Hamran naložil Ficovi: Stratil posledné zvyšky ľudskej dôstojnosti, hovorí policajný prezident

  • Hamran reagoval na tlačovku strany SMER
  • Fico podľa neho stratil dôstojnosť
  • Odkázal mu, aby nezastrašoval vyšetrovateľov
Robert Fico, Štefan Hamran
TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Hamran reagoval na tlačovku strany SMER
  • Fico podľa neho stratil dôstojnosť
  • Odkázal mu, aby nezastrašoval vyšetrovateľov

Dnešná tlačová konferencia Prezídia policajného zboru mala priam teatrálny názov „Krajina krivých zrkadiel“. Tento výrok prezident policajného zboru a hlavný rečník Štefan Hamran požičal od generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

„Ale zároveň si kladiem otázku, či má význam a či vôbec chcem byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel…,“ povedal Žilinka na jednej z mála svojich tlačových konferencií. 

„Pán generálny prokurátor polemizuje o tom, či to má význam a či vôbec chce byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel, na rozdiel od neho, ja nemusím polemizovať, lebo mám v tom absolútne jasno,“ odkázal Hamran Žilinkovi, ktorý je podľa neho kľúčovou figúrkou aj vo vojne v polícii.

Touto cestou generálneho prokurátora policajný prezident vyzval, aby dal bodku za prípadom vyšetrovateľov, známych ako Čurillovci.

Štefan Hamran avizoval tlačovú konferenciu len pár hodín predtým, ako sme si vypočuli kritiku Fica na adresu elitných vyšetrovateľov. No tieto výroky lídra strany SMER sa šéfa polície tak dotkli, že im venoval celú rozpravu pred novinármi. 

Robert Fico sa v stredu popoludní nechal počuť pred verejnosťou. Téma tlačovky strany SMER hovorí za všetko – „Na NAKA nie sú ľudia, ale zvieratá“. 

Fico si nekládol servítku pred ústa a hneď na začiatku besedy sa prihovoril ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. „Pán minister Mikulec, na NAKA máte zvieratá, to nie sú ľudia,“ uviedol.

Ako sme včera informovali, podľa slov predsedu strany Smer-SD ľudia, ktorí pracujú v NAKA, majú „pištole za pásom a ďalej pokračujú v páchaní trestnej činnosti na dennej báze“. Odmieta, aby s osudmi ľudí nakladali „zvieratá“, ktoré sa tam podľa jeho vyjadrení nachádzajú.

Fico stratil zvyšky ľudskosti

Tieto slová nenechali chladným policajného prezidenta Štefana Hamrana: „My, policajti, sme naozaj zvyknutí na ostrú kritiku politikov, ale to, čo včera odprezentoval Robert Fico na svojej tlačovej konferencii, podľa nášho názoru nemôže ostať bez povšimnutia v demokratickej spoločnosti.“

„Robert Fico na tejto tlačovej konferencii bezprecedentne, hrubo znevažujúc a veľmi nechutne zaútočil na ľudskú dôstojnosť vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov a zrejme si neuvedomil, že stratil zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti,“ reagoval Hamran.

V právnom štáte je podľa šéfa policajtov neakceptovateľné, aby politik takýmto štýlom útočil na orgány činné v trestnom konaní a nezávislé a nestranné súdy.

Tlačová konferencia Prezídia Policajného zboru na tému: Krajina krivých zrkadiel
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V jednej veci sa však Hamran s Ficom stotožnil, a to tej, že zverstvá v polícii naozaj prebiehali. „Ale opäť raz sa netrafil v časových súvislostiach, lebo tieto veci sa diali za vlád Roberta Fica, o čom dnes už svedčia aj rozsudky nezávislých súdov,“ rečnil pohoršený policajný prezident.

Poukázal najmä na rozsudok pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorého líder SMER-u považuje za profesionála.

Pre Fica zvery, pre Hamrana hrdinovia

Policajný prezident Štefan Hamran tlačovú konferenciu zorganizoval najmä s cieľom poukázať na množstvo nezrovnalostí v prípade takzvaných Čurillovcov, ktorých stíha policajná inšpekcia pre manipulovanie so svedeckými výpoveďami. 

Podľa šéfa polície však inšpekcia, krajská prokuratúra v Bratislave aj generálna prokuratúra v prípade opakovane pochybili. Hamran naznačil, že toto stíhanie je účelové s cieľom diskreditovať policajtov, ktorí vyšetrujú najzávažnejšiu trestnú činnosť páchanú bývalými vysokopostavenými policajnými, ale aj politickými funkcionármi. 

Roebrt Fico a spol na tlačovej konferencii ohľadom referenda
zdroj: Reprophoto/Facebook/SMER-SD

Poukázal na zastrašovanie vyšetrovateľov, spochybňovanie prebiehajúce trestné konania a rozhodnutia súdov: „Ako sme sa dozvedeli včera, je možné ich ponižovať, osočovať a zastrašovať pre výkon ich povolania.“

„Ja som naozaj zvedavý, kedy sa príslušné orgány zobudia a budú na to reagovať, že niektorí politici sa absolútne bezprecedentným spôsobom snažia vyvíjať tlak na prebiehajúce trestné konania a zastrašovať OČTK a pôsobiť cez odkazy a vyhrážky, ktoré im posielajú na výkon ich povolania,“ položil si rečnícku otázku Hamran. 

„Táto éra tu už bola, keď sa rozsudky predávali za kabelky. Keď vysoko postavení policajní funkcionári skladali účty za výkon svojho povolania do rúk oligarchu z Nitry. Kedy nosili živé spisy na úrad vlády, aby si ich mohol Robert Fico prečítať,“ vymenoval s tým, že je podľa neho nemysliteľné, aby nejaký politik na svojich tlačových konferenciách suploval súdy.

Na koniec Hamran poznamenal, že „je irelevantné, čo si myslí Robert Fico o prebiehajúcich trestných konaniach, je irelevantné, čo si myslím ja, Štefan Hamran, podstatné, kľúčové a rozhodujúce je, čo si o tom myslí nezávislý súd, ktorý má na stole kompletne všetko, vrátane kompletnej dôkaznej situácie.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá