Európu kosia šialené horúčavy a mieria k nám. Za nimi idú búrky

  • V pondelok na Slovensku vyvrcholí vlna horúčav a večer môžeme čakať búrky
  • V Európe panuje sucho, Španielsko bojuje s požiarmi a v Česku padol rekord
horúčavy žena prechádza cez fontánu
TASR/AP Photo/Markus Schreiber
  • V pondelok na Slovensku vyvrcholí vlna horúčav a večer môžeme čakať búrky
  • V Európe panuje sucho, Španielsko bojuje s požiarmi a v Česku padol rekord

Celá Európa sa doslova kúpe vo vlastnom pote. Vlna horúčav spôsobuje škody na životnom prostredí, ale žiaľ, aj úmrtia. V Česku dokonca v nedeľu padol rekord, na jednej z meteorologických staníc namerali až 39 stupňov. V Španielsku zase vyčíňajú požiare a v Taliansku sa poľnohospodári dožadujú vyhlásenia výnimočného stavu kvôli enormnému suchu.

Podľa SHMÚ budú na Slovensku vlna horúčav vrcholiť už v pondelok, pre niektoré okresy sú vydané aj výstrahy 2. stupňa pred horúčavami. Teploty môžu dosiahnuť až 33 stupňov, no pocitová teplota môže byť oveľa vyššia. Nezabudni preto na pitný režim.

Už večer má na naše územie doraziť studený front a ten prinesie búrky. Na západe toto búrkové pásmo hrozí tvorbou krúpov či dokonca tornád, ku nám by mala dôjsť „len“ supercela. Búrky prinesú krátkodobé ochladenie, no už v strede týždňa sa môžeme opäť „tešiť“ na teploty nad 30 stupňov.

V Česku padol rekord

V nedeľu vládla v rámci ČR, hlavne v Čechách, extrémna horúčava a namerané teplotné maximum nakoniec prekonalo aj doterajší mesačný rekord pre jún, ktorý bol pred troma rokmi 38,9 stupňa Celzia – nové júnové maximum z osady Řež pri Prahe je ešte o desatinu stupňa vyššie, teda 39 stupňov. Informoval o tom portál spravodajskej televízie ČT24.

Na niektorých miestach v Českej republike zažili ľudia zo soboty na nedeľu aj tohtoročnú prvú tropickú noc, keď teploty neklesli pod 20 stupňov Celzia.

V pondelok majú na väčšinu územia Česka doraziť búrky, silnejšie by mali byť vo východnej polovici republiky a môže ich sprevádzať krupobitie, prívalový dážď a silný nárazový vietor, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Júnový rekord prekonalo desať staníc merajúcich teplotu aspoň 30 rokov a na 60 staniciach prepisovali rekord pre 19. jún. Nové maximum pre tento deň hlásila aj najstaršia stanica v krajine, teda pražské Klementinum.

Teplomer tam ukázal 36,9 stupňa Celzia, doterajší rekord z roku 2013 bol 34,4 stupňa Celzia, teda o 2,5 stupňa nižší. V Klementine v centre Prahy sledujú počasie nepretržite od roku 1775.

pivo krčma reštaurácia ľudia pijú pivo
zdroj: TASR/František Iván

Česko zažilo mimoriadne horúci víkend. Sobota bola prvým takzvaným supertropickým dňom tohto roka, keď teplota na niekoľkých miestach presiahla 35 stupňov, informoval portál ČT24.

Vedci varujú, že zmena klímy bude ďalej spôsobovať vlny intenzívnych horúčav a budú častejšie, závažnejšie, dlhšie a budú prichádzať skôr počas roka.

Búrky, ktoré prídu v pondelok po extrémne horúcom víkende, nastanú najmä odpoludnia a večer – nebezpečnejšie môžu byť na pomedzí Čiech a Moravy a na východe ČR.

Vzhľadom na suché a veľmi teplé počasie platí aj výstraha pred vznikom a šírením požiarov, ale riziko sa v pondelok zníži, keďže od západu sa bude cez územie ČR pohybovať studený front.

Taliansko žiada výnimočný stav

Už viaceré regióny na severe Talianska pre zhoršujúce sa sucho požadujú, aby vláda vyhlásila výnimočný stav. TASR správu prevzala v sobotu od agentúry DPA.

Taliansky minister poľnohospodárstva Stefano Patuanelli cez víkend podľa tlačovej agentúry ANSA uviedol, že vyhlásenie výnimočného stavu je „nevyhnutné“. Tento týždeň je v Ríme naplánované stretnutie zástupcov regiónov a vlády na najvyššej úrovni.

sucho taliansko zavlažovanie poľnohospodárstvo
zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

V rôznych oblastiach tejto stredomorskej krajiny nepršalo už zhruba štyri mesiace. Hladina rieky Pád je najnižšia za posledných 70 rokov.

Nedostatok vody ohrozuje zbery úrody v severotalianskych regiónoch Piemont, Lombardsko a Emilia Romagna. Na mnohých miestach sú vodné nádrže prázdne a na prepravu vody sa používajú cisterny; v niektorých oblastiach sa voda môže používať iba na pitie alebo na iné životne dôležité súčasti každodenného života.

Zasiahnutý je aj mliekarenský priemysel: v dôsledku nezvyčajných horúčav a nedostatku krmiva produkujú kravy až o desať percent menej mlieka.

Španielsko zápasí s požiarmi

Hasiči v Španielsku sa v nedeľu snažili dostať pod kontrolu lesné požiare v niekoľkých častiach krajiny, ktorú zasiahla vlna horúčav nezvyčajná pre toto ročné obdobie, píše SITA.

Najväčšie škody evidujú v severozápadnej provincii Zamora, kde sa lesné požiare podľa tamojších úradov rozprestierajú na ploche 25-tisíc hektárov. Evakuovať museli najmenej 10 dedín, pričom viac ako 500 hasičov v riedko osídlenej oblasti podporujú i lietadlá a vrtuľníky.

španielsko požiar hasič sucho horúčavy
zdroj: TASR/Emilio Fraile/Europa Press via AP

Odborníci pripisujú abnormálne horúce obdobie v Európe zmene klímy. Teplomery v mnohých španielskych mestách počas tohto týždňa vystúpili nad 40 stupňov Celzia.

Nedostatok zrážok v doterajšom priebehu roka spolu s nárazovým vetrom vytvorili podmienky pre lesné požiare. Tie spôsobili, že v sobotu bola prerušená vysokorýchlostná železničná doprava z Madridu na severozápad Španielska. V nedeľu ráno ju opäť obnovili.

Neexistujú žiadne správy o obetiach, ale plamene zasiahli okraj niektorých obcí v Zamore aj v strednej časti ďalšej provincie Navarra, kde preventívne evakuovali približne 15 malých dedín, keďže vysoké teploty by mali klesnúť až v stredu.

Požiare sú aktívne aj v troch častiach severovýchodného Katalánska – v Lleide, Tarragone a v prírodnom parku v Garafe, južne od Barcelony. Španielske úrady požiadali farmárov, aby prestali používať ťažkú techniku, ktorá by mohla neúmyselne vyvolať požiar.

Zdroje: TASR, SITA, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá