Exkluzívne FOTO: Tatranský „dom duchov“. Luxusné sanatórium bolo pýchou Slovenska

  • Obrovská budova v Novom Smokovci je známa každému, kto okolo nej prechádzal
  • Ide o Sanatórium Royal Palace, ktoré prechádza rekonštrukciou
royal palace
Patrik Kopčan photography
  • Obrovská budova v Novom Smokovci je známa každému, kto okolo nej prechádzal
  • Ide o Sanatórium Royal Palace, ktoré prechádza rekonštrukciou

Žiadny návštevník Nového Smokovca neprehliadne obrovskú budovu, ktorá aj napriek tomu, že je prázdna, pôsobí honosne a prepychovo. Touto budovou je Sanatórium Royal Palace. Kedysi bývalo pýchou Tatier, no dlhé roky bolo opustené.

Aký je jej príbeh a ako vyzerá dnes vo vnútri? V tomto článku nájdeš exkluzívne fotografie jej interiéru.

Ako sme ťa už dávnejšie informovali, sanatórium, ktorému miestni nepovedia inak ako Penzák, čaká na obnovu. Svoje brány má otvoriť už v budúcom roku. Developer zverejnil vizualizácie a podľa aktuálnych fotografií Google street view sa na obnove budovy pracuje.

royal palace penzák vysoké tatry sanatórium
zdroj: EIA/Royal Palace

royal palace penzák vysoké tatry sanatórium
zdroj: EIA/Royal Palace

Najaktívnejší slovenský architekt

Za týmto unikátnym projektom stojí architekt Milan Michal Harminc, ktorý patril k prvej generácii slovenských architektov. Je možné tvrdiť, že tento muž patril medzi najaktívnejších architektov Slovenska, keďže bol činný až 65 rokov a okrem sanatória v Novom Smokovci sa podieľal aj na ďalších projektoch.

Jeho meno sa spája s viac ako 300 budovami v Európe a 108 kostolmi. Ako uvádza Pravda, jeho projekty sa dajú nájsť na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajine.

Architekt sa narodil v roku 1869 v Srbsku a na Slovensku začal pôsobiť v roku 1916. 

zdroj: Patrik Kopčan photography

Za zmienku stojí aj fakt, že sa stojí aj za bratislavským hotelom Carlton. Ako uvádza portál The Caterer, v rokoch 1925 až 1929 prešiel hotel najvýraznejšou rekonštrukciou, za ktorú mohol najmä Harminc. Okrem toho sa však jeho meno spája aj s budovou Tatra banky v Bratislave a Slovenským národným múzeom v Martine.

Podľa portálu Teraz majú všetky projekty architekta niekoľko spoločných čŕt. Ide napríklad o precízne vyriešenie detailov a premyslené začlenenie do konkrétneho miesta v lokalite. 

V roku 2017 Penzák kúpil Slavko Mitráš. Vlastní ho dodnes cez eseročku Royal Palace, ktorá sídli v Giraltovciach a v ktorej je jeho spoločníkom česká firma Smart Automotive. Informovali o tom reality.trend.

V roku 2020 sa rozhodol, že túto národnú kultúrnu pamiatku znovu oživí a dokonca k nej pristaví nové časti a vytvorí tak kúpeľný hotel. Index píše, že prestavbu projektu navrhuje architektonické štúdio GFI, ktoré je známe svojou spoluprácou s developerom J&T Real Estate. K dispozícii bude 112 izieb a hotel vytvorí pracovné miesta pre 88 ľudí. Rekonštrukcia bude stáť 35 miliónov eur.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Caterer, Hospodárske noviny, Register architektúry, Teraz, Nostalgické Tatry, reality.trend, Tatranský dvojtýždenník, Index, Korzár, Pravda, Korzár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá