Európska krajina „zrušila koronavírus“. Už ho nepovažuje za kritické ochorenie a končia tu všetky opatrenia

  • Zatiaľ čo na Slovensku opatrenia pribúdajú, v Dánsku ich úplne zrušili
  • V prípade potreby však budú opätovne zavedené
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Bob Edme
  • Zatiaľ čo na Slovensku opatrenia pribúdajú, v Dánsku ich úplne zrušili
  • V prípade potreby však budú opätovne zavedené

Vysoká zaočkovanosť obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19 umožnila v Dánsku zrušiť všetky pandemické obmedzenia. Úplne zaočkovaných je momentálne viac ako 80 % osôb starších ako 12 rokov a od polnoci už dánska vláda nepovažuje COVID-19 za „spoločensky kritické ochorenie“.

Návrat k normálnemu životu bol v Dánsku postupný proces. Od piatka však už nebude potrebný k návšteve nočných klubov či spoločenskej a kultúrnej udalosti žiadny digitálny pas.

Si spokojný s postupom vlády pri zvládaní pandémie koronavírusu?

Minister zdravotníctva Magnus Heunicke minulý mesiac uviedol, že „epidémia je pod kontrolou“, ale upozornil, že ešte sa neskončila a vláda v prípade potreby zasiahne. Profesor Jens Lundgren uviedol, že vláda opätovne zavedie obmedzenia, ak sa opäť zvýši počet prípadov koronavírusu.

Opatrenia ruší aj Švédsko

Koncom septembra zruší väčšinu protipandemických opatrení aj Švédsko, uvádza TASR. Podľa tamojšej vlády je šírenie ochorenia COVID-19 v krajine pod kontrolou a uspokojivá je aj miera zaočkovanosti obyvateľstva. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

So zmierňovaním protipandemických opatrení začala vláda už v máji, keď zverejnila päťbodový plán ich uvoľňovania. Do jeho predposlednej fázy vstúpi krajina koncom septembra, píše AFP.

Podľa úradov sa však na verejnosti naďalej bude vyžadovať dodržiavanie hygienických opatrení vrátanie bezpečného odstupu.

Naším cieľom bolo vždy uvoľniť reštrikcie hneď, ako to bude možné,“ uviedla švédska ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová.

Ako uvádza agentúra Reuters, švédska vláda v súvislosti s pandémiou COVID-19 nikdy nezaviedla lockdown a spoliehala sa prevažne len na odporúčania pre verejnosť. Napriek tomu krajina zaznamenala nižší počet úmrtí ako väčšina európskych štátov, avšak vyšší než iné škandinávske krajiny. Vláda však zaviedla obmedzenia účasti na verejných zhromaždeniach vrátane koncertov a športových podujatí či pre miesta ako bary a reštaurácie. Platnosť týchto opatrení vrátane odporúčania pracovať z domu sa skončí 29. septembra.

Plne zaočkovaných je vo Švédsku zhruba 70 percent obyvateľov starších ako 16 rokov, pripomína Reuters.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie