POTVRDENÉ: Koalícia sa podľa Krajniaka dohodla, bude lockdown iný a opatrenia nebudú platiť pre všetkých. Vláda ho má schváliť v stredu

  • Minister práce tvrdí, že opatrenia budú iné, ako Slováci čakajú
  • Koalícia o nich rokovala 4 hodiny, zaočkovaní by mali mať určité výhody
pandemia, koronavirus
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko Jr_Russian Direct Investment Fund
  • Minister práce tvrdí, že opatrenia budú iné, ako Slováci čakajú
  • Koalícia o nich rokovala 4 hodiny, zaočkovaní by mali mať určité výhody

Keďže je pandemická situácia na Slovensku každý deň horšia, koalícia pripustila, že by mohlo dôjsť k lockdownu. Rokovať sa o ňom bude v stredu 24. novembra. 

Hoci na Slovensku v súčasnosti platí lockdown pre nezaočkovaných, rokovať sa bude o celoplošnom lockdowne aj pre zaočkovaných. Potvrdil to aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Pre TV Markíza povedal, že ak sa zavedie čím skôr, Vianoce by mohli byť bez prísnejších opatrení. Dodal však, že pôjde iba o prvé kolo lockdownu, a v prípade, že nepomôže, bude pokračovať. 

Vážnosť situácie si uvedomuje aj časť koalície, ktorá s návrhom súhlasí. Sme rodina je za to, aby sa urobil teraz tvrdý lockdown na dva či tri týždne. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga dodal, že vzhľadom na pandemickú situáciu sú všetky možnosti na stole.

Upozornil, že ak nepristúpime k ráznym opatreniam, skolabujú nemocnice.

„Bude to dnes riešiť koaličná rada a naše stanovisko najskôr povieme koaličným partnerom,“ reagoval hovorca koaličnej SaS Ondrej Šrplák. Informuje o tom agentúra TASR.

O lockdowne koalícia rokovala do polnoci a podľa Petra Pčolinského zo Sme rodina by mali mať zaočkovaní isté výhody. Uvádza to denník Pravda. To potvrdil aj minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina, ktorý sa krátko pred polnocou vyjadril, že opatrenia budú trochu iné. Prezradil, že to však nebude platiť pre všetkých. 

Potvrdila to aj Bittó Cigániková

Koaliční partneri sa dohodli na lockdowne, o podrobnostiach však predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) nechcela hovoriť. „Vyzerá to tak, len to musíme dotiahnuť a v stredu schváliť na vláde, ak to nikoho neprejde. Mne sa javí tá dohoda celkom rozumná, ak to vyjde,“ povedala agentúre SITA.

Podľa Bittó Cigánikovej bližšie informácie budú známe v stredu 24. novembra, keď má o protipandemických opatreniach rokovať vláda. Na otázku, či sa bude lockdown týkať všetkých alebo budú mať zaočkovaní mierne výhody, odpovedala, že rokovania ešte nie sú úplne ukončené. „Nie je rozumné podporovať informačný chaos. Keď sa dohodne na všetkom, budeme informovať spoločne,“ dodala.

Pôvodne sme v titulku chybne uviedli, že sa na lockdowne dohodla vláda. Do dnešného dňa však o lockdowne rokovali zástupcovia koalície, členovia vlády sa stretnú v stredu.

Zdroje: TV Markíza, TASR, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie