Exfunkcionári štátu a veľké peniaze: Je to hanba, reaguje advokát na obvinenie Haščáka

  • Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími osobami obvinili
  • Bývalí funkcionári si mali prilepšiť o veľké peniaze
haščák súd penta
SIU/Matej Krajčovič
  • Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími osobami obvinili
  • Bývalí funkcionári si mali prilepšiť o veľké peniaze

Podľa informácií Startitup vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči siedmim osobám v súvislosti s trestným činom založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Na čele skupiny obvinených svieti meno spoluzakladateľa skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

V prípade figurujú známe mená, ktoré už v minulosti boli skloňované slovenskými médiami. Ide tak napríklad o exministra hospodárstva Jiřího Malchárka alebo Annu Bubeníkovú, ktorá v minulosti pôsobila aj na čele Fondu národného majetku. Podľa našich informácií mali exfunkcionári konať v prospech Haščáka a brať za svoje služby bohaté odmeny. Práve tieto mená boli v minulosti spájané s megakauzou Gorila.

Ekonomická a korupčná trestná činnosť

Obvinenie sa má týkať časového obdobia medzi rokmi 2003 až 2006 a cieľom týchto aktivít malo byť páchanie ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti. Teda malo ísť o získanie záujmu a vplyv v súvislosti s niektorými strategickými štátnymi inštitúciami, a to v prospech Jaroslava Haščáka.

Medzi obvinenými okrem spomínaného spoluzakladateľa finančnej skupiny, Bubeníkovej či Malchárka figuruje aj meno bývalého podpredsedu výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Petra Huňora. Toho vyšetrovateľ NAKA stíha okrem založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny aj z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Obvinení sú aj Vladimír Rigász ako predseda a Stanislav Reguli ako podpredseda predstavenstva GovCo vykonávajúci vôľu jediného akcionára ministerstva hospodárstva SR v spoločnosti GovCo, zastúpeným Jiřím Malchárkom. Obaja sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Hascak
zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Veľké peniaze

Podľa informácií Startitup mali obvinené osoby konať v prospech Jaroslava Haščáka a poberať za tieto služby odmenu rôzneho druhu. Napríklad v prípade Malchárka malo ísť o odmeny vo finálnej sume 34 miliónov vtedajších korún, po prepočte na eurá cca 1,1 milióna eur. Pri Anne Bubeníkovej malo ísť o odmeny vo finálnej hodnote 45 miliónov vtedajších korún, teda po prepočte o takmer 1,5 milióna eur . 

Ďalším obvineným je bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten je podobne ako Jiří Malchárek a Anna Bubeníková obvinený zo založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Spomínaný Jurica si mal zase prilepšiť o odmeny vo výške 15 miliónov vtedajších korún, ktoré dokopy dali sumu po prepočte takmer pol milióna eur.

„Nám nič nebolo doručené.“

Spoluzakladateľ Penty čelí tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. „Nám nič nebolo doručené, nemáme o tom žiadnu informáciu,“ reagovala pre Startitup Valéria Haščáková, ktorá v minulosti ako advokátka svojho manžela zastupovala.

Jíří Malchárek a Anna Bubeníková sú okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Polícia obvinenie potvrdila

Polícia potvrdila informácie Startitup o obvinení Jaroslava Haščáka a ďalších ľudí. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roku vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb. Päť z nich zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny (J. H., J. M., A. B., J. J., P. H.). Štyri z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti (J. H., J. M., A. B., J. J.). Dve z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku (V. R., S. R.) a štyri z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku (J. M., A. B., J. J., P. H.),“ povedal pre Startitup hovorca policajného prezídia Michal Slivka. 

Haščákov advokát reaguje

K téme obvinenia sme sa obrátili aj na právneho zástupcu Jaroslava Haščáka Martina Škublu. „Vznesenie obvinenia Jaroslavovi Haščákovi dňa 23.11.2022 pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ktoré nám bolo doručené dnes, a to až po jeho medializácii, hodnotí obhajoba aj klient ako priznanie fiaska celého desaťročného vyšetrovanie tzv. kauzy Gorila,“ okomentoval Škubla. „Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba,“ podčiarkol.

„Obvinenie pána Haščáka a ďalších 6 osôb sa podobá predošlému obvineniu v kauze ,nahrávky’ v dvoch bodoch – načasovaním doručenia obvinenia na 2. výročie toho predošlého a použitou metódou pani vyšetrovateľky. Vyšetrovateľka totiž – obrazne povedané – varí polievku zo starých surovín, pracuje so skutočnosťami, ktoré sú tímu Gorila nepochybne už roky, ak nie desaťročie, známe. Ak teda na ich základe bol dôvod klienta obviniť, malo sa tak stať už pred mnohými rokmi,“ podotkol.

„Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné. A na záver dodávame, že ak toto obvinenie je resumé 10-ročného vyšetrovania Gorily tzv. ,vo veci’, znamená toto obvinenie v podstate začiatok konca celej tejto kauzy,“ dodal Škubla.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá