Krajine EÚ pribudne bizarná povinnosť. V autolekárničke musia mať vec, ktorú poznáš dôverne vďaka Covidu

  • Za nedostatočne vybavenú lekárničku hrozí pokuta
  • Nemci zavádzajú aj ďalšie dve malé zmeny v autolekárničke
Lekárnička, prvá pomoc
Ilustračná foto, TASR/Henrich Mišovič Unsplash/Ploegerson
  • Za nedostatočne vybavenú lekárničku hrozí pokuta
  • Nemci zavádzajú aj ďalšie dve malé zmeny v autolekárničke

Od januára 2023 bude Nemecko od vodičov vyžadovať novú povinnú výbavu. Ak sme si mysleli, že koronavírus a rúška sú dávna minulosť, sme na omyle. Vodiči budú musieť mať v nemeckej autolekárničke dve rúška, informoval o tom nemecký portál ADAC.

Táto povinnosť nadobudne platnosť v januári 2023 a vzťahuje sa na osobné aj nákladné autá, autobusy a taktiež aj na štvorkolky. Keďže sa Nemcom menili normy povinnej výbavy, o výške sankcie za nedodržanie nových zmien či neúplnosť autolekárničky sa dá zatiaľ len špekulovať. Doteraz za nedostatočne vybavenú lekárničku vodičom v Nemecku hrozila pokuta päť eur, avšak ak auto nešoféroval jeho majiteľ, pokuta bola dvojnásobná. 

Lekárnička v aute musí najneskôr do konca januára 2023 obsahovať dve rúška. Doposiaľ nebolo spresnené, či pôjde o chirurgické jednorazové rúška, alebo respirátory FFP2. Rúško ako povinná výbava v autolekárničke má byť určené na zvýšenie vlastnej ochrany a ochrany ostatných v prípade nehody.

Ak vodič nebude mať pri sebe lekárničku vôbec, pri dopravnej kontrole mu hrozí pokuta do desať eur. Počas pandémie ľudia rúško nosili so sebou úplne všade, pretože ho potrebovali pri tankovaní, nakupovaní či pri kontrole u lekára.

Nemci zavádzajú aj ďalšie dve malé zmeny v autolekárničke. Namiesto dvoch trojuholníkových obväzov v lekárničke postačí trojuholníková šatka a gáza v rozmeroch 40×60 sa z povinnej výbavy ruší úplne.

Povinná výbava u nás

Na Slovensku sa Zákon o cestnej premávke novelizuje takmer každý rok, no to, čo sa nemení, je povinná výbava osobných áut, tá zostáva stále viac-menej rovnaká. Napriek tomu, že v autolekárničke nemusíme mať dve rúška ako v Nemecku, jej samotná plná a nepoškodená výbava je nutná.

Automobily do 3,5 tony majú povinnosť mať so sebou výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, čo znamená – reflexná vesta, overal. Taktiež náhradné koleso, takzvaná rezerva a patričné náradie k tomu. Je dobré mať aj sadu na opravu defektu. V neposlednom rade je povinnou výbavou autolekárnička, ktorá musí byť nepoškodená a nepoužitá a, samozrejme, v záruke.

To, čo je zrejmé a čo by mal mať každý vodič so sebou, je vodičský preukaz, identifikačný preukaz, teda občiansky alebo pas, doklad o platnom PZP (povinné zmluvné poistenie, pozn. red.), ďalej malý techničák, teda osvedčenie o evidencii vozidla a doklady o platnej emisnej a technickej kontrole, uvádza sa v základných podmienkach prevádzky vozidla na Slovensku.

Medzi položky, ktoré nie sú vo výbave povinné, ale často sú zo skúseností vodičov odporúčané, patria napríklad hasiaci prístroj, formulár na vyplnenie údajov o dopravnej nehode, baterka na svietenie, popruhy na upínanie, rovnako nabíjačka autobatérií či zakladací klin.

Zdroje: ADAC, Ministerstvo dopravy SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá