Po svojej dnešnej výpovedi sa Fico obul do NAKA. Máte tam zvieratá, to nie sú ľudia, tvrdí

  • Predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico v stredu usporiadal tlačovú besedu
  • Témou bola „Na NAKA nie sú ľudia, ale zvieratá“
Robert Fico niečo vraví
Robert Fico, TASR/Jaroslav Novák
  • Predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico v stredu usporiadal tlačovú besedu
  • Témou bola „Na NAKA nie sú ľudia, ale zvieratá“

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa dnes na tlačovej besede vyjadril k situácii v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

Fico si nekládol servítku pred ústa a hneď na začiatku besedy sa prihovoril ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. „Pán minister Mikulec, na NAKA máte zvieratá, to nie sú ľudia,“ uviedol.

Reakcia na ostré výroky nenechala na seba dlho čakať. Štefan Hamran avizoval tlačovú konferenciu len pár hodín predtým, ako sme si vypočuli kritiku Fica na adresu elitných vyšetrovateľov. No tieto výroky lídra strany SMER sa šéfa polície tak dotkli, že im venoval celú rozpravu pred novinármi

Okamžitá požiadavka

Podľa slov predsedu strany Smer-SD ľudia, ktorí pracujú v NAKA, majú „pištole za pásom a ďalej pokračujú v páchaní trestnej činnosti na dennej báze“. Odmieta, aby s osudmi ľudí nakladali „zvieratá“, ktoré sa tam podľa jeho vyjadrení nachádzajú.

„Žiadame ministra vnútra, aby ich okamžite odstavil od služby,“ požadoval líder opozičného Smeru. Podľa neho pracovníci NAKA „v trestnej činnosti“ naďalej pokračujú. Svoje výroky sa snažil podporiť predloženými výrokmi, ktoré si na tlačovú konferenciu priniesol so sebou. 

K Ficovi sa na tlačovej besede pripojil aj bývalý prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Ten tvrdí, že kompromitujúcich komunikácií v rámci NAKA existuje mnoho. Fico sa spoločne s Gašparom a Kaliňákom obhajoval a ako sám tvrdí, nevie, proti čomu sa má vlastne „brániť“.

Ficova obhajoba

Okrem toho dnes Fico vypovedal  na polícii v Trnave. Svoje obvinenie v kauze Súmrak naďalej považuje za vymyslené, celý prípad označil za politický proces smerujúci k likvidácii opozície. Tvrdí, že mu vyšetrovatelia nevysvetlili podstatu obvinenia.

Fica mali podľa jeho slov vypočúvať v súvislosti so založením zločineckej skupiny ako aj zneužitím právomoci verejného činiteľa. Vyhlásil, že od vyšetrovateľov nedostal vysvetlenie, ako mal založiť zločineckú skupinu, s akým cieľom a o aké zločiny malo ísť. Pýtal sa tiež, akú právomoc porušil a voči komu.

„Ak nám na tieto otázky odpovedia, sme pripravení vo výsluchu pokračovať,“ dodal Fico vo vyjadrení pre novinárov, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Šéf Smeru-SD tvrdí, že má právo na to, aby mu vysvetlili podstatu obvinenia. „Ja neviem, proti čomu sa mám brániť. Je tam napísané, že niekedy v roku 2012 bola vraj založená zločinecká skupina, vraj boli nejaké stretnutia, ktoré neboli, vraj som zneužíval právomoc verejného činiteľa. Ale akú, veď ja som nevedel dávať príkazy nikomu,“ argumentoval Fico s tým, že predseda vlády iba riadi, môže dávať prezidentovi návrhy na odvolanie či vymenovanie člena vlády a nemá prikazovaciu právomoc.

Na obrázku je Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Celý tento spor spočíva v tom, že sme na tlačovej konferencii povedali s Robom Kaliňákom pravdu o Matovičových a Kiskových zločinoch a za to prišla pomsta a potrebujú sa nás zbaviť,“ povedal.

„Niekto spísal zlátaninu a pár slušných ľudí to musí obhajovať,“ dodal k tomu, že policajti boli na stredajšom výsluchu slušní.

Vyšetrovateľ NAKA v apríli v rámci kauzy Súmrak obvinil expremiéra Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade obvinili aj nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a policajného exprezidenta Tibora G.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá