Európu zasiahne vlna afrických horúčav a búrok. Meteorológovia predpovedajú zmenu charakteru počasia
- Európu čaká vlna horúčav a búrok
- Naše územie zasiahnu africké horúčavy

- Európu čaká vlna horúčav a búrok
- Naše územie zasiahnu africké horúčavy
Už sme ťa informovali o daždivom počasí, ktoré zasiahlo celý kontinent. Slováci, no aj okolité národy si v nasledujúcich dňoch užijú poriadne mokré počasie. Na ich chvoste sa však naším smerom valí skutočné africké teplo.
Projekcie počasia v Európe totiž predpovedajú, že na juhu sa začne v nasledujúcich týždňoch meniť na viac letné. Atmosférické systémy vrátane tryskového prúdenia nad Európou sa majú posúvať na sever, čo umožní prúdenie teplého vzduchu z Afriky.
„Tryskové prúdenie sa postupne presúva na severnejšie zemepisné šírky, čo je typické pre letnú sezónu. Tento posun však nebude lineárny ani stabilný, ale skôr zvlnený,“ uvádza taliansky meteorologický portál Meteo Giornale.
Na Pyrenejský polostrov, do Francúzska a Talianska tak majú doraziť horúčavy. Zároveň sa však očakáva aj premena doteraz stabilného počasia. Stretávanie atmosférických vplyvov z juhu a zo severu spôsobí striedanie horúčav s častými prudkými búrkami. Naprieč Európou budú stále panovať veľké rozdiely v množstve zrážok.
Nestabilné počasie s výraznými výkyvmi
Podľa Meteo Giornale situáciu komplikuje aj cyklonálna cirkulácia prichádzajúca z východnej Európy, ktorá prinesie chladnejší vzduch z Balkánu, čo spôsobí ďalšiu nestabilitu najmä v popoludňajších a večerných hodinách. Tento východný prúd v kombinácii s atlantickými vplyvmi a aktívnym tryskovým prúdením vytvorí zložitú meteorologickú situáciu.
Taliansky portál tiež upozorňuje na výrazné anomálie v zrážkach v celej strednej Európe s oblasťami, ktoré zaznamenávajú výrazne menej dažďa, než je bežné. Miesta ako severné Nemecko, Benelux a dokonca aj južná Škandinávia zažívajú nadmerné množstvo slnečných dní, čo nie je pre jarné obdobie typické.
Teplý vzduch poputuje na sever
Kľúčovú úlohu v tomto vývoji podľa odborníkov zohrávajú hlboké tlakové níže nad Britskými ostrovmi. Ak budú severotlantické depresie hlboké a pretrvávajúce, prispejú k zdvihnutiu celého barického systému v Európe smerom na sever, čo podporí rozšírenie severoafrického anticyklónu smerom na sever.
„Tento barický vzorec, ktorý odborníci označujú ako ‚mobilný most‘, môže určovať vzostup horúceho vzduchu zo Sahary s priamymi následkami na Taliansko, najmä na tyrrhenské pobrežie a Pádsku nížinu,“ uvádza taliansky portál.
Táto zmena atmosférickej cirkulácie bude mať postupne vplyv aj na počasie v strednej Európe vrátane Slovenska, hoci presný vplyv na našu oblasť bude závisieť od vývoja tlakových útvarov v najbližších týždňoch.
Európa rozdelená na dve klimatické zóny
Najnovšie klimatické modely prinášajú prekvapivú predpoveď na leto 2025. Podľa portálu MK Weather bude Európa rozdelená na dve výrazne odlišné klimatické zóny. Zatiaľ čo západná časť kontinentu sa pripravuje na chladnejšie a búrlivejšie obdobie, východ čakajú extrémne horúčavy a sucho.
Nad kontinentom sa vytvorí atmosférická blokovacia situácia, ktorá spôsobí zaujímavý kontrast v počasí. Západná Európa bude pod vplyvom tlakového žľabu siahajúceho od Nórska až po Portugalsko, čo prinesie nestabilné a vlhšie podmienky. Naopak, východné a kontinentálne oblasti budú sužované pretrvávajúcou anticyklónou, ktorá prinesie dlhodobé horúčavy a nedostatok zrážok.
Stredná Európa vrátane Slovenska sa ocitne v búrkovom období. „Región od centrálnej Škandinávie po Jadran a Karpaty bude na teplotnom a tlakovom gradiente, čo zvyšuje pravdepodobnosť intenzívnych búrkových systémov,“ upozorňujú meteorológovia.
Za neobvyklým vývojom počasia stojí niekoľko globálnych faktorov. Prekvapivo silná slnečná aktivita na vrchole 25. slnečného cyklu, postupný nástup La Niñe a prevládajúca negatívna fáza Severoatlantickej oscilácie vytvoria jedinečnú kombináciu podmienok, ktorá ovplyvní počasie v celej Európe počas nadchádzajúceho leta.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: Meteo Giornale, Redakcia Startitup, MK Weather