Nie je Slovák ako Slovák: Niektorí pomáhajú Ukrajincom zo všetkých síl, iní riešia farbu pleti (NEWSLETTER)

  • Ukrajinskí utečenci musia na hraniciach čeliť otrasnému zaobchádzaniu
  • Slováci sa chcú vrátiť na také Slovensko, aké si ho pamätajú
  • Griselda Blanco alebo Krstná mama kokaínu zabila stovky ľudí a učil sa od nej aj Escobar
Ukrajina vojna utečenci
TASR/AP/Visar Kryeziu
  • Ukrajinskí utečenci musia na hraniciach čeliť otrasnému zaobchádzaniu
  • Slováci sa chcú vrátiť na také Slovensko, aké si ho pamätajú
  • Griselda Blanco alebo Krstná mama kokaínu zabila stovky ľudí a učil sa od nej aj Escobar

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Rasizmus na hraniciach: Utečenci z Ukrajiny zažívajú otrasné zaobchádzanie, extrémisti politikárčia
  • Slováci v zahraničí: Po koronakríze objavujeme dávku ľudskosti. Chcem sa vrátiť na Slovensko, aké si ho pamätám 
  • Od Krstnej mamy kokaínu sa učil aj Escobar. Griselda Blanco zabila stovky ľudí, vrátane svojich manželov

Neprichádzajú len domáci Ukrajinci

Hraničné priechody medzi Ukrajinou a jej susednými krajinami sú stále plné a ľudia sa pre utečencov snažia spraviť maximum a poskytnúť im aspoň dočasné útočisko.

Aj napriek tomu sa však nájde skupina ľudí, ktorú na hranici stretajú problémy. Je pozoruhodné, že aj v tejto situácii zostáva priestor na rasistické zaobchádzanie. Výnimkou nie sú ani slovenskí extrémisti, ktorí túto tému zneužívajú.

Na rasizmus poukazujú hlavne zahraniční študenti, ktorí sa pokúšajú opustiť krajinu. Aby sme uviedli presný príklad, ide napríklad o africkú študentku medicíny, ktorej na kontrolnom stanovišti medzi Ukrajinou a poľskou hranicou nariadili, aby spolu s ďalšími cudzincami vystúpili z autobusu.

Bolo im povedané, aby zostali bokom. Keď autobus odchádzal, mali v ňom podľa jej slov byť len občania Ukrajiny.

Nebola však jediná. Do podobnej situácie sa dostalo mnoho ďalších cudzincov žijúcich na Ukrajine. Práve z toho dôvodu začali zdieľať svoje skúsenosti pod hashtagom #AfricansinUkraine. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gambiana (@gambiananews)

K tejto téme sa počas včerajšieho dňa vyjadrila aj Polícia Slovenskej republiky. V príspevku vysvetlili, že na Ukrajine ostali uviaznutí nielen domáci Ukrajinci, ale aj cudzinci, ktorí tam žili, pracovali, boli na dovolenke alebo tam študovali. Nad Ukrajinou sa lietať nedá, dôsledkom čoho aj títo ľudia musia využiť najbližšie hraničné priechody.

Témy sa, ako klasicky, ujali aj slovenskí extrémisti, ktorí si na nej naháňali páčiky. Milan Uhrík sa rozhodol len niekoľko dní po vypuknutí vojny na Ukrajine vyrukovať s tézou, podľa ktorej chaos na ukrajinských hraniciach využívajú nielen utečenci pred vojnou, ale aj africkí migranti.

Polícia však tieto slová vyvracia. O nijakých „špekulantov z Afriky“, samozrejme, nejde. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si náš článok.

O Ukrajinu sa zaujímajú aj vzdialené krajiny

Pri Ukrajine ešte chvíľu zostaneme. Desivá situácia u našich susedov nie je ľahostajná ani Slovákom, ktorí žijú za hranicami Slovenska.

Zaujímalo nás, ako sa k situácii postavil Nový Zéland, Argentína či Filipíny. Práve preto sme oslovili Slovákov, ktorí žijú za hranicami Slovenska, napríklad aj v týchto štátoch.

Ukrajina protest
zdroj: TASR/AP

Prvým z našich respondentov bol Jakub, ktorý síce pochádza z obce Veľké Rovné, no už štyri roky žije v Argentíne. Avšak, aj keď je už nejaký ten čas preč z Európy, situácia na Ukrajine mu nie je ľahostajná.

Nie je však jediný, ktorého vojna na Ukrajina znepokojuje. Podobne je na tom aj veľká časť Argentíny. Ako nám Jakub objasnil, krajina je tvorená vysťahovalcami hlavne z Európy. Dôsledkom toho tam žije dosť ľudí, ktorých predkovia sú práve z Ukrajiny.

Ďalšou respondentkou bola Boba, ktorá na Novom Zélande pôsobí ako výskumníčka a globálna analytička. Taktiež pracuje aj ako komunikačná manažérka v mimovládnej organizácii Ambrela.

Boba nám povedala, že niektoré členské organizácie pomáhajú zraniteľným komunitám na východe Ukrajiny už od roku 2014. Ich práca sa však v posledných dňoch zintenzívnila práve v dôsledku vojny a o situácii informujú aj médiá na Novom Zélande.

Aktuálnu situáciu na Ukrajine pozorne sleduje aj Adam, ktorý si na Filipínach otvoril tiki bar. Prezradil nám, že Filipínci súcitia s Ukrajincami a vedia sa do nich vcítiť práve z dôvodu, že okupáciu zažili niekoľkokrát.

Aj napriek tomu však idú skôr cestou apolitického spôsobu angažovania sa v situácii medzi Ruskom a Ukrajinou. Dôvodom je podľa Adamových slov to, že samotná krajina má iné problémy.

Naši respondenti nám porozprávali aj o tom, ako vnímajú reakciu Slovákov na ruskú inváziu. Viac si o tom prečítaš v našom článku.

Kokaín v nohavičkách a plné konto vrážd

O El Chapovi, Pablovi Escobarovi či o neslávne známom karteli z Cali si toho už určite počul dosť. My ti povieme niečo o žene, ktorá drogovému podsvetiu vládla pred nimi.

Experti dokonca hovoria, že bola horšia než ktorýkoľvek muž napojený na drogový biznis. Kolumbijčanku Griseldu „La Madrina“ Blanco prezývajú Čierna vdova alebo Krstná mama.

La Madrina sa do biznisu s pašovaním kokaínu pustila na začiatku 70. rokov a vďaka pašovaniu drog zarábala mesačne aj 80 miliónov dolárov. Tieto peniaze však neprišli hneď.

Kolumbijčanka sa stala kľúčovou postavou medzi kartelmi až o niečo neskôr – v 80. rokoch. Avšak, do toho momentu si stihla spraviť množstvo nepriateľov nielen v rodnej Kolumbii, ale aj v USA.

To pre ňu nebol problém. Každého, kto sa jej postavil do cesty, neľútostne zavraždila. Práve Griselda „vynašla“ spôsob, ako kombináciou rýchlej motorky a samopalu efektívne eliminovať nepriateľa.

Prvýkrát vraždila údajne už ako 11-ročná, kedy mala uniesť 10-ročného chlapca a chladnokrvne ho zastreliť po tom, čo jeho rodičia odmietli zaplatiť výkupné.

Muž, ktorý ju namočil do drogového biznisu, bol Griseldin v poradí druhý manžel. Podobne ako svojho prvého manžela, aj Alberta Brava chladnokrvne zabila. Ešte predtým sa však vďaka nemu stala špecialistkou na obchody s kokaínom.

Zatiaľ čo talianska mafia bledla závisťou, Griselda šikovne poskupovala kolumbijské butiky so spodnou bielizňou a prišla s kreatívnym riešením, ako nepozorovane pašovať kokaín do New Yorku.

Podarilo sa jej zorganizovať tisíce ciest, počas ktorých ženám vypchala drogou podprsenky a spodnú bielizeň. Ak sa chceš dozvedieť viac o príbehu tejto Kolumbijčanky, prečítaj si náš článok.

Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá