Spravodlivý súd je to najhoršie, čo sa môže Ficovi stať, píše Laura Bednárová

  • Policajný prezident Hamran odsúdil Ficove výroky
  • Viac ako 12-tisíc občanov žiada odstúpenie Záborskej
  • Ayahuasca – zázračná medicína z Južnej Ameriky
Na snímke Robert Fico
TASR/Jaroslav Novák
  • Policajný prezident Hamran odsúdil Ficove výroky
  • Viac ako 12-tisíc občanov žiada odstúpenie Záborskej
  • Ayahuasca – zázračná medicína z Južnej Ameriky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Policajný prezident Hamran reagoval na Ficovu tlačovku. „Stratil posledné zvyšky dôstojnosti.“
  • Petíciu za jej odstúpenie podpísalo 12-tisíc Slovákov. Záborská je splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania
  • Zázračný odvar z amazonského pralesa menom Ayahuasca. Za psychadelickým odvarom sa bláznia turisti z celého sveta

Hamran reaguje na tlačovku Fica

Dnešná tlačová konferencia Policajného prezídia s názvom „Krajina krivých zrkadiel“ bola avizovaná len pár hodín predtým, ako Fico kritizoval elitných vyšetrovateľov.

Líder strany Smer si, už ako to býva zvykom, nedával servítku pred ústa a hneď v úvode sa prihovoril ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. „Pán minister Mikulec, na NAKA máte zvieratá, to nie sú ľudia,“ uviedol.

Odmieta, aby s osudmi ľudí nakladali „zvieratá“, ktoré sa tam podľa jeho vyjadrení nachádzajú. Avšak o zverstvách na polícii aj na prokuratúre podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana svedčia práve Ficovi nominanti. 

Znechutený šéf polície sa k tomu vyjadril na avizovanej tlačovej konferencii. Podľa jeho slov bývalý trojnásobný premiér krajiny už stratil posledné zvyšky ľudskej dôstojnosti.

„My, policajti, sme naozaj zvyknutí na ostrú kritiku politikov, ale to, čo včera odprezentoval Robert Fico na svojej tlačovej konferencii, nemôže ostať bez povšimnutia v demokratickej spoločnosti,“ povedal Štefan Hamran.

„Robert Fico na tejto tlačovej konferencii bezprecedentne, hrubo znevažujúc a veľmi nechutne zaútočil na ľudskú dôstojnosť vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov a zrejme si neuvedomil, že stratil zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti,“ reagoval.

Nazývanie protivníkov zvieratami a dehumanizovať ich je typická diktátorská praktika, už sme to videli niekoľkokrát. Diktátori majú radi, keď si spravodlivosť môžu ohýbať a znásilňovať podľa ľubovôle. A Fica mrzí, že to už robiť nemôže. Šéf Smeru si totiž zaslúži spravodlivý súd, ako všetci ostatní. A toho sa obáva najviac.

Ľudia, na ktorých Fico útočil, sú podľa Hamrana poctiví policajti, ktorí bojujú proti mafii. Ficovi dal za pravdu v tom, že zverstvá v polícii naozaj prebiehali. 

„Je irelevantné, čo si myslí Robert Fico o prebiehajúcich trestných konaniach, je irelevantné, čo si myslím ja, Štefan Hamran, podstatné, kľúčové a rozhodujúce je, čo si o tom myslí nezávislý súd, ktorý má na stole kompletne všetko, vrátane kompletnej dôkaznej situácie.“ 

Zároveň vyzýva Roberta Fica, aby sa ospravedlnil za to, ako sa zastával Dušana Kováčika. Viac si prečítaš v tomto článku.

Petícia za odstúpenie Záborskej 

Pred rokom vznikla na Slovensku nová funkcia s názvom Splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania. Poverená ňou bola poslankyňa Anna Záborská, ktorá sa počas svojej kariéry nikdy netajila vyhranenými a prísne konfesionálnymi postojmi. 

„Pôsobenie pani Záborskej v tejto funkcii neprispieva k zvyšovaniu ochrany slobody vierovyznania, naopak svojou činnosťou prispieva k poškodzovaniu ľudsko-právnych princípov, na ktorých sú aj tieto slobody založené,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Svoje presvedčenia teda presadzuje vo funkcii, v ktorej má dbať na práva občanov rôznej viery, nie len príslušníkov katolíckej cirkvi. Vo svojom doterajšom pôsobení sa však neangažovala v pomoci členom inej viery.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„K čomu taká ochrana vedie, sme v poslednej dobe videli na alarmujúcich prípadoch prakticky beztrestného zneužívania detí katolíckymi kňazmi,“ uviedol predseda OZ Ethos Andrej Lúčny.

Práve zástupcovia  mimovládnych organizácii ETHOS a Inštitútu ľudských práv dnes odovzdali na úrade vlády petíciu za odstúpenie Záborskej z funkcie. Jej odchod žiada viac ako 12-tisíc Slovákov.

Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher uviedol, že bezprostredným podnetom na spustenie petície bolo prejavenie absolútnej neznalosti Ústavy SR zo strany Záborskej.

Splnomocnenkyni vyčítajú, že protest proti účasti biskupa Jozefa Haľka na festivale Pohoda považovala za prejav neznášanlivosti voči katolíckej cirkvi a obhajovala ju ústavným právom na spoveď. Viac si prečítaš v tomto článku. 

Psychedelický odvar Ayahuasca

Ayahuasca je liana, z ktorej sa vyrába odvar. Prípravu posvätného nápoja má tradične v rukách šaman alebo curandero – skúsený liečiteľ. Rastline sú prisudzované rôzne účinky, niektoré kultúry ju považujú za najmocnejšiu liečivú rastlinu na svete. V Južnej Amerike sa používa tisícky rokov.

Hovorí sa o nej aj ako o zázraku, ktorý ťa zbaví depresií a tráum z detstva. Jej užitie sa údajne spája s ceremoniálom, ktorého cieľom je lepšie spoznať samého seba, vyliečiť telo a dušu, či sprostredkovať spojenie s vesmírom a duchovnými bytosťami. Na takýto neobyčajný „trip“ sa dnes vydávajú turisti z celého sveta.

Do odvaru dávajú šamani i rastlinu s halucinogénom dimetyltryptamín, najčastejšie to býva chacruna (Psychotria viridis). V rastline ayahuasca sa nachádza výnimočný inhibítor, vďaka ktorému sa DMT v tele rozkladá oveľa pomalšie ako bežne. Nápoj ovplyvní všetky zmysly a účinky pretrvávajú niekoľko hodín.

Varenie odvaru ayahuascy
zdroj: Flickr/Apollo

V posledných rokoch sa psychedelický odvar z rastliny, ktorý pochádza z Amazónie, teší väčšej popularite. Skúsenosť, ktorú nejeden človek označil za život meniacu, fascinuje ľudí po celom svete. 

Po požití, 20 až 60 minút, sa zmení tvoje myslenie, vnímanie času aj emócie. Môže ti spôsobiť i halucinácie. Budeš vnímať veci skreslene, alebo uvidíš aj začuješ to, čo vôbec neexistuje.

Názory sa však môžu líšiť. Rizikovým faktorom býva aj samotný šaman či centrum, kde ceremoniál absolvuješ. Ak si vyberieš človeka, ktorý nápoj zle pripraví alebo netrafí správne dávkovanie, nemusí to dopadnúť dobre.

Odborníci, ktorí sa zaoberajú rastlinou vo svojich výskumoch, nepoznajú ešte všetky jej pozitíva a negatíva. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá