Európa zažíva najteplejšiu zimu. V Rusku vďaka tomu klesla úmrtnosť spôsobená alkoholom

  • Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981
  • Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania
BeFunky-collage-13
TASR/Unsplash
  • Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981
  • Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania

Uplynulá zima bola v Európe najteplejšou od začiatku meraní v roku 1981. Informovali o tom experti z európskej služby Copernicus, ktorá monitoruje počasie a klimatické zmeny. Priemerná teplota počas uplynulej meteorologickej zimy, ktorá začala 1. decembra a skončila 29. februára, prekonala doterajší rekord zimy z prelomu rokov 2015 a 2016 o takmer 1,4 stupňa Celzia.

V porovnaní s priemernou zimnou teplotou rokov 1981 až 2010 bolo od začiatku decembra do konca februára teplejšie dokonca o 3,4 stupňa. Obzvlášť na severe a východe Európy boli teploty výrazne vyššie, než je obvyklé. Vysoké teploty tento rok zaznamenali tiež na Sibíri a v Strednej Ázii.

„Európa zažila najmiernejšiu zimu od začiatku merania,“ zdôraznil riaditeľ služby Copernicus Carlo Buontempo. Svoj podiel majú podľa Buontempa na rekordných teplotách klimatické zmeny.

Uplynulý február bol v Európe druhým najteplejším v záznamoch štatistík Copernicus. Za najteplejším druhým mesiacom roka, ktorým bol február 2016, zaostal len o 0,1 stupňa Celzia. Prvý mesiac tohto roka bol najteplejším januárom v Európe, ale aj na svete od roku 1981.

Čítaj viac TU>>Antarktída zaznamenala najteplejší deň v histórii. Nezvyčajné teploty však trápia aj iné krajiny

V Rusku vďaka teplu klesla spotreba alkoholu

Tohtoročná mierna zima sa napríklad v Rusku pozitívne prejavila tým, že došlo k veľkému zníženiu úmrtnosti, ktorá bola zavinená nadmernou spotrebou alkoholických nápojov. V januári kvôli alkoholu zomrelo „len“ 619 ľudí, čo je v porovnaní s prvým vlaňajším mesiacom o 37,3 percenta menej. Podľa agentúry Interfax to uviedlo špecializované stredisko zaoberajúce sa problematikou alkoholu.

Národný zväz ochrany práv spotrebiteľov informoval, že v Rusku v januári poklesol predaj vodky a koňaku a namiesto toho sa predalo viac vína. Predseda zväzu Pavel Šapkin túto zmenu vysvetlil neobvykle, teplou zimou v značnej časti krajiny.

„Zvýšenie priemernej teploty o desať stupňov nad klimatickú normu o rovnakých desať stupňov znížilo alkoholovú záťaž pre zdravie obyvateľstva. Výsledkom je, že sa prudko znížili negatívne následky spotreby alkoholu,“ uviedol podľa Interfaxu Šapkin.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech