Výpovede stíhaného expolicajta presiakli na verejnosť. Výsluch z 27. apríla bol prelomový, píše Laura Bednárová

  • Expolicajt na úteku pred vyšetrovateľkou rozprával o korupcii
  • Jej startup ti pomôže pri cestovaní lietadlom
  • Vývoj bojov na Ukrajine
Ján Kaľavský
Facebook/Polícia SR
  • Expolicajt na úteku pred vyšetrovateľkou rozprával o korupcii
  • Jej startup ti pomôže pri cestovaní lietadlom
  • Vývoj bojov na Ukrajine

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Muž, ktorý rozpútal vojnu v polícii, vypovedá. Pred vyšetrovateľkou porozprával o korupcii svojich kolegov
  • Slovenska založila startup, ktorý ti pomôže s cestovaním lietadlom. Až 85 % ľudí nevie o svojich právach, ktoré im dokážu zarobiť
  • Koniec vojny v nedohľadne. Ukrajinská armáda už bezmála dosiahla obrovské víťazstvo

Utajovaná výpoveď

Krátko po tom, čo boli elitným príslušníkom NAKA rozviazané ruky, v putách postupne končilo celé vedenie polície. Šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský pracoval v polícii roky. Až dokým sa nezačali odkrývať najzávažnejšie kauzy v histórii Slovenska, na postupy svojich kolegov sa nesťažoval a o žiadnych problémoch v polícii nehovoril.

Vadiť mu to začalo až po tom, čo vyšetrovatelia začali odhaľovať kriminalitu najvplyvnejších ľudí. Dnes Ján Kaľavský figuruje medzi najhľadanejšími zločincami sveta.

Informácie z jeho výsluchov pozná verejnosť najmä z úst šéfa Smeru – Roberta Fica. Ten známe citácie z Kaľavského výpovedí opakoval od začiatku roka takmer na každej tlačovej konferencii. Z jeho výpovedí však okrem Smeru dodnes čerpať nikto nevedel.

Kompletné svedecké výpovede niekdajšieho šéfa operatívcov NAKA sú totiž podľa zdrojov z prostredia prokuratúry uložené na Krajskej prokuratúre v Bratislave a nemajú k nim prístup ani ľudia, ktorí sú na základe nich trestne stíhaní. 

Jan Kaľvský v pátraní
zdroj: Polícia SR

To, čo malo byť do dnes pod rúškom tajomstva, uzrelo svetlo sveta. Startitup získal „utajené“ oficiálne výpovede trestne stíhaného expolicajta na úteku.

Prelomový výsluch z 27. apríla sa vymyká zo scenára príbehu o zlých Čurillovcoch, vymýšľajúcich si kajúcnikoch a nepočuli sme ho doposiaľ na žiadnej tlačovej konferencii.

Kaľavský, ktorý je dnes na úteku v Bosne a Hercegovine, začal vypovedať o tom, ako sa v októbri 2020 posťažoval svojmu kolegovi, vtedajšiemu vedúcemu operatívy na finančnej jednotke NAKA Mariánovi Kučerkovi, že sa jeho manželka bojí jazdiť na Audine a že by jej  chcel kúpiť nejaké vyššie auto, nejaké SUV.

„Tašku s peniazmi som zobral, keď som prišiel dnu, prerátal som tie peniaze, bolo tam 18 000 €. Zistil som, že mi bude ešte treba okolo 5 000 €, tak som si ich požičal od Petra Petrova,“ opisuje ako si zobral peniaze od Kučerku.

Celú utajovanú výpoveď expolicajta na úteku si prečítaš v tomto článku.

Kompenzácie za omeškané a zrušené lety

Dnes opäť zrušený let, všetky ostatné vypredané, čo mám robiť? Zrušili nám let, ako žiadať o refundáciu? Takéto otázky sa pýtali viacerí zúfalí ľudia v cestovateľských skupinách. Najmä počas letných mesiacov avizovalo viacero letísk zrušené lety. Dôvodom bola pandémia, ktorá na istý čas zastavila cestovanie.

Na základe toho tak mnohé letiská prepúšťali svojich zamestnancov, pretože nepotrebovali toľko zamestnancov ako predtým. Situácia sa však rapídne zmenila a mnohé letiská neboli dostatočne pripravené.

Avšak za omeškaný či zrušený let máš právo žiadať od leteckého prepravcu kompenzáciu. Mnoho ľudí však nevie, ako na to. Pomôcť sa im rozhodla Slovenska Oľga Mareková, ktorá založila startup s názvom Flywize. Ten pomáha cestujúcim lietadlom získať finančnú kompenzáciu za omeškaný či zrušený let.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Flywize (@flywize.co)

„Aerolinkám sa nepáči, že existujú agentúry ako my, pretože s nimi sa dohadujeme už len na finálnej sume, ktorú musia zaplatiť. Nie sú nadšení, ale musia to zaplatiť a uvedomujú si to. Cestovné kancelárie sú naopak rady, pretože riešime problémy za nich a následne sa s nimi podelíme aj o časť provízie,“ opisuje svoje podnikateľské aktivity Oľga.

Cestujúci v leteckej doprave sú zo zákona chránení a za svoje nepríjemnosti môžu dostať finančnú kompenzáciu. Nariadenie EÚ je pomerne jednoduché. V prípade, že tvoj let mešká 3 a viac hodín, máš nárok na odškodné, a to podľa vzdialenosti, ktorú si mal letieť.

Za let do 1 500 km dostaneš 250 eur, 400 eur do 3 500 km a 600 eur pri letoch nad 3 500 km. A to aj v prípade, že ich letenka stála hoci aj len 20 eur. Kompenzácia však platí len pre európske aerolinky. Formulár so žiadosťou o odškodné má každá aerolinka na svojom webe.

Odškodné kompenzácia za meškajúci let
zdroj: ClaimCloud

Daná letecká spoločnosť ťa o tvojich právach nepoučí, všetko si musíš zariadiť, vyplniť a vytelefonovať sám. Nie všetkým sa však chce babrať s podobnými formulármi, a preto je Flywize výbornou voľbou. Viac si o startupe prečítaš v tomto článku.

Koniec vojny v nedohľadne

Dnes je to 200 dní, odkedy Putin rozpútal vojnu na Ukrajine. V dnešnom Newslettri ti preto prinášame zhrnutie situácie na bojisku.

Ukrajinská armáda dobíja svoje územie a naďalej postupuje k ruským hraniciam. To veľmi ponižuje ego ruského prezidenta a mení náladu v celej krajine. Za uplynulé dva týždne mali Ukrajinci opätovne dobyť 500 kilometrov štvorcových Rusmi okupovaného územia v Chersonskej oblasti.

Obrovské zvraty na bojisku však analytici nateraz neočakávajú. V dôsledku efektívnej ukrajinskej protiofenzívy chcú niektoré ruské jednotky vyjednávať.

„Napredujeme a náš pohyb je celkom presvedčivý. Má to vplyv nielen na geografický posun nepriateľských pozícií, ale aj psychiku. Nepriateľské jednotky, ktoré začínajú s preskupovaním, hľadajú spôsoby, ako sa dostať do kontaktu s našimi jednotkami, aby mohli viesť takzvané rokovania o možnosti zloženia zbraní a prechodu pod záštitu medzinárodného humanitárneho práva,“ hovorí šéfka južného ukrajinského armádneho Operačného veliteľstva Natália Humeňuková.

Kyjev v nedeľu vyhlásil, že v rámci septembrovej protiofenzívy sa mu podarilo opätovne získať viac než 3 000 štvorcových kilometrov územia. Podľa pondelkového vyjadrenia amerického Inštitútu pre štúdium vojny sa Ukrajine podarilo „zvrátiť trend vo svoj prospech, avšak súčasná protiofenzíva vojnu neukončí“.

Koniec vojny je teda stále v nedohľadne. Ukrajina bude musieť následne začať nové protiofenzívne operácie, aby dokončila oslobodenie územia okupovaného Ruskom.

Experti preto predpokladajú, že vojna pravdepodobne potrvá až do roku 2023. Vo svojej správe však konštatujú, že Ukrajina otočila priebeh vojny vo svoj prospech. Viac si prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá