EXKLUZÍVNE: Gröhling naznačil, čo bude so školami počas sprísňovania opatrení. Zatvorenie nie je efektívne, povedal

  • Na stole je opäť tzv. lockdown a je otázne, ako sprísňovnaie pravidiel oseká fungovanie škôl
  • Minister školstva Branislav Gröhling pre Startitup naznačil, čo školy po sprísňovaní čaká
pjimage (18)
TASR/Martin Baumann, TASR/František Iván
  • Na stole je opäť tzv. lockdown a je otázne, ako sprísňovnaie pravidiel oseká fungovanie škôl
  • Minister školstva Branislav Gröhling pre Startitup naznačil, čo školy po sprísňovaní čaká

Slovensko sa ocitlo uprostred tretej vlny pandémie ochorenia Covid-19 a aj preto sa intenzívne skloňuje tzv. „lockdown“. Teda sprísňovanie bezpečnostných opatrení počas pandémie. To je totiž na spadnutie.

S akými opatreniami sa budú musieť Slováci popasovať zistíme zrejme už túto stredu, keď vláda v súvislosti so sprísňovaním opatrení zasadne. Otvára sa tak otázka, ako po odklepnutí prípadného „lockdownu“ tento kritický režim ovplyvní aj rôzne inštitúcie vrátane škôl.

Startitup sa tak šéfa rezortu priamo opýtal, ako prísnejšie opatrenia ovplyvnia fungovanie školských prevádzok.

Gröhling v náznakoch

Situácia je kritická aj v oblasti škôl. Podľa čísel z minulého týždňa napríklad v Prešove mali zo 17 tried sedem v karanténe. Ako podčiarkol web televízie Markíza, podľa riaditeľa sa toto číslo mení zo dňa na deň. Podobný stav je aj v žilinských školách, v tom čase mali zatvorených 14 tried. 

Branislav Gröhling nám odpovedal na otázku, ako prípadné opatrenia ovplyvnia chod škôl. „Pre mňa je dôležité zachovať prezenčnú výučbu v školách. Percento pozitívnych žiakov sa hýbe okolo 1,5 % a preventívne ich kontakty odchádzajú do karantény. Každý týždeň sa testuje do 400-tisíc žiakov a školy sa darí udržať funkčné,“ povedal pre Startitup minister.

Taktiež poznamenal, že inšpirovať sa dá skúsenosťami z minulosti. „Aj skúsenosti z minulej vlny a z iných krajín ukazujú, že zatvorenie škôl nie je efektívne, nezníži počet nakazených a nepomôže zlepšiť situáciu,“ naznačil šéf rezortu školstva.

Pripravovaný „lockdown“

Samotný „lockdown“ je podľa vyjadrení koaličných politikov už zrejme na spadnutie. Sprísnené opatrenia v súčasnosti síce platia pre nezaočkovaných Slovákov, no vláda by mala rokovať o sprísňovaní pravidiel pre všetkých bez výnimky. Potvrdil ho aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Pre televíziu Markíza priznal, že ak sa zavedie čím skôr, tým budú na Vianoce pravidlá znesiteľnejšie. O chystanom „lockdowne“ sme písali aj tu.

Zdroje: tv Markíza, TV markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie