Spustenie tretieho bloku Mochoviec je naozaj historická chvíľa, píše Laura Bednárová

  • Detaily o pohrebe Alžbety II.
  • Mochovce spustili tretí blok jadrového reaktora
  • Napísal nám človek, ktorý si odpykáva krutý trest
sulík a mochovce
TASR/Michal Svítok, Seas.sk
  • Detaily o pohrebe Alžbety II.
  • Mochovce spustili tretí blok jadrového reaktora
  • Napísal nám človek, ktorý si odpykáva krutý trest

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Expertka na protokol uviedla, ako bude prebiehať pohreb Alžbety II. Zuzana Čaputová je pripravená sa zúčastniť, ak obdrží pozvanie
  • Mochovce sa dočkali. Slovenské elektrárne po rokoch spustili do prevádzky tretí blok jadrovej elektrárne
  • Zoltán nám do redakcie napísal list spoza mreží. „Keby som vedel, aký krutý trest mi hrozí, nikdy by som tie semiačka nezasadil“

Koniec jednej éry

Bola panovníčkou dlhé dekády a bola stelesnením Británie. Spojené kráľovstvo sme si bez nej nevedeli predstaviť, predstavovala pokojnú stabilitu počas celej doby svojho vládnutia. Jej odchodom sa končí jedna éra. Nesmúti za ňou len jej rodná zem, ale celý svet.

Médiá začali intenzívne písať o prípravách na pohreb panovníčky, ale i o tom, čo sa bude ďalej vlastne diať. Následníkom na kráľovský trón je princ Charles, ktorý je po novom známy ako kráľ Karol III.

„Od momentu vydýchnutia Kráľovnej Alžbety II. už nie je princ, ani knieža z Wallesu či následník trónu, už je Karol III. Meno si mohol zvoliť,“ približuje expertka na protokol Mária Holubová.

Jednou z jeho prvých povinností bude práve organizácia smútočného obradu. Ide totiž o dôležitý aspekt britskej kultúry.  Pohreb by mal byť uskutočnený desať dní od úmrtia panovníčky, pochovaná bude na hrade vo Windsore.

Jedným z dôležitých aspektov bude zoznam účastníkov na pohrebe. Práve zoznam hostí bude predstavovať pre protokol najväčšiu výzvu, približuje Holubová.

„Pozvaní budú príbuzní z kontinentu, najbližší príbuzní, belgická kráľovská rodina, ktorá je tiež z dynastie Koburgovocv, ale aj nórska a dánska kráľovská rodina. Mala by prísť aj hlava Hesenského rodu, teda z Nemecka a aj ostatné kráľovské rodiny a hlavy štátov,“ vysvetľuje Holubová.

Podľa jej slov bude určite pozvaný i americký prezident. „Či budú ale pozvaní aj prezidenti z Európy, vám neviem povedať,“ konštatuje expertka.

Prezidentský palác potvrdil, že Zuzana Čaputová je pripravená sa pohrebu zúčastniť, ak obdrží pozvanie. Ďalšie detaily o pohrebe Alžbety II. si prečítaš v tomto článku.

Stavba storočia

Slovensko sa stáva energeticky samostatné a zvyšuje produkciu zelenej elektriny z 52 % na 65 %. Po rokoch odkladu je tretí blok jadrového reaktora v Mochovciach dokončený. Dnes v skorých ranných hodinách ho začali plniť jadrovým palivom. Tento proces bude trvať po dobu štyroch dní.

„Najbližších 108 hodín sa bude zavážať celkovo 349 palivových tyčí, potom tlaková skúška a približne o mesiac prvá jadrová reakcia,“ informoval na sociálnej sieti minister hospodárstva Richard Sulík.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček objasnil, že dnes ráno zaviezli do reaktora prvé kazety, čím sa podľa neho začína aktívny život tretieho bloku jadrovej elektrárne.

Tretí blok elektrárne v Mochovciach mal byť podľa pôvodných plánov uvedený do prevádzky ešte počas druhej vlády Roberta Fica. Avšak namiesto plánovaných štyroch rokov sa na dokončenie stavby čakalo 12 rokov. Ako uvádza portál TA3, ide o najdrahšiu stavbu v histórii Slovenska, ktorá stála viac ako 6 miliárd eur.  

Ako zdôraznil premiér, pre Slovensko ide o historický moment, ktorý vzhľadom na energetickú krízu prichádza v najvhodnejšom čase. „Slovensko sa stáva sebestačným, to je veľmi dobrá správa pre Slovensko, ale aj pre celú Európu,“ povedal Eduard Heger.

Tretí blok by mal ísť na plný výkon začiatkom budúceho roka. Podľa Sulíka tak bude možné naplniť dohodu so Slovenskými elektrárňami, že ceny elektriny pre domácnosti zostanú na súčasnej úrovni.

Štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach by mali Slovenské elektrárne uviesť do prevádzky 23 mesiacov po sprevádzkovaní tretieho. Viac si prečítaš v tomto článku.

Krutosť drogových trestov

Po medializovanom prípade Miroslava Weizera, ktorý si vo väzení odpykáva 16-ročný trest za pestovanie marihuany, sa redakcii Startitup ozval ďalší väzeň z Leopoldova.

Volá sa Zoltán Kiacz a za pestovanie zopár rastlín konope bol odsúdený na šesť rokov za mrežami. Aj napriek tomu, že zo svojej úrody nepredal ani gram a rastlinu nechal v skleníku viac-menej zhniť, krutému trestu sa nevyhol.

Pestovateľ zeleniny a byliniek s vysokoškolským vzdelaním zasadil semiačka konope údajne potom, ako mu ich pribalili v objednávke kalendára s konopnou tematikou.

Ako odborníkovi na flóru s viac ako 20-ročnými pestovateľskými skúsenosťami mu v špeciálne prispôsobených skleníkoch, kde pestoval zeleninu a bylinky, zakrátko vyrástli. Jeho experiment však skončil katastrofou. Vo svojom liste varuje ľudí, aby im nič podobné nenapadlo.

Polícii ho udali sezónni zberači zemiakov, ktorým odmietol niečo zo spomínanej úrody predať. O pár dní do jeho skleníkov napochodovali muži z NAKA. Okresný súd v Galante mu v apríli 2020 na základe vyhlásenia o vine a treste vymeral takmer sedemročný trest. Doma nechal chorú ženu Ildikó s dcérou Alžbetou a jej trojročným synom.

Ústav na výkon väzby v Leopoldove
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Za tri roky, čo som v Leopoldove, som zistil, že môj prípad pestovateľa s veľmi prísnym trestom nie je ojedinelý. Takých nešťastníkov ‚rastlinkárov’, ako ich tu nazývajú, je viac. Bol som na cele s otcom a so synom zo Záhoria. Syn zasadil pár semiačok do otcových viníc, pritom mali svoju nehnuteľnosť na Morave, pár kilometrov ďalej úplne inak berú tento trestný čin,“ píše Zoltán v svojom liste.

„Otcovi, ktorý o tom vedel, ale nevedel, čo im za to hrozí, najprv prokurátor ponúkol na dohodu päť rokov. Starší pán to neprijal a dostal desať, syn pestovateľ obišiel so siedmimi.“

Muž, ktorého Zoltán spomína, bol nakoniec od trestu omilostený prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zoltán je jeden z mnohých prípadov, komu život zničili zastaralé drogové zákony.

A zatiaľ čo mafiáni behajú po slobode, ľudia, ktorí svojou činnosťou nenadobudli žiadny majetok ani nikomu neublížili, pykajú za mrežami. Celý list od Zoltána sme zverejnili v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá