Európske COVID pasy sú definitívne schválené, Slovákom pomôže v cestovaní od 1. júla

  • Dnešným hosťom u Braňa Závodského bol Robert Sermek, šéf kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku
  • Schválenie COVID pasov prinesie ľudom bezpečné cestovanie
  • Dnešným hosťom u Braňa Závodského bol Robert Sermek, šéf kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku
  • Schválenie COVID pasov prinesie ľudom bezpečné cestovanie

Hlavnou témou u Braňa Závodského na Exprese boli Covid pasy, ktoré poslanci Európskeho parlamentu definitívne odklepli. 

Hosťom bol Robert Sermek, šéf kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Rozprávali sa o samotných COVID pasoch, ich fungovaní, prevedení, aplikáciách, prostredníctvom ktorých budeme COVID pasy používať.

Vyjadril sa aj k neregistrovaných vakcínam či bezplatným PCR testom. Telefonickými hosťami boli europoslanci Monika Beňová a Vladimír Binčík. Na technické fungovanie COVID pasov sa Braňo Závodský pýtal riaditeľky úseku stratégie a rozvoja NCZI, Barbory Marekovej.

Hlavným znakom osvedčenia bude QR kód

Ako Robert Sermek povedal, rokovania neboli jednoduché. „Bola to veľmi dlhá a ťažká diskusia, chvíľu sa aj zdalo, že sa nedohodnú,“ povedal. Včera však túto dohodu parlament definitívne schválil, pričom hlasovanie poslancov bolo jednoznačné. Ako Sermek uviedol, zo 705 poslancov bolo 546 poslancov za COVID pasy.

Členské štáty túto dohodu ešte musia potvrdiť, čo by mala byť len formalita. Od 1. júla tak budú COVID pasy platiť s tým, že ich platnosť je 12 mesiacov. COVID pasy sa oficiálne volajú Covidové digitálne osvedčenia, aby si ich ľudia nezamieňali s klasickými pasmi.

Hlavným znakom osvedčenia je QR kód, za ktorým bude osvedčenie o očkovaní, výsledok testu alebo potvrdenie o prekonaní koronavírusu. Osvedčenia tak budú obsahovať len minimálne osobné údaje a budú v digitálnej, ale aj papierovej podobe.

Členské štáty majú na výber

Čo sa týka očkovania neregistrovanou vakcínou Sputnik V, podľa Roberta Sermeka to je jasne definované: „Členské štáty budú povinné uznávať všetky registrované vakcíny, ale môžu si vybrať, či budú uznávať aj neregistrované vakcíny.“

Vo väčšine krajín bol silný tlak na to, aby bola vakcína Sputnik V uznaná až vtedy, keď sa schváli a EMA (European Medicines Agency) ju zaregistruje.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

V Covid osvedčení je možnosť PCR testu, ale aj antigénového testu, je to však na voľbe krajiny. „EK (Európska komisia) odporúčala už koncom mája uznávať PCR aj antigénový test,“ povedal Robert Sermek s tým, že komisia dokonca pripravila zoznam značiek, ktoré sú osvedčené a dôveryhodné.

Braňo Závodský sa pýtal aj na to, prečo nemáme bezplatné PCR testovanie. „Poslanci parlamentu sa snažili, aby boli poskytované bezplatne, neprešlo to však cez členské štáty,“ odpovedal Robert Sermek.

Jedným dôvodom môže byť to, že členské štáty musia za PCR testy zaplatiť, avšak taktiež to môže byť motivácia pre ľudí, aby sa zaočkovali. Najjednoduchšia cesta pre letné cestovanie je teda vakcína. Ostatné alternatívy, aj napriek tomu, že sú legálne, sa zdajú byť o čosi komplikovanejšie.

Chystáš sa na letnú dovolenku?

PCR testy sú finančne náročné

V ďalšej časti sa Braňo Závodský telefonicky spojil s Monikou Beňovou a Vladimírom Bilčíkom. Ako Monika Beňová skonštatovala, osvedčenia z jej pohľadu nespĺňajú jej predstavu o jednoduchom a bezpečnom letnom cestovaní.

„Pre mňa bolo kľúčové, aby PCR testy, ktoré niektoré krajiny vyžadujú, boli preplácané zo zdravotnej poisťovne. Keďže toto neprešlo, nemohla som podporiť ani návrh Covid osvedčení,“ ozrejmila Monika Beňová.

Pri pohľade na štvorčlennú rodinu a cenu PCR, teda 70 eur, by to bola podľa nej príliš veľká suma. Cenu dovolenky by to značne ovplyvnilo.

Ako uviedla, prítomnosť Covid osvedčení neznamená, že si členské štáty nespravia vlastné pravidlá. Myslí si, že sa celá situácia začala riešiť neskoro, a teda sa to schválilo v podobe, ktorá nie je výhodná.

covid pas koronavírus covid-19 eú
zdroj: TASR/AP

Človek sa s osvedčením môže pohybovať kdekoľvek v EÚ 

Vladimír Binčík si naopak myslí, že schválenie Covid osvedčení prinieslo dobrú správu pre všetkých ľudí. „V momente, kedy začne Covid osvedčenie platiť, človek sa s ním môže pohybovať kdekoľvek v rámci EÚ,“ poznamenal.

V prípade neschválenia Covid osvedčení by mali členské krajiny vlastné pravidlá. Osvedčenia preto podľa neho značne zjednodušili cestovanie. „My sme schválili spoločné a základné princípy,“ skonštatoval.

Ako europoslanec cíti zodpovednosť za občanov v EÚ: „Osvedčenie vytvára priestor na to, aby sme mohli cestovať jednoduchšie. Minulé leto sme tiež cestovali, no potom sme mali ťažkú druhú vlnu. Toto osvedčenie nám môže výrazne pomôcť, pretože ľudia, ktorí budú cestovať, budú zdraví,“ vysvetlil Vladimír Binčík.

Bude digitálna a papierová podoba osvedčenia

K technickému fungovaniu Covid osvedčení sa vyjadrila Barbora Mareková, riaditeľka úseku stratégie a rozvoja NCZI. Za najhlavnejšie považuje to, že Slovensko dokáže čítať zahraničné osvedčenia, pričom v zahraničí dokážu čítať naše osvedčenia.

„Vzhľadom na to, že sú tie certifikáty rôzne, systém je veľmi robustný,“ poznamenala. Osvedčenia si Slováci budú môcť stiahnuť na stránke, ktorú už všetci poznajú – korona.gov.sk.

Tam sa človek overí, teda prihlási. Ďalej si vyberie možnosť, či chce osvedčenie stiahnuť alebo vytlačiť. V tom čase bude k dispozícii aj niekoľko mobilných aplikácii. Tá najdôležitejšia je však verifikačná aplikácia, ktorá sa bude používať na hraniciach.

Zdroj: Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech