Európsky Fénix bol miestom tvrdých bojov. Dnes doň odchádzajú ľudia za lacným a pulzujúcim životom

  • Hlavné mesto Srbska si prešlo krvavým obdobím
  • Dnes je z neho centrum kultúry a nočného života Balkánu
Belehrad mesto panorama
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ljubomir Žarković, Nikola Aleksic
  • Hlavné mesto Srbska si prešlo krvavým obdobím
  • Dnes je z neho centrum kultúry a nočného života Balkánu

Belehrad je mesto, ktoré väčšine z nás Stredoeurópanov pravdepodobne nie je veľmi blízke či známe. Ak nám nepostačuje kultúrne vyžitie v Bratislave, hneď za rohom je Viedeň, Budapešť či Praha.

Vo vnútrozemí Balkánu sa zastavíme maximálne na benzínke cestou k bulharskému či chorvátskemu pobrežiu. V tomto článku ti však predstavíme dôvody, prečo mesto ležiace na sútoku riek Sáva a Dunaj stojí za návštevu v roku 2023.

Krvavá minulosť

Bývalé hlavné mesto Juhoslávie a zároveň súčasná metropola Srbska má za sebou krvavú históriu. Už od dávnej minulosti bolo dejiskom stoviek vojenských konfliktov.

Posledným vojenským konfliktom, ktorý sa týkal nielen Belehradu, ale aj celého Srbska, bola občianska vojna v Juhoslávii. Tento konflikt sa skončil relatívne nedávno, a to v roku 2001, pričom v roku 1999 bol Belehrad podľa portálu Beograd viac než 2 mesiace bombardovaný letectvom NATO.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Beograd, Unsplash, YouTube/Belgrade Beer Fest, Chris The Freelancer, Nikola Tesla Legend, In your pocket, Sofia Adventures, Belgrade at Night, eSky, Biography, ČSFD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá