EXKLUZÍVNE: Jaroslav Haščák sa ukázal na súde prvýkrát od zadržania, tentokrát mohol byť v dobrej nálade

  • Bývalý partner Penty sa znova objavil na súde, tentokrát v spore o nájom pre jej médiá
  • Redakcie News and Media Holding odišli do administratívneho komplexu Penty, hoci zmluva platila ešte 7,5 roka
haščák súd penta
SIU/Matej Krajčovič
  • Bývalý partner Penty sa znova objavil na súde, tentokrát v spore o nájom pre jej médiá
  • Redakcie News and Media Holding odišli do administratívneho komplexu Penty, hoci zmluva platila ešte 7,5 roka

Jaroslav Haščák, spoluzakladateľ a jeden z bývalých partnerov finančnej skupiny Penta, sa po januárovom prepustení znova ukázal na súde. 

Tentokrát však nemusel byť v zlej nálade, na pojednávanie v bratislavskej Petržalke totiž vo štvrtok prišiel dobrovoľne a len v pozícii svedka.

haščák penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

AKTUÁLNE: Šéfa Penty Jaroslava Haščáka zatkla polícia za pranie špinavých peňazí a korupciu

Spor o nájomné za priestory pre Haščákove médiá

Podnikateľ vypovedal v spore spoločnosti REAL PRIM, s.r.o. a vydavateľstva News and Media Holding (vlastniaceho médiá ako Plus Jeden Deň, Plus 7 dní, Trend, Šarm atď.), ktorý sa ťahá už niekoľko rokov. 

Redakcie týždenníka Plus 7 dní a sesterských printov totiž sídlila v priestoroch, ktorú si jeho vtedajšia matka, SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, a. s. od s.r.o-čky REAL PRIM prenajala na dobu 10 rokov. 

Magazíny sa však od vtedajších majiteľov rozhodla kúpiť Penta prostredníctvom holdingu News and Media a už po dva a pol roku prišlo rozhodnutie o presťahovaní všetkých zamestnancov na Bajkalskú ulicu, do 10-poschodového administratívneho komplexu Rosum, ktorý v tom čase developovala Penta Real Estate, už na pohľad jasne patriaca do rodiny Hasčákovej investičnej skupiny.

haščák penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

„Haščákove“ médiá priestory vypratali a namiesto nájomného za celých zazmluvnených 10 rokov mali ponúknuť nižšie odstupné a pomoc s hľadaním nových nájomníkov. Namietajú tiež neplatnosť zmluvy z dôvodu „nevyhovujúcich podmienok v budove“.

REAL PRIM s.r.o. to odmieta a od nájomcov na základe podpísanej zmluvy žiada 798 849 eur. „Dva a pol roka boli v našej budove a nemali námietky, plnili si povinnosti vrátane platieb za nájomné a energie,“ hovorí Jozef Dukes, konateľ REAL PRIM.

Pripomína, že vydavateľ podľa neho nemal možnosť zmluvu vypovedať: „Súčasťou dohody je dokonca aj bod, ktorý hovorí o tom, že akonáhle by sa nenaplnilo plných 10 rokov nájmu, padá aj zmluva o predaji časopisov a médií do rúk NMH,“ vysvetľuje Dukes, ktorý bol zároveň aj sám predsedom predstavenstva v dnes už zrušenej akciovke SPOLOČNOSŤ 7 PLUS

haščák penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

„Je tam bod, ktorý hovorí, že súčasťou obchodu je aj nájomná zmluva na 10 rokov, ktorá je prílohou zmluvy o predaji podielu (SPA). Ak by sa predčasne ukončil nájom zo strany NMH, došlo by aj k porušeniu SPA zmluvy o predaji samotných médií,“ uzatvára Dukes.

Vyjadril tiež presvedčenie, že Penta potrebovala naplniť kancelárie v svojej budove Rosum a námietky na nevyhovujúce priestory, ktoré REAL PRIM médiám prenajímal, tak považuje za neopodstatnené.

Zástupcov spoločnosti News and Media Holding sme kontaktovali, k tomuto článku sa vyjadriť odmietli s odkazom na stále prebiehajúci súdny spor. 

Hasčák na slobode

Pre finančníka si 1. decembra 2020 prišla NAKA do kancelárií Penty a odviedla ho v putách. Dôvodom bolo podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí.

Ako ďalej uvádza Denník N, do budovy Digital Parku v Bratislave vošli desiatky policajtov so samopalmi. Zásah sa odohral na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlili partneri Penty, vrátane šéfa Jaroslava Haščáka. „Nemám k tomu zatiaľ žiadne informácie. Som v Prahe, nemám k tomu zatiaľ žiadne info,“ povedal vtedy denníku hovorca Penty Martin Danko.

Obvinenie znelo, že bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš uzavrel zmluvu na fiktívne poradenské služby za 200-tisíc eur. V skutočnosti však podľa polície išlo o odmenu za predaj nahrávky Gorila. Zásah proti Haščákovi prišiel 9 rokov po tom, čo sa na verejnosti objavil spis Gorila.

haščák súd penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

Súd rozhodol o jeho väzbe 4. decembra, teda tri dni po zadržania. Obvinenia vzťahujúce sa na jeho osobu boli potvrdené. Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie Pamela Záleská.

haščák súd penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

Na Nový rok domov

Po Vianociach a Silvestri strávenom vo väzení sa Haščák dostal na slobodu. Informovala o tom 7. januára hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Senát 4T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ uviedla Važanová v tlačovej správe.

haščák súd penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

Zrod Penty

Haščák založil spoločnosť PENTA INVESTMENTS LIMITED (Penta) v roku 1994, tá je v súčasnosti zapísaná so svojím sídlom na Cypre. Penta má rovnaké zastúpenie aj v Maďarsku, Českej republike, Poľsku alebo Holandsku. Stala sa jednou z dvoch investičných skupín v polovici 90. rokov. Tou druhou je finančná skupina J&T.

Žralok, ktorý plával v biznise aj vysokej politike. Jaroslav Haščák, jeden z najbohatších ľudí sveta

Dnes vlastní aj zdravotnú poisťovňu Dôvera, sieť lekární Dr. Max alebo stávkovú kanceláriu Fortuna.

Jaroslav Haščák bol v spojení s Pentou a kauzou Gorila kritizovaný už roky. Kauza údajne odhaľuje prepojenia finančných skupín na politiku a poukázuje na rozsiahlu korupciu.

haščák súd penta
zdroj: SIU/Matej Krajčovič

Penta, samozrejme, všetky obvinenia popiera, ale faktom zostáva, že Jaroslav Haščák má a mal nadštandardné vzťahy s takmer celou politickou elitou svojho času. V Českej republike zase vyšetrovali Haščákovho partnera Dospivu kvôli tomu, že mal dať niekoľko miliónový úplatok ministrovi Kalouskovi.

Haščák sa po posledných kauzách a svojom zadržaní vzdal úlohy partnera v Pente a taktiež úlohy aktívneho riadenia. Zostáva však spolumajiteľom tejto finančnej skupiny, informoval Forbes mesiac po jeho prepustení. 

Poznámka redakcie: Konateľ spoločnosti REAL PRIM s.r.o. Ing. Jozef Dukes je od 7. 10. 2020 spoločníkom v spoločnosti Startitup s.r.o.

Zdroje: Startitup, Dennik N, TA3, Pentainvestments.com, Forbes.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK