.“ Je to narážka na rozbehnuté vyšetrovanie medzinárodného trestného súdneho dvora. Rusko sa totiž malo dopustiť vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. (NEXTA)

22:53 Zelenskyj odkazuje západným médiám, že Ukrajina to sama nezvládne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok z tajného bunkru v Kyjeve rozprával so západnými médiami. Povedal, že „Ukrajina bude bojovať tvrdšie než ktokoľvek iný“, ale vojnu proti Rusku nemôže zvládnuť sama. Informovala o tom britská stanica BBC.

Ukrajinský prezident, ktorého už vnímajú ako hrdinu za to, ako bráni svoju krajinu pred agresiou Ruska, uviedol pre americkú televíziu CNN a tlačovú agentúru Reuters, že rozhovory o prímerí môžu byť seriózne, len ak sa najprv zastavia boje.

„Ak to urobia a ak to urobia obe strany, bude to znamenať, že (Rusi) sú pripravení na mier,“ povedal ukrajinský prezident. „Ak nie sú pripravení, znamená to, že sa iba márnil čas. Uvidíme (či sú pripravení),“ dodal.

Zelenskyj, ktorý sa v posledných hodinách rozprával s prezidentom USA Joeom Bidenom, povedal, že si želá, aby sa americký líder zaoberal situáciou na Ukrajine vo svojom prejave o stave Únie. Ten má Biden predniesť v utorok večer, informovala CNN.

Ukrajinský líder údajne chce, aby Biden vysvetlil, že odpor kladený Ukrajinou nie je len v jej záujme, ale v záujme demokracie a slobody a že Američania „by sa o to mali zaujímať“.

Zelenskyj sa v rozhovore s reportérmi Reutersu a CNN vyjadril aj k imidžu, ktorý sa o ňom vytvoril v priebehu posledných dní. „Dnešná kríza je veľmi vážna, nie je to film,“ povedal televízii CNN tento bývalý herec, z ktorého sa stal hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl. „Nie som žiaden idol, myslím si, že Ukrajina je idolom.“

„Ukrajina je srdcom Európy a myslím si, že teraz Európa vníma Ukrajinu ako niečo špeciálne pre (celý) tento svet,“ vyhlásil Zelenskyj s tým, že svet si nemôže dovoliť Ukrajinu stratiť. (TASR)

22:27 Obchody Apple sú v Rusku pozastavené

Spoločnosť Apple pozastavuje svoje obchody v Rusku. Na Twitteri o tom informoval Ian Sherr. V stanovisku spoločnosť uvádza, že je veľmi znepokojená ruskou inváziou a stojí pri všetkých ľuďoch, ktorí trpia v dôsledku násilia dejúceho sa v krajine.

21:46 V Kyjeve platí zákaz predaja alkoholu

Starosta hlavného mesta Vitaly Klitschko už skôr avizoval, že v celom Kyjeve bude zakázaný predaj alkoholických nápojov. Zároveň uviedol, že extra pozornosť bude venovať predovšetkým majiteľom obchodov a lekární. Tých vyzval, aby nezneužívali situáciu a nezdražovali svoje produkty. „Počas vojny to nie je o nič lepšie ako rabovanie.

20:57 Putinov priateľ a francúzsky herec Depardieu nesúhlasí s bratovražednou vojnou

Francúzsky herec Gérard Depardieu, priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, v utorok vystúpil proti vojne na Ukrajine a vyzval na rokovania. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. „Rusko a Ukrajina boli vždy bratské krajiny,“ povedala 73-ročná filmová hviezda pre AFP v telefonáte.

„Som proti bratovražednej vojne. Vravím zložte zbrane a rokujte,“ uviedol Depardieu. Herec vyvolal v roku 2013 veľké pobúrenie, keď odišiel z Francúzska a prijal ruské občianstvo – urobil to na protest proti navrhovanému zvýšeniu daní pre bohatých ľudí vo svojej vlasti.

Putin ho hostil na večeri, kde mu aj odovzdal nové občianstvo, a Depardieu ho následne zahrnul chválou. „“Poviem, čo si myslím o Putinovi: ruský národ potrebuje takúto osobu – s ruskou povahou. Putin sa snaží vrátiť ľudu trochu dôstojnosti,“ uviedol francúzsky herec po večeri.

Iba minulý mesiac, keď sa vystupňovalo napätie na ukrajinskej hranici, si Depardieu otvoril účet na sociálnej sieti Instagram a zverejnil tam fotografiu, na ktorej objíma Putina. Pre francúzsku televíziu tiež povedal: „Dajte Vladimirovi pokoj.“ (TASR)

20:30 Ukrajinci mali zlikvidovať čečenské komando, ktoré nasadil Kadyrov na Zelenského 

Ukrajinci mali zlikvidovať čečenské elitné komando, ktoré na Ukrajinu vyslal vodca Čečenska Ramzan Kadyrov. Komando malo za cieľ zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Elimináciu skupinu mal potvrdiť, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov, tvrdí UNIAN

„Sme si dobre vedomí špeciálnej operácie, ktorá sa mala uskutočniť priamo zo strany Kadyrovcov s cieľom zlikvidovať nášho prezidenta. A môžem povedať, že sme dostali informácie od FSB, ktorá sa dnes nechce zúčastniť tejto krvavej vojny. Môžem povedať, že priamo bola zničená Kadyrovova elitná skupina, ktorá sem prišla zlikvidovať nášho prezidenta,“ povedal Danilov.

20:14 Večerný Newsletter 

Ukrajine sa venuje celá redakcia Startitup, najdôležitejšie správy dnešného dňa si môžeš prečítať v našom Newslettri. Dočítaš sa v ňom napríklad o rasizme na hraniciach: Utečenci z Ukrajiny zažívajú otrasné zaobchádzanie, extrémisti politikárčia. 

19:38 Putin zopakoval podmienky pre ukončenie „vojenskej operácie“ na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin znovu vyhlásil, že vláda v Kyjeve musí uznať „Luhanskú aj Doneckú ľudovú republiku“, je to podmienka pre ukončenie „vojenskej operácie“ na Ukrajine. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na Kremeľ.

Kyjev musí takisto uznať suverenitu Ruska nad Krymským polostrovom v Čiernom mori a zaviazať sa, že sa zrieka jadrových zbraní aj v budúcnosti, oznámil Kremeľ.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Okrem toho musí byť prozápadná Ukrajina demilitarizovaná a musí prijať neutrálny štatút, citoval Kremeľ Putina.

Bolo to prvé vyhlásenie tohto druhu po tom, čo zástupcovia Ukrajiny a Ruska mali v pondelok v Bielorusku mierové rozhovory. Ich prvé stretnutie sa skončilo bez prelomového výsledku.

19:25 Agresora musíme zastaviť čím skôr, povedal Zelenskyj Bidenovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom v utorok povedal, že je dôležité čím skôr zastaviť „agresora“, teda Rusko. 

Zelenskyj na Twitteri oznámil, že absolvoval telefonický rozhovor s Bidenom. „Agresora musíme zastaviť čo najskôr,“ napísal.

Prezidenti podľa jeho slov takisto hovorili o vedúcom postavení USA v spojitosti so sankciami proti Rusku a obrannej pomoci Ukrajine. Ukrajinský prezident sa tiež Bidenovi poďakoval za podporu.

Biely dom uviedol, že prezidenti spolu hovorili o niečo dlhšie ako 30 minút. Telefonický rozhovor sa uskutočnil na šiesty deň ruskej invázie na Ukrajinu, počas ktorého sa stupňujú prejavy násilia v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a v meste Charkov na východe krajiny, píše AFP.

19:11 Uhríka mali v Europarlamente vypískať

Europoslancov naprieč kontinentom dnes dojal prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Výnimkou bol poslanec Milan Uhrík, ktorý mal pozerať do svojho mobilu. Následne mal preniesť prejav, v ktorom rozprával o Spojených štátoch a ani slovom sa nezmienil o Ukrajine, tvrdí europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Uhríkov prejav sa nestretol s pochopením, naopak europoslanci po ňom mali kričať „hanba“. 

19:00 Johnson označil ostreľovanie Charkova za „absolútne choré“

Britský premiér Boris Johnson označil v utorok bombardovanie druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov ruskou armádou za „absolútne choré“ s tým, že sa podobá masakre civilistov, ku ktorej došlo v 90. rokoch v Sarajeve, hlavnom meste Bosny a Hercegoviny. Informovala o tom agentúra AFP.

„To, čo sa deje v Charkove, je absolútne choré a ak mi to niečo pripomína, tak ostreľovanie sarajevského trhu, ostreľovanie nevinných ľudí v Bosne,“ povedal Johnson novinárom počas návštevy základne NATO v estónskom hlavnom meste Tallinn.

Johnson v utorok takisto podľa agentúry Reuters zdôraznil, že britskí vojaci nebudú bojovať proti ruským silám na Ukrajine a že nedávne posily zostanú „pevne v rámci hraníc členských krajín NATO“.

Ako pripomenula AFP, pri ostreľovaní trhoviska v čase obliehania Sarajeva v roku 1994 bolo zabitých viac ako 100 civilistov. Išlo o jeden z najkrvavejších dní počas vojny v Bosne, ktorá vypukla po rozpade bývalej Juhoslávie.

Moskva v utorok zintenzívnila šesťdňovú ofenzívu proti Ukrajine, pričom len v Charkove si ruské raketové a delostrelecké útoky vyžiadali životy najmenej 18 civilistov.

18:28 Rusi sú v postupe na Kyjev „v podstate, tam, kde boli včera“, tvrdí USA   

Ruský postup na Kyjev sa mal „zastaviť“ z dôvodu logistických problémov, ktorým čelia Rusi na Ukrajine, uvádza The Guardian.

Predstaviteľ americkej administratívy tvrdí, že ruský postup na ukrajinské hlavné mesto zostáva „v podstate, tam, kde bol včera“ a uviedol niekoľko možných dôvodov, vrátane ukrajinského odporu.

Rusi tiež majú čeliť nedostatku zásob, vrátane jedla, ktorého majú mať niektoré jednotky nedostatok.

Zastavenie tiež mohlo byť spôsobené i vlastným rozhodnutím, pričom Rusi môžu snažiť prehodnotiť svoju doterajšiu taktiku a vyriešiť výzvy, s ktorými sa na Ukrajine stretli.  

zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Ruskú armádu má taktiež trápiť i nízka morálka, viacero jej jednotiek sa na bojisku vzdalo. Zväčša ide o menej skúsených brancov.

Do dnešného dňa bolo vypálených viac ako 400 ruských rakiet na Ukrajinu, uvádza CNN.

Ukrajinci stále majú systémy protiraketovej obrany, ktoré zostávajú „životaschopné, nedotknuté a zapojené“, uviedol predstaviteľ.

Predstaviteľ tiež uviedol, že hoci Rusko stále nedosiahlo vzdušnú prevahu, „existujú oblasti, kde má väčšiu kontrolu ako iné“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

18:01 Zločiny Ruska na Ukrajine sa každou hodinou stupňujú, tvrdí Blinken 

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok spochybnil, či si Rusko zaslúži byť naďalej členom Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v súvislosti so svojou vojenskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Možno sa oprávnené pýtať, či jedna členská krajina OSN, ktorá sa snaží zmocniť druhej členskej krajiny OSN, pričom hrozným spôsobom porušuje ľudské práva a spôsobuje obrovské humanitárne utrpenie, by mala mať dovolené ostať v tejto rade,“ uviedol Blinken vo videopríhovore na 49. zasadnutí UNHRC v Ženeve.

Blinken zároveň uviedol, že „zločiny“, ktorých sa Rusko dopúšťa na Ukrajine, „sa každou hodinou stupňujú“, pričom poukázal na to, že sa Rusko útočí aj „na nemocnice, školy a obytné budovy“, píše stanica CNN.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

„(Rusko) ničí kritickú infraštruktúru, ktorá poskytuje miliónom ľudí naprieč Ukrajinou pitnú vodu, plyn, ktorá ich chráni pred umrznutím, a elektrickú energiu. Civilné autobusy, autá a dokonca sanitky sú ostreľované. Rusko toto na Ukrajine robí každý deň,“ uviedol Blinken.

Podľa šéfa americkej diplomacie by sa humanitárna kríza a kríza spojná s dodržiavaním ľudských práv na Ukrajine „iba zhoršila“ po víťazstve ruského prezidenta Vladimira Putina v tomto konflikte.

„Ak prezident Putin uspeje vo svojich spomenutých cieľoch týkajúcich sa zvrhnutia demokraticky zvolenej ukrajinskej vlády, kríza spojená s ľudskými právami a humanitárna kríza sa iba zhoršia,“ uviedol Blinken.

Tieto vyhlásenia šéfa americkej diplomacie prišli po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že bombarduje ukrajinské mesto Charkov.

Za posledné dva dni Rusko niekoľkokrát pri útokoch zasiahlo civilné objekty, čo podľa CNN naznačuje posun ruskej stratégie smerom k oveľa menej zdržanlivému bombardovaniu, keďže na začiatku invázie sa ruské útoky viac zameriavali na vojenské ciele.

17:53 Ukrajinské ministerstvo potvrdilo útok na televíznu vežu v Kyjeve

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že na televíznu vežu v hlavnom meste prebehol útok. K útoku malo dôjsť krátko potom ako ruské ministerstvo obrany vyzvalo obyvateľov Kyjeva, aby opustili svoje domoviny, pretože chystajú útok. 

Ministerstvo na sociálnych sieťach potvrdilo, že televízne stanice nebudú pravdepodobne fungovať, pričom ich nahradí záložné vysielanie. 

„Nepriateľ môže šíriť hoaxy, aby destabilizoval situáciu. Ukrajina bojuje a vydrží!“ uvádza tweet ministerstva. 

Pri útoku malo zahynúť minimálne 5 ľudí. 

17:35 Zelenskyj: Rusko musí zastaviť bombardovanie, inak rokovania nemajú zmysel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že Rusko musí zastaviť bombardovanie ukrajinských miest skôr, ako sa začnú zmysluplné rokovania o prímerí. Informovala o tom televízia Sky News.

Zelenskyj ďalej vyzval členov Severoatlantickej aliancie (NATO), aby zaviedli bezletovú zónu nad Ukrajinou na zastavenie ruského letectva, pričom tvrdil, že by išlo o preventívne opatrenie a jeho úmyslom by nebolo zatiahnuť Alianciu do vojny s Ruskom.

zelenskyj ukrajina prezident
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office

Agentúra Reuters a ďalšie západné médiá predtým informovali o tom, že druhé kolo rusko-ukrajinských mierových rozhovorov by sa malo uskutočniť už v stredu 2. marca. Všetky médiá sa však odvolali na ruskú štátnu agentúru TASS. Tej to údajne potvrdili zdroje oboznámené so situáciou.

Po prvom kole rokovaní, ktoré sa uskutočnili v pondelok a nepriniesli žiadne hmatateľné výsledky, obe strany uviedli, že sa v najbližších dňoch opäť stretnú, píše Reuters.

17:16 Do Nemecka dorazili ďalší americkí vojaci

Do Nemecka v pondelok dorazili ďalší vojaci americkej armády – po tom, ako Severoatlantická aliancia po ruskej invázii na Ukrajinu prvýkrát aktivovala svoje sily rýchlej reakcie na obranné účely. 

Podľa tlačovej správy NATO americkí vojaci z bojového oddielu 1. obrnenej brigády, 3. pešej divízie opustili základňu vo Fort Stewart v USA a v pondelok prileteli na medzinárodné letisko v Norimbergu.

Vojaci budú mať základňu vo výcvikovom priestore Grafenwöhr v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, hoci americký minister obrany Lloyd Austin naznačil, že v prípade potreby môžu byť presunutí aj na územie iných spojeneckých krajín v Európe.

vojaci usa
zdroj: TASR/Frank May/dpa

Po napadnutí Ukrajiny ruskými jednotkami príkaz na presun do Nemecka dostalo celkovo viac ako 7 000 amerických vojakov.

Aliancia spresnila, že posilnila svoje obranné pozície na východnom krídle NATO prísunom väčšieho počtu pozemných a vzdušných síl a námorných kapacít, ktoré poskytli viaceré spojenecké krajiny.

Podľa ministerstva obrany USA v reakcii na nevyprovokovanú a neopodstatnenú inváziu Ruska na Ukrajinu už bolo do Európy vyslaných viac ako 12 000 amerických vojakov, čím rozšírili doterajší stav v počte 80 000 príslušníkov americkej armády rozmiestnených vo viacerých krajinách Európy.

17:00 Z odborníkov na pandémiu, sa stali odborníci na geopolitiku, hovorí s nadsádzkou sociologička Kusá  

Svet sa plynulo, bez prestávky na vydýchnutie, ocitol v ďalšej krízovej situácii, povedala pre Startitup sociologička Zuzana Kusá. Ešte pred týždňom sa totiž Slováci tešili z utíchajúcej vlny omikronu a zmierňovania proticovidových opatrení. Strach z vírusu ale razom vystriedal strach z vojny. 

Kusá upozorňuje na zaujímavý fenomén, ktorý je viditeľný najmä na sociálnych sieťach a nevyhli sa mu ani samotní Slováci.

„Niekto zo žartu povedal, že odborníci na pandémiu, sa razom stanú odborníkmi na geopolitické otázky,“ podotkla s nadsádzkou Kusá. Všimla si, že internetoví experti tak razom zmenili „špecializáciu“.

„Tí ľudia, ktorí sa vášnivo vyjadrovali k témam očkovanie a Covid, sa tak teraz vyjadrujú k tejto vojenskej téme,“ podčiarkla Kusá. 

Sociologička prezradila aj aký bude mať vplyv vojenský konflikt u našich susedov na naše životy. Viac si môžeš prečítať v našom článku

16:45 Rusi mali zaútočiť na televíznu vežu v Kyjeve

Korešpondentka BBC Anastasia Magazova uviedla, že v Kyjeve malo dôjsť k dvom alebo trom explóziám v blízkosti televíznej veže.

„Presne v tomto momente všetky TV kanály zastavili svoje vysielanie. Žiadne ďalšie podrobnosti, len očití svedkovia,“ napísala novinárka na Twitteri. 

16:30 Putin zničil mier v Európe, uviedol Stoltenberg 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok povedal, že ruský prezident Vladimir Putin inváziou na Ukrajinu „zničil mier v Európe“. Rusko zároveň vyzval, aby ukončilo vojnu a stiahlo svojich vojakov z Ukrajiny. Dodal, že NATO na Ukrajinu nepošle vojakov ani bojové lietadlá, keďže sa nechce zapojiť do tohto ozbrojeného konfliktu, uvádza denník The Guardian.

Stoltenberg sa takto vyjadril počas návštevy leteckej základne v poľskom meste Lask, kde sa stretol s poľským prezidentom  Andrzejom Dudom. „Prezident Putin zničil mier v Európe. Členské krajiny Aliancie odsudzujú neopodstatnenú a brutálnu inváziu na Ukrajine,“ povedal Stoltenberg novinárom na spoločnej tlačovej konferencii s Dudom, uvádza agentúra AFP.

Šéf NATO dodal, že „ruský útok (na Ukrajinu) je úplne neprijateľný a umožnilo ho Bielorusko“.

zdroj: SITA/AP, Czarek Sokolowski

Zdôraznil tiež, že NATO „nebude súčasťou tohto konfliktu“ s Ruskom. Aliancia je však zároveň podľa jeho slov pripravená „brániť každý centimeter“ svojho územia a nedávno posilnila svoje východné krídlo.

„Rusko musí okamžite skončiť s touto vojnou, stiahnuť všetky svoje sily z Ukrajiny a úprimne sa zapojiť do diplomatického úsilia. Svet stojí pri Ukrajine a žiada mier,“ povedal.

Stoltenberg tiež uviedol, že NATO poskytuje Ukrajine humanitárnu, finančnú i ďalšiu pomoc, vojakov jej však nepošle. „NATO sa nezapojí do konfliktu. NATO sa teda nechystá poslať na Ukrajinu vojakov alebo presunúť (svoje) lietadlá do ukrajinského vzdušného priestoru,“ dodal. 

15:55 Ukrajinci sa snažia zabrániť príchodu ruských vojakov rôznymi spôsobmi 

Ukrajinskí ľud sa snaží zabrániť príchodu ruských jednotiek všemožnými spôsobmi. Náš redaktor František Kekely sa dostal k videu, ktoré zachytáva civilistov stavajúcich sa pred ruské vojenské vozidlá. Ľudia na videu kričia „okupanti“ a „fašisti“. Ruský vojak ich varuje streľbou do vzduchu, na ktorú Ukrajinci nereagujú, a naopak kričia, že či ich Rusi postrieľajú.

Ľudia blokujú prechod vojenským vozidlám vlastnými telami a snažia sa ich zatlačiť naspäť. Napokon si kolóna áut cestu prerazí, no ruských vojakov sprevádzajú pokriky ako „choďte domov“ alebo vystreté prostredníky. 

15:40 EÚ je pripravená pomôcť pri riešení situácie na hranici SR, tvrdí Korčok 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok v utorok prijal komisárku EÚ pre vnútorné záležitosti Ylvu Johanssonovú. Hlavnou témou stretnutia bola utečenecká kríza na hraniciach s Ukrajinou. Partneri sa zhodli, že EÚ musí byť pripravená na ruskú agresiu reagovať jednotne a razantne. Únia musí popritom poskytovať Ukrajine politickú i materiálnu podporu, vrátane humanitárnej pomoci. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ.

„Vláda Slovenskej republiky urobila celý rad krokov pre čo najlepšie zvládanie prílevu utečencov. V súčasnej situácii však čelíme bezprecedentnej vlne, preto som rád, že EÚ a členské štáty sú pripravené nám pomôcť,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Slovensko podľa neho identifikovalo požiadavky pre materiálnu a humanitárnu pomoc a pre ich získanie aktivovalo európsky mechanizmus civilnej ochrany. Zároveň ocenil celoslovenskú „mobilizáciu“ v snahe pomôcť Ukrajincom.

„Som hrdý na to, že pomoc poskytuje celé Slovensko – štátne inštitúcie, mimovládny sektor, súkromné firmy aj obrovské množstvo darcov a dobrovoľníkov z radov bežných ľudí,“ uviedol Korčok. Minister komisárku Johanssonovú v tejto súvislosti informoval o humanitárnej pomoci, ktorú Slovensko na Ukrajinu posiela.

15:22 Druhé kolo rozhovorov je naplánované na zajtra, tvrdí ruská tlačová agentúra 

Druhé kolo rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou je naplánované na zajtra, tvrdí ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z ruskej strany. Správu oficiálne nepotvrdila ani jedna strana. 

Prvé kolo sa konalo pondelok, no nedosiahli sa na ňom žiadne významnejšie pokroky. Obe strany sa zhodli len na pokračovaní rozhovorov v druhom kole. 

15:15 Diplomati v OSN odchádzali zo sály pri výstupe ruského ministra zahraničia

Bieloruské médium NEXTA na svojich sociálnych sieťach zverejnilo video z rokovania Rady OSN o ľudských právach. Európski diplomati mali opustiť sálu pred a počas rozpravy ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova. 

Rusko minulý týždeň spustilo inváziu na Ukrajinu, pri ktorej zahynuli už desiatky civilistov. Ľudskoprávne organizácie sa obávajú rozsiahleho porušovania ľudských práv. 

15:00 Rusi vyzývajú obyvateľov Kyjeva, aby opustili domovy 

Ruské ministerstvo obrany varuje obyvateľov Kyjeva, aby opustili svoje domovy.  Rusi údajne pripravujú začatie „vysoko presných úderov“ proti „Bezpečnostnej službe Ukrajiny (SBU) a 72. stredisku pre informačné a psychologické operácie (PSO)“ v Kyjeve. Ruské ministerstvo informovalo o príprave útokov prostredníctvom webu štátnej agentúry TASS. 

 „Vyzývame obyvateľov Kyjeva žijúcich v blízkosti prenosových uzlov, aby opustili svoje domovy,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

Podľa redaktorky televízie CNN Clarissy Wardovej odkazuje ruský rezort obrany výrazom „prenosové uzly“ na „komunikačné veže, čiže veľké antény a tomu podobné zariadenia“.

Podľa ukrajinského ministra obrany Olexija Reznikova sa Rusko pripravuje na „rozsiahlu informačnú a psychologickú operáciu“, ktorej cieľom je „zlomiť odpor Ukrajincov a ukrajinskej armády“, píše CNN.

Reznikov spresnil, že Rusko plánuje vytvoriť „komunikačné problémy“ a následne si vymyslieť správy, že ukrajinská armáda a vláda „súhlasili, že sa vzdajú“.

„Toto je lož. Nestane sa to, nebude žiadna kapitulácia,“ vyhlásil šéf ukrajinského rezortu obrany.

Medzitým starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že „nepriateľ sa nachádza na okraji hlavného mesta“, a dodal, že ukrajinská armáda sa pripravuje na „obranu Kyjeva“.

Podľa satelitných snímok z pondelka, ktoré zverejnila americká spoločnosť Maxar Technologies, sa zo severu smerom ku Kyjevu presúva ruský vojenský konvoj dlhý zrejme až 64 kilometrov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pritom uviedol, že obrana Kyjeva je „kľúčovou prioritou“ vlády.

14:45 Ekonomické vojny sa dosť často menia na skutočné, varuje Medvedev 

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval, že ekonomická vojna sa môže zmeniť na reálnu. Reagoval tak na vyjadrenie francúzskeho ministra financií Bruna Le Mairea, ktorý uviedol, že jeho krajina a Európska únia „spustia totálnu hospodársku a finančnú vojnu proti Rusku“, pripomína CNN

„Dajte si pozor na jazyk, páni,“ napísal v utorok na Twitteri Medvedev, ktorý je súčasným podpredsedom Bezpečnostnej rady Ruska. „Nezabúdajte, že v histórii ľudstva sa ekonomické vojny dosť často zmenili na skutočné.“

14:30 Rusom situácia nejde, ako očakávali, útoky na civilistov môžu zosilniť, tvrdí Naď 

Minister obrany Jaroslav Naď očakáva, že situácia na Ukrajine sa môže zhoršovať a môže dôjsť ešte k väčším porušovaním ľudských práv a stratám na životoch civilistov. Povedal to v relácii Na Telo televízie Markízy.

Naď tvrdí, že ruskí vojaci sú frustrovaní a chýba im odhodlanie bojovať, ukrajinskí vojaci a civilisti sú oveľa motivovanejší brániť svoju vlasť. To spôsobuje pomalý postup ruských vojsk, ktorý môže viesť ku zosilneniu útokov na civilistov. Minister dodal, že ruskí vojaci už ničivé zbrane na ukrajinské územie navážajú, dúfa, že k ich nasadeniu nedôjde.  

14:15 Komisárka pre ľudské práva vyzvala Rusko, aby zastavilo masaker na Ukrajine

Ruská invázia na Ukrajine je pošliapaním medzinárodného práva i ľudských práv a masakry, k akým došlo pri ostreľovaní Charkova, sa už nesmú opakovať. Uviedla to v utorok komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Komisárka v oficiálnom vyhlásení pripomenula, že ruský vojenský útok proti Ukrajine už šiesty deň „rozsieva smrť a skazu v srdci Európy“. Podľa jej slov ruská invázia za pár dní viedla k smrti alebo zraneniu stoviek ľudí vrátane mnohých detí.

„Najnovšie ostreľovanie mesta Charkov odhalilo očividnú ľahostajnosť ruských síl k životu civilného obyvateľstva, pričom desiatky ľudí zahynuli alebo boli zranení a mnoho civilných cieľov, vrátane bytových domov i škôlky, bolo zasiahnutých neriadenými strelami a kazetovou muníciou,“ uviedla Mijatovičová.

Zdôraznila, že vojna na Ukrajine pošliapava medzinárodné právo a základné ľudské práva a likviduje humanitárne právo ako také. Milióny ľudí sa pre nepriateľské ostreľovanie, ktoré už zasiahlo nemocnice, školy a domy, obávajú o svoje životy.

13:50 Ursula von den Leyenová naznačila, že súhlasí so začlenením Ukrajiny do EÚ

Ukrajinskí predstavitelia od včera apelujú na Európsku úniu, aby ich prijala v zrýchlenom konaní.

„Európska únia a Ukrajina sú dnes bližšie, ako kedykoľvek predtým,“ povedala v Európskom parlamente Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. 

Leyenová na konci svojho prejavu naznačila, že súhlasí so začlenením Ukrajiny. „Nemôžeme pochybovať o tom, že ľudia, ktorí sa takto odvážne postavili za naše európske hodnoty, patria do našej európskej rodiny.“

Hovorila tiež o potrebe odstrihnúť sa od energetickej závislosti od Ruska. Európska únia sa tiež dohodla, že bude financovať Ukrajincov v boji s ruskou agresiou. (ČT24)

13:28 Nikto nás nezlomí, sme silní, povedal Zelenskyj v Európskom parlamente

Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal v utorok prostredníctvom videoprenosu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP).

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Bojujeme za naše práva, za našu slobodu, za naše životy. Bojujeme o prežitie. Bojujeme aj za to, aby sme boli rovnocennou súčasťou Európy,“ vyhlásil ukrajinský prezident prostredníctvom živého internetového prenosu z neznámeho miesta v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. TASR o tom informuje na základe živého prenosu z EP.

Zelenskyj ďalej vyhlásil, že Ukrajinci bojujú za európske hodnoty, a pokiaľ ich Európa nenechá osamote, tak vyhrajú. „Nikto nás nezlomí, sme silní, sme Ukrajinci,“ povedal ukrajinský prezident a vyjadril presvedčenie, že jeho krajina si zaslúži byť súčasťou Európskej únie.

„Ukážte, že ste s nami. Dokážte, že nás neopustíte. Dokážte, že ste naozaj Európania a potom život zvíťazí nad smrťou a svetlo zvíťazí nad temnotou,“ pokračoval Zelenskyj. Európske spoločenstvo bude podľa neho s Ukrajinou oveľa silnejšie a naopak bez EÚ bude Ukrajina v boji proti Rusku osamelá.

13:26 Ruské ostreľovanie Charkova si vyžiadalo najmenej desať obetí

Pri utorňajšom ostreľovaní centra ukrajinského mesta Charkov ruskými vojskami zahynulo najmenej desať civilistov a 35 ďalších utrpelo zranenia, uviedol na Facebooku poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko.

„Trosky sa (momentálne) odstraňujú a obetí a zranených bude ešte viac,“ dodal Heraščenko.

13:15 OSN: Na Ukrajine zahynulo od začiatku ruskej invázie najmenej 136 civilistov vrátane 13 detí

Ďalších 400 civilistov, vrátane 26 detí, utrpelo zranenia počas ostreľovania v obytných oblastiach, uviedla v utorok s odvolaním sa na OSN spravodajská stanica Sky News.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Liz Throssellová priblížila, že väčšina z obetí bola zabitá alebo zranená „výbušnými zbraňami so širokou oblasťou dopadu“.

Poznamenala tiež, že uvedené čísla predstavujú len počet obetí, ktorých úmrtia a zranenia bola OSN schopná nezávisle overiť, pričom ide zrejme iba o zlomok skutočného počtu. „Skutočná bilancia je pravdepodobne oveľa vyššia,“ dodala.

13:10 Ostreľovanie Charkova označil za porušenie vojnového práva aj Josep Borell

„Včerajšie ostreľovanie civilnej infraštruktúry v Charkove porušuje vojnové právo. EÚ v týchto dramatických chvíľach stojí neochvejne na strane Ukrajiny,“ povedal predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku  Josep Borrell po telefonáte s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom.

12:55 Podľa hovorcu Kremľa je priskoro robiť závery o ukrajinsko-ruských mierových rokovaniach

Peskov uviedol, že ruská delegácia informovala ruského prezidenta Vladimira Putina o obsahu rozhovorov, ale je zatiaľ „priskoro na vyhodnotenie“ ich záverov.

Rokovanie sa konalo v Bielorusku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri rieke Pripiať. V ukrajinskej delegácii, ktorá pricestovala do Homeľskej oblasti vrtuľníkom z Poľska, bol aj minister obrany Olexij Reznikov.

Obe strany potvrdili ochotu pokračovať v rokovaniach. „Dohodli sme sa, že rokovania budú pokračovať,“ uviedol šéf ruskej delegácie, poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij.

12:52  Putin je vývojom situácie frustrovaný a má nezvyčajne časté výbuchy hnevu, informujú americké spravodajské služby

Americké spravodajské služby informovali, že ruský prezident Vladimir Putin začína byť čoraz viac frustrovaný vývojom situácie na Ukrajine. Podľa Američanov môže nariadiť znásobenie eskalácie. Putina mala vraj veľmi zaskočiť sila ukrajinského odporu.

Podľa informácií sa mal izolovať mimo Kremľa a má čoraz menej prehlásení. Namiesto neho pred kamerami vystupujú jeho zástupcovia. Spravodajské služby však pripomínajú, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by bol psychicky chorý, ako sa v niektorých kruhov hovorí.

Namiesto toho má mať časté a nezvyčajné výbuchy hnevu. „Už to nie je ten chladnokrvný diktátor s jasnou mysľou, akým bol v roku 2008,“ cituje NBC news bývalého riaditeľa CIA Johna Brennana. Senátor Marco Rubio však dodal, že tento Putin môže byť ešte nebezpečnejší ako ten starý.

12:47 Ukrajinci tvrdia, že bieloruské jednotky prekročili hranice severne od Kyjeva

Prehlásenie prišlo v rovnakom čase, ako bieloruský prezident Alexander Lukašenko poprel, že by sa Bielorusi pridali k Rusom do vojny proti Ukrajine.

„Bieloruské jednotky vstúpili do oblasti Černihiv. Informáciu verejnosti potvrdil hovorca Síl územnej obrany Sever Vitalij Kyrylov. Viac podrobností neskôr,“ napísal na Twitteri oficiálny účet ukrajinského parlamentu.

12:27 Utečenci z Ukrajiny zažívajú otrasné zaobchádzanie, extrémisti politikárčia

Niekoľko Afričanov uviazlo na hranici, predtým dlhodobo žili na Ukrajine. Poukazujú na rasistické zaobchádzanie. Tému zneužívajú slovenskí extrémisti. Viac v článku:

12:16 Hranice Ukrajiny prekročilo 75 % ruských jednotiek určených na inváziu, informuje Pentagón

Americké ministerstvo obrany odhaduje, že Rusko už má na území Ukrajiny 75 percent z tých vojakov, ktorých šéf Kremľa Vladimir Putin vyčlenil na inváziu. TASR o tom informovala na základe tlačovej správy ministerstva obrany USA.

Webový portál britskej televízie BBC v utorok nesprávne pochopil informáciu od britského vojenského experta, ktorý tiež hovoril o rovnakom percentuálnom počte, avšak BBC neuviedla, že ide o 75 percent z mužov vyčlenených na inváziu.

„Pred (ruskou) inváziou analytici odhadovali, že Rusko malo pozdĺž svojich hraníc s Ukrajinou a taktiež v Bielorusku viac ako 160 000 vojakov. Ak je odhad, ktorý hovorí o 75 percentách, správny, tak sa na invázii (na Ukrajine) zúčastňuje 120 000 ruských vojakov,“ uviedol Pentagón.

12:12 Odkáž Rusom, kde je pravda. Aj ty môžeš obyčajným ľuďom prezradiť, čo sa deje na Ukrajine

Instagramový profil Evropaneasi našiel ďalší spôsob, ako ľuďom v Rusku sprostredkovať informácie o situácii na Ukrajine. Keďže ruské médiá podliehajú prísnej cenzúre, pravdivé informácie sa k Rusom dostávajú len veľmi ťažko. Viac informácií nájdeš v článku: 

12:08 Z Ukrajiny utieklo už viac ako 660 000 ľudí

Od začiatku ruskej invázie utieklo z Ukrajiny už viac ako 660 000 ľudí. V utorok to oznámil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„V súčasnosti evidujeme viac ako 660 000 utečencov, ktorí za uplynulých šesť dní utiekli z Ukrajiny do susedných krajín,“ uviedla na tlačovej konferencii v Ženeve hovorkyňa UNHCR Shabia Mantoová „Počty exponenciálne rastú… Týmto tempom smerujeme k  najväčšej utečeneckej kríze v Európe v tomto storočí,“ dodala.

12:05 Kyberexpert vysvetľuje hackerské útoky skupiny Anonymous: Útok na Ukrajinu sa chystal už mesiace

„Čo sa týka Anonymous, je zaujímavé, že nemajú vedenie. Neviete, či niekto priamo v ruských radách môže byť zapojený do tohto hnutia. Oni majú priamy prístup k informáciám. Mnoho insiderov v spoločnosti môže tejto skupine pomôcť. Mať insidera v spoločnosti je tá najmocnejšia zbraň,“ povedal v rozhovore expert na kybernetickú bezpečnosť Karol Suchánek.

11:53 Ukrajina hovorí o 5 710 zabitých a vyše 200 zajatých ruských vojakoch

Ukrajinská armáda v utorok uviedla, že počas prvých piatich dní ruskej invázie zabila 5 710 ruských vojakov. Vo videozázname na Facebooku to povedal hovorca generálneho štábu ukrajinskej armády, uvádza stanica BBC.

Hovorca tiež uviedol, že ukrajinská armáda okrem toho zajala vyše 200 ruských vojakov. Tvrdil tiež, že zničených bolo 198 ruských tankov, 29 lietadiel, 846 obrnených vozidiel a 29 vrtuľníkov.

11:50 Británia na svoj sankčný zoznam pridala ruskú banku Sberbank

Britské ministerstvo financií pridalo na svoj sankčný zoznam banku Sberbank, ktorá patrí medzi najväčších poskytovateľov hypotekárnych úverov v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Európska pobočka Sberbank je už teraz na pokraji zrútenia po tom, čo na ňu uvalil sankcie euroblok, píše AFP. Západné sankcie podľa britského vicepremiéra Dominica Raaba spôsobia, že ruskí oligarchovia vyvinú tlak na prezidenta Vladimira Putina, aby stiahol vojská z Ukrajiny.

11:42 Ľudia v Kupjansku, Charkovská oblasť, sa hádžu na vojenské auto s holými rukami

11:27 Rusi odkazujú, že budú pokračovať v operácii, kým nedosiahnu stanovené ciele

„Ruské ozbrojené sily budú pokračovať vo vedení špeciálnej operácie, kým sa nedosiahnu stanovené ciele,“ povedal v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu na tlačovej konferencii odvysielanej ruskou štátnou televíziou.

Šéf silového rezortu ďalej uviedol, že cieľom Moskvy je „demilitarizácia a denacifikácia“ Ukrajiny, ako aj údajná ochrana Ruska pred „vojenskou hrozbou“, ktorú podľa neho vytvorili západné krajiny.

„Našou hlavnou úlohou je chrániť Ruskú federáciu pred vojenskou hrozbou, ktorú predstavujú západné krajiny, snažiace sa využiť ukrajinský ľud v boji proti našej krajine,“ tvrdil Šojgu, ktorý vojenskú inváziu naďalej označoval ako „špeciálnu operáciu.“

Šéf rezortu obrany ďalej konštatoval, že ruská armáda neokupuje ukrajinské územie a prijíma všetky opatrenia na ochranu životov a bezpečnosti civilistov.

11:17 V boji za slobodnú a nezávislú Ukrajinu ide o budúcnosť celej Európy (KOMENTÁR)

„Som presvedčený, že až raz Vladimir Putin túto vojnu prehrá, a ja verím, že ju skôr či neskôr prehrá, bude to on a jeho najbližší spolupracovníci, kto sa bude za tento brutálny vojnový akt proti suverénnej, nezávislej a mierumilovnej krajine zodpovedať. Dovtedy však musíme zostať odhodlaní a jednotní. Pretože len tak môžeme čeliť zlu, ktoré prichádza z Kremľa. Postaviť sa agresorovi a pomáhať Ukrajine totiž znamená tiež podporovať celú Európu. Ide aj o našu bezpečnosť a spoločnú budúcnosť,“ píše v komentári tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Marin Klus.

11:12 Ukrajinský prezident Zelenskyj vystúpi v Európskom parlamente

Európsky parlament bude v utorok popoludní mimoriadne rokovať o situácii na Ukrajine, ktorá bola napadnutá ruskou armádou. K zákonodarcom sa prostredníctvom internetu pripojí aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom predsedníčka EP Roberta Metsolová.

„Európsky parlament sa stretne o 12.30 h s cieľom diskutovať o ruskej invázii na Ukrajinu. Pridajú sa k nám aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. Vypočujeme si tiež predsedu Európskej rady Charlesa Michela, šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella,“ napísala Metsolová na sociálnej sieti Twitter.

10:58 Rusku sa nepodarilo získať kontrolu nad vzdušným priestorom nad Ukrajinou

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva v utorok uviedlo, že Rusku sa nepodarilo získať kontrolu nad vzdušným priestorom nad Ukrajinou. To prinútilo ruské vojská prejsť na nočné operácie, aby znížili svoje straty. Ruské sily podľa britského ministerstva obrany v priebehu ostatných 24 hodín zaznamenali „malý pokrok“ v postupe na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, pravdepodobne z dôvodu logistických problémov.

10:40 V Charkove a Chersone horia aj obytné domy

Charkov zasiahol raketový útok, Cherson hlási obkľúčenie ruskou armádou. 

10:35 Mariupol je bez elektriny; starosta hlási civilné obete ostreľovania

Obyvatelia strategicky dôležitého ukrajinského mesta Mariupol sa po intenzívnych útokoch ruských vojsk ocitli bez elektriny, oznámil v utorok gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Z mesta tiež hlásia civilné obete. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

„Mariupol a Volnovacha sú naše!“ napísal Kyrylenko na Facebooku. „Obe mestá sú pod tlakom nepriateľa, ale držia sa. V Mariupole prerušili elektrické vedenie a mesto je bez prúdu,“ dodal.

Mestá sa síce podľa Kyrylenka držia, starosta Mariupola však upozornil, že jeho mesto je podľa sústavným tlakom ruských rakiet.

„Naše obytné štvrte ostreľujú už päť dní. Búšia do nás delostrelectvom, ostreľujú nás (salvovými raketometmi) GRAD, zasahujú nás letectvom,“ povedal Vadym Bojčenko v priamom prenose v ukrajinskej televízii. „Máme poškodenú civilnú infraštruktúru – školy, domy. Je veľa zranených. Sú tam zabité ženy i deti,“ povedal.

10:29 Vo fínskom parlamente dnes prediskutujú potenciálny vstup do NATO

„Je veľmi pochopiteľné, že mnohí Fíni zmenili alebo menia svoj názor po tom, čo Rusko začalo vojnu proti Ukrajine,“ cituje slová premiérky Sanny Marinovej portál Politico.

Väčšina Fínov v súčasnosti podporuje vstup svojej krajiny do NATO. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v pondelok. Ako píše agentúra AFP, ide o historickú zmenu tohto postoja a veľký posun v porovnaní s obdobím spred niekoľkých mesiacov.

Podľa prieskumu, ktorý bol urobený pre fínsku verejnoprávnu televíziu YLE, až 53 percent Fínov podporuje vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie, 28 percent bolo proti a 19 percent nebolo rozhodnutých, informovala TASR.

10:23 Bielorusko sa vraj neplánuje pridať do vojny na Ukrajine

Oznámil to bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Poprel tiež, že by ruskí vojaci útočili z územia Bieloruska, ako o tom informoval Kyjev. (Reuters)

10:09 Slovensko sa spojilo na pomoc Ukrajine. Takto môžeš prispieť aj ty 

Slovensko sa spojilo na pomoc Ukrajine. Takto môžeš prispieť aj ty (Ranné Kakao)

9:56 YouTube v Európe zablokuje kanály RT a Sputnik

Platforma s okamžitou platnosťou blokuje kanály ruských štátom kontrolovaných médií, kvôli situácii na Ukrajine. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti  Google Alphabet Inc .

9:49 Čečenský vodca Kadyrov priznal prvé straty medzi svojimi jednotkami na Ukrajine

Na Ukrajine zahynuli prví čečenskí vojaci, ktorí bojujú po boku Ruska. Potvrdil to v utorok vodca tejto autonómnej republiky Ruskej federácie Ramzan Kadyrov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Bohužiaľ, medzi rodákmi z Čečenskej republiky sú už straty. Dvaja zomreli, šesť ďalších utrpelo rôzne zranenia,“ uviedol Kadyrov, bývalý povstalec a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ Telegram.

Zabití čečenskí vojaci sa podľa Kadyrova „rozhodli stať hrdinami“. Kadyrov už v minulosti vyslal svoje sily ako podporu do vojenských operácií Kremľa – napríklad do Sýrie a Gruzínska.

„Áno, vo vojne zabíjajú, také si zvolili povolanie,“ dodal Kadyrov s tým, že „mali rozkaz minimalizovať straty medzi civilným obyvateľstvom Ukrajiny“.

9:46 K bombardovaniu Charkova sa vyjadril aj Zelenskyj, označil to za vojnový zločin

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

9:32 Rakety zasiahli centrum Charkova, obytné štvrte a budovu samosprávy 

Ruské rakety Grad a riadené strely zasiahli druhé najväčšie mesto Charkov. V súčasnosti je ešte skoro na to, aby sa poznal presný počet obetí. Jedna z rakiet zasiahla aj radnicu, ktorá explodovala, píše Reuters.

K útoku malo dôjsť o 08.00 h miestneho času (07.00 h SEČ). Video na Twitter pridal aj minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý zároveň apeloval na zvýšenie tlaku a úplnú izoláciu Ruska.  

9:17 Mesto Cherson je obkľúčené ruskými silami

Regionálne centrum Cherson na juhu Ukrajiny je obkľúčené ruskými jednotkami. Ako informuje spravodajský web BBC, tvrdia to správy z oblasti.

Ruskí vojaci podľa očitých svedkov začali v utorok ráno pozemný útok na mesto ležiace neďaleko Krymu kontrolovaného Moskvou. „Ruská armáda zriaďuje kontrolné stanovištia pri vstupoch do Chersonu. Cherson bol a zostane Ukrajinský,“ uviedol na Facebooku starosta Igor Kolychajev.

„Mesto je v skutočnosti obkľúčené, na všetkých stranách je veľa ruských vojakov a vojenskej techniky, pri východoch zriadili kontrolné stanovištia,“ uviedla chersonská novinárka Alena Paninová v celoštátnom vysielaní Ukrajina 24.

09:13 MasterCard blokuje transakcie z Ruska

Spoločnosť Mastercard uviedla, že vo svojej platobnej bráne zablokovala viaceré transakcie súvisiace s Ruskom. Ako referuje spravodajský web BBC, učinila tak v dôsledku sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.

Správa prichádza v čase, keď USA spolu s EÚ, Spojeným kráľovstvom a Kanadou uviedli, že podniknú kroky proti Rusku tým, že znemožnia ruským bankám prístup k medzinárodnému platobnému systému Swift a zabránia ruskej centrálnej banke použiť svoje zahraničné rezervy na zmiernenie vplyvu sankcií.

9:02 Disney, Sony Pictures a Warner Bros pozastavili uvádzanie svojich filmov v Rusku

Americké filmové spoločnosti Disney, Sony Pictures a Warner Bros pozastavujú uvádzanie svojich filmov v kinách v Rusku. Nasledujú tak príklad iných veľkých firiem, ktoré sa rozhodli stiahnuť sa z Ruska po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň – 24. februára – vydal rozkaz na inváziu na územie susedného štátu. V noci na utorok o tom informovala agentúra AFP.

„Vzhľadom na nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu a dramatickú humanitárnu krízu pozastavujeme uvádzanie kinofilmov v Rusku, vrátane pripravovaného filmu Turning Red od Pixaru,“ uviedlo štúdio Disney vo svojom vyhlásení.

8:11 To najhoršie Ukrajinu len čaká, obávajú sa americkí predstavitelia

Rusi nepostupujú tak rýchlo, ako sa očakávalo. Svet tak žije v „krehkom optimizme“, upozorňuje CNN. Mnohí odborníci však tvrdia, že Putin má v zálohe niekoľko krokov, ktoré môžu situáciu výrazne zhoršiť. 

To, že Rusi doteraz nedobyli Kyjev, neznamená, že sa im to nepodarí v najbližších dňoch. Podľa anayltikov na to vojenskú silu majú a Ukrajine nemusí pomôcť ani podpora od európskych krajín či USA. 

8:00 Tajomný „Ničiteľ tankov zo Sýrie“ pomôže Ukrajine.

Zlikvidoval ich už 140 a teraz si chce podať Rusov.

7:51 Zeman sa stavia priaznivo k výnimke, aby mohli Česi bojovať na Ukrajine

Český prezident Miloš Zeman by podporil výnimku pre Čechov, ktorí chcú ísť dobrovoľne bojovať na Ukrajinu. Pre webový spravodajský portál Novinky.cz to v pondelok povedal jeho hovorca Jiří Ovčáček.

„Žiadatelia sa obracajú na ministerstvo obrany, ktoré žiadosť posúdi spoločne s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra. Až potom žiadosť putuje do vojenskej kancelárie a k pánovi prezidentovi. Bude teda bezpochyby záležať na odporúčaní vládnych rezortov,“ uviedol Zemanov hovorca.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Premiér Fiala k tomu uviedol, že by bol za umožnenie účasti občanov ČR v bojoch o Ukrajinu v individuálnych prípadoch. Za nezodpovedné však považuje vyjadrovať sa ku kolektívnej účasti. Prezident bude o tejto otázke vo štvrtok hovoriť s premiérom Petrom Fialom. 

7:50 Ruská armáda sa nachádza na okraji mesta Cherson, tvrdí jeho starosta

Ruskí vojaci postúpili už k predmestiam mesta Cherson ležiaceho na juhu Ukrajiny, kde zriaďujú kontrolné stanovištia.  „Ruská armáda zriaďuje kontrolné stanovištia na vstupoch do Chersonu,“ uviedol starosta Ihor Kolychajev na Facebooku. „Cherson bol a zostane ukrajinský,“ dodal.

7:42 Ceny ropy sa zvýšili

Ceny ropy v pondelok stúpli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 4,13 USD na úroveň 95,72 USD za barel. Aprílové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 3,06 USD na 100,99 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež vzrástla, a to o 7 centov na 2,80 USD za galón.

7:38 Moskva používa termobarické zbrane, tvrdia Ukrajinci

Rusko v pondelok počas bojov na Ukrajine použilo termobarickú zbraň. Ako referuje spravodajský web BBC, americkým zákonodarcom to povedala ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarovová.

Termobarické zbrane nepoužívajú konvenčnú muníciu. Namiesto toho sú naplnené vysokotlakovou výbušninou a nasávajú kyslík z okolitého prostredia, aby vytvorili extrémne silný výbuch a tlakovú vlnu.

Ich použitie bolo podľa Human Rights Watch v minulosti zaznamenané v ruskej autonómnej republike Čečensko. CNN v sobotu informovala, že pri ruskom meste Belgorod videla termobarický raketomet.

7:28 Rusi pri Kyjeve útočili na pôrodnicu, rehabilitačné centrum i výškové budovy

Ostreľovanie ruských vojsk zasiahlo pôrodnicu neďaleko Kyjeva. Ako referuje web Kyiv Independent, podľa riaditeľa nemocnice Vitalija Girina z ťažko poškodenej budovy v obci Buzova sa podarilo evakuovať všetkých ľudí.

Ruské sily ostreľovali aj rehabilitačné centrum ministerstva pre záležitosti veteránov v dedine Boroďanka pri Kyjeve. Ministerka rezortu Julia Laputinová prostredníctvom videa uviedla, že takéto ostreľovanie je „porušením medzinárodného humanitárneho práva a aktom násilia, ktorý bude potrestaný“. Ako uviedla Ukrajinská pravda, ruské sily počas cesty cez dedinu Boroďanka začali zámerne ničiť infraštruktúru a obydlia, pričom samostatná skupina tankov spustila paľbu na výškové budovy.

7:27 Moskva vypína médiá, ktoré informujú o vojne na Ukrajine

Ruský mediálny regulačný orgán Roskomnadzor zablokoval niekoľko ruských a ukrajinských médií. Dôvodom je ich spravodajstvo o invázii na Ukrajinu. Medzi zablokovanými stránkami je aj sibírska spravodajská stránka Taiga.info, ktorá takzvanú operáciu v Donbase nazvala rozsiahlou vojnou na Ukrajine a zverejnila informáciu, že ruské jednotky ostreľujú mestá a umierajú civilisti.

7:15 Sovietsky dovolenkový klenot zničila krvavá vojna

Abcházsko je dnes vo sfére vplyvu Ruska, posiela sem miliardy rubľov.

7:08 Ukrajina ponúka ruským vojakom, ktorí sa dobrovoľne vzdajú, amnestiu aj odmenu

Ukrajina uviedla, že udelí amnestiu a dá peniaze ruským vojakom, ktorí „dobrovoľne zložia zbrane“. Na sociálnej sieti Facebook to v pondelok uviedol ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

„Poslali vás do našej krajiny, aby ste zabíjali a boli zabití. Tí z vás, ktorí sa nechcú stať vrahmi alebo prísť o život, môžu byť zachránení… Garantujeme vám plnú amnestiu a peňažnú odmenu, ak dobrovoľne zložíte zbrane,“ uvádza Reznikov na Facebooku.

Šéf ukrajinského rezortu obrany ďalej spresňuje, že ruskí vojaci, ktorí sa vzdajú, dostanú kompenzáciu vo výške päť miliónov rubľov (41.000 eur). „Nikoho, kto si vyberie cestu okupácie, nečaká zľutovanie,“ varuje Reznikov v príspevku. 

7:00 Na sociálnej sieti TikTok sa objavili videá bežných ľudí, ako „šoférujú“ opustený ruský tank

6:56 Z Ukrajiny od vypuknutia vojny utieklo viac ako 520-tisíc ľudí

Hromadný exodus utečencov z Ukrajiny na východný okraj Európskej únie sa nezastavil ani v priebehu pondelka. Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu ušlo už viac ako 520-tisíc ľudí.

Na hraničných priechodoch do Poľska, Maďarska, Rumunska, Moldavska a na Slovensko sa tvoria kilometrové rady áut a autobusov. Iní utekajúci sa zasa snažia prekročiť hranice pešo.

6:54 Takéto straty utrpelo Rusko k 28. februáru podľa ukrajinského ministerstva obrany:

6:51 Starlink Elona Muska by už mal nad Kyjevom fungovať

6:46 Delostrelectvo zabilo 70 ukrajinských vojakov v Ochtyrke

Viac ako 70 ukrajinských vojakov zahynulo po zásahu ruského delostrelectva na vojenskú základňu v Ochtyrke, meste medzi Charkovom a Kyjevom. Na Telegrame to uviedol šéf regiónu Dmytro Živickij.

Zverejnil fotografie zuhoľnatenej štvorposchodovej budovy a záchranárov prehľadávajúcich sutiny. V neskoršom príspevku na Facebooku uviedol, že počas bojov v nedeľu zahynulo veľa ruských vojakov a niekoľko miestnych obyvateľov. Správu nebolo možné okamžite potvrdiť.

6:45 Legenda dáva silu Ukrajincom

„Duch z Kyjeva“ je nočnou morou ruských vojakov a miluje ho celá Ukrajina. Národný hrdina však možno neexistuje.

6:30 SÚHRN:

 • Spojené štáty ponúkli Ukrajine ďalšiu pomoc v súvislosti s ruskou inváziou, a to vo forme dodávok zbraní a tiež uvalenia dodatočných sankcií voči Moskve. Povedal to v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorého o podpore USA v telefonickom rozhovore uistil jeho americký rezortný partner Anthony Blinken.
 • Ruský vojenský konvoj, ktorý sa zo severu presúva bližšie k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev, je zrejme omnoho dlhší než sa spočiatku zdalo. Ako ukázali najnovšie satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies z pondelka, dĺžka kolóny vojenských vozidiel je namiesto 27 kilometrov až približne 64 kilometrov.

 • Najmenej 413 osôb v 13 ruských mestách bolo v pondelok zadržaných za účasť na demonštráciách proti vojne na Ukrajine. Celkový počet zatknutých protestujúcich sa tak od štvrtka, keď Rusko spustilo rozsiahlu vojenskú inváziu na Ukrajinu, zvýšil na 6440. Vyplýva to z údajov webu OVD-Info, ktorý v Rusku monitoruje policajné zásahy.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o dočasnom bezvízovom režime pre zahraničných dobrovoľníkov, ktorí sa chcú pripojiť k obrane Ukrajiny pred ruskou inváziou. Dekrét, ktorý začal platiť v utorok, sa zavádza na obdobie, počas ktorého bude v platnosti stanné právo.
 • Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu začne vyšetrovanie „situácie na Ukrajine“. V pondelok to oznámil hlavný prokurátor ICC Karim Khan.

IG/Zelenskyj
zdroj: IG/Zelenskyj
 • Kanadský premiér Justin Trudeau ohlásil v pondelok zákaz dovozu ropy z Ruska. Tento krok zdôvodnil slovami, že výnosy z ropy slúžili tiež na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina a tamojších oligarchov. Trudeau tiež pred novinármi uviedol, že Kanada dodá na podporu Ukrajiny v boji proti ruskej invázii protitankové zbrane a muníciu.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval na celosvetový zákaz prístupu ruských lietadiel a lodí na zahraničné letiská a do prístavov. Ako povedal vo videu na Facebooku, má ísť o potrestanie Ruska za vojenskú inváziu na Ukrajinu.
 • Spojené štáty však v pondelok odmietli vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Ako uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, znamenalo by to totiž vojnu USA s Ruskom.

zdroj: SITA/AP, Sergei Karpukhin
 • Americká spoločnosť Meta, prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook, ako aj Twitter v pondelok ohlásili kroky v boji proti dezinformáciám ohľadom ruského útoku na Ukrajinu, ktoré sa objavujú na ruských štátom kontrolovaných médiách na ich online platformách.
 • Spoločnosť Meta obmedzí prístup k ruským štátnym médiám RT a Sputnik v celej Európskej únii. Twitter oznámil, že k tvítom, v ktorých sa zdieľajú odkazy na ruské štátne médiá, umiestni varovania a podnikne kroky na značné obmedzenie cirkulácie takéhoto obsahu.

(TASR)

6:10 USA prisľúbili Ukrajine pomoc vrátane dodávok zbraní a sankcií voči Rusku

Spojené štáty ponúkli Ukrajine ďalšiu pomoc v súvislosti s ruskou inváziou, a to vo forme dodávok zbraní a tiež uvalenia dodatočných sankcií voči Moskve. Povedal to v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorého o podpore USA v telefonickom rozhovore uistil jeho americký rezortný partner Anthony Blinken. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Počas nášho telefonátu minister Blinken potvrdil, že podpora USA pre Ukrajinu zostáva neochvejná,“ napísal šéf ukrajinskej diplomacie na Twitteri.

„Zdôraznil som, že Ukrajina túži po mieri, avšak pokiaľ na nás Rusko útočí, potrebujeme viac sankcií a zbraní. Minister (Blinken) ma uistil o oboch,“ uviedol s tým, že následne spoločne koordinovali ďalšie kroky.

6:00 Ruský vojenský konvoj smerujúci na Kyjev má až 64 kilometrov

Ruský vojenský konvoj, ktorý sa zo severu presúva bližšie k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev, je zrejme omnoho dlhší než sa spočiatku zdalo. Ako ukázali najnovšie satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies z pondelka, dĺžka kolóny vojenských vozidiel je namiesto 27 kilometrov až približne 64 kilometrov.

konvoj
zdroj: TASR/AP/Maxar

Spoločnosť Maxar uviedla, že konvoj severovýchodne od Kyjeva obsahuje doslova stovky obrnených vozidiel, tankov, transportérov a vozidiel logistickej podpory a siaha od letiska Hostomeľ severozápadne od Kyjeva po obec Pribirsk nachádzajúcu sa medzi Kyjevom a Černobyľom.

4:53 Facebook obmedzí prístup k ruským médiám RT a Sputnik v EÚ

Americká spoločnosť Meta, prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook, ako aj Twitter v pondelok ohlásili kroky v boji proti dezinformáciám ohľadom ruského útoku na Ukrajinu, ktoré sa objavujú na ruských štátom kontrolovaných médiách na ich online platformách. 

Spoločnosť Meta obmedzí prístup k ruským štátnym médiám RT a Sputnik v celej Európskej únii, oznámil šéf pre globálne záležitosti Nick Clegg v pondelkovom príspevku na Twitteri. Dodal, že Meta tak reaguje na žiadosť zo strany vlád mnohých krajín a EÚ. Západ totiž uvedené ruské médiá obviňuje, že sú prokremeľské a slúžia na podporu vojenskej invázie na Ukrajinu.

Ruský vojenský konvoj, ktorý sa zo severu presúva bližšie k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev, je zrejme omnoho dlhší než sa spočiatku zdalo. Ako ukázali najnovšie satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies z pondelka, dĺžka kolóny vojenských vozidiel je namiesto 27 kilometrov až približne 64 kilometrov.

3:15 ICC začne vyšetrovanie „situácie na Ukrajine“

Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu začne vyšetrovanie „situácie na Ukrajine“. V pondelok to oznámil hlavný prokurátor ICC Karim Khan, informovala agentúra AFP.

„Dnes by som chcel oznámiť, že som sa rozhodol čo najrýchlejšie začať vyšetrovanie situácie na Ukrajine,“ uviedol Khan vo vyhlásení. Podľa jeho slov totiž existuje dôvod domnievať sa, že od roku 2014 boli „na Ukrajine spáchané údajné vojnové zločiny aj zločiny proti ľudskosti“.

2:10 Ukrajina dočasne ruší vízovú povinnosť pre cudzincov, ktorí sa zapoja do bojov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o dočasnom bezvízovom režime pre zahraničných dobrovoľníkov, ktorí sa chcú pripojiť k obrane Ukrajiny pred ruskou inváziou. 

Zelenskyj v nedeľu vyzval cudzincov, aby prišli bojovať proti Rusku, pričom avizoval, že z nich chce vytvoriť samostatnú jednotku – Medzinárodnú légiu územnej obrany. Dekrét, ktorý začal platiť v utorok, umožní dočasné zrušenie vízovej povinnosti pre všetkých cudzincov, ktorí sa budú chcieť zapojiť do bojov na ochranu Ukrajiny. Zavádza sa na obdobie, počas ktorého bude v platnosti stanné právo.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: IG/Volodymyr Zelenskyj

0:44 Zelenskyj vyzval na globálny zákaz prístupu Ruska na letiská a do prístavov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval na celosvetový zákaz prístupu ruských lietadiel a lodí na zahraničné letiská a do prístavov. Ako povedal vo videu na Facebooku, má ísť o potrestanie Ruska za vojenskú inváziu na Ukrajinu.

„Musíme uzavrieť vstup pre tento štát (Rusko) do všetkých prístavov, všetkých prieplavov a na všetky letiská na svete,“ uviedol Zelenskyj na spomínanej sociálnej sieti. Medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby zvážilo „úplné uzavretie neba pre ruské rakety, lietadlá a vrtuľníky“.

0:04 Pre Kyjev to bude aj dnes ťažká noc. Ľudia sa presunuli do podzemia a metra, aby tam strávili noc

Zdroje: TASR, SITA, Novinky.cz, CNN, BBC, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá