Expert na trestné činy: Žena si zobrala hypotéku, aby pomohla podvodníkovi. Chlapec zase vybielil rodičom účet kvôli hre (ROZHOVOR)

  • Facebookové fake profily, ale aj hry, ktoré vytiahli od ľudí slušné balíky peňazí
  • „Žiaľ, peniaze už nikdy nedostanú späť“
  • Aj s takýmito prípadmi sa stretáva koordinátor pre obete trestných činov a odborník na prevenciu kriminality Miroslav Schlesinger
násilie obete kriminalita
Shutterstock a Unsplash/ Kat J
  • Facebookové fake profily, ale aj hry, ktoré vytiahli od ľudí slušné balíky peňazí
  • „Žiaľ, peniaze už nikdy nedostanú späť“
  • Aj s takýmito prípadmi sa stretáva koordinátor pre obete trestných činov a odborník na prevenciu kriminality Miroslav Schlesinger

Pred mesiacom sme zverejnili výpoveď našej známej, ku ktorej si do kupé v rýchliku z Bratislavy prisadol muž, následne stiahol nohavice k lýtkam a začal nad ňou masturbovať. S podobnou skúsenosťou – možno s tým istým mužom – sa následne začali objavovať aj ďalšie ženy.

Vtedy nám prišla do redakcie správa od Miroslava Schlesingera s návrhom, že ak by tieto ženy chceli, môžu sa s ním spojiť a diskrétne, ako s odborníkom, sa s ním porozprávať.

Miroslav Schlesinger pôsobí ako koordinátor informačnej kancelárie pre obete trestných činov Bratislava – ide o inštitúciu, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Taktiež pôsobí ako odborník v oblasti prevencie kriminality.

Zhodli sme sa, že jeho rady a skúsenosti môžu byť užitočné aj pre našich čitateľov. Poprosili sme ho teda o rozhovor, v ktorom sa dozvieš viac o činnosti tohto pracoviska. Môže to pomôcť tebe, tvojej rodine aj deťom nestať sa obeťou trestného činu. Dnes k tomu netreba ani nikam vyraziť, stačí si zapnúť mobil alebo počítač.

  • Prečo by sa mala obeť obrátiť na toto pracovisko
  • Ako funguje a aká je jeho činnosť
  • S akými konkrétnymi prípadmi sa Miroslav Schlesinger stretol
  • Aké preventívne rady by nám dal

zdroj: Miroslav Schlesinger

Komu ste poskytovali pomoc naposledy – o obeť akého trestného činu išlo?

Išlo o obeť sofistikovaného podvodu, kde súčasne vzniklo dôvodné podozrenie, že skutok spáchala organizovaná skupina. Podrobnosti ale nemôžeme uvádzať.

S obeťami akých trestných činov sa na Slovensku stretávate najčastejšie?

Najčastejšie sú to rôzne podvody, vyhrážanie, domáce násilie, ale oslovovaní sme aj klientmi, ktorí sú už bezradní – ako napríklad obete vážnych susedských sporov.

Niekto si možno povie, že stalo sa, koniec. No na základe vašej praxe, ako vážne môže ovplyvniť človeka taká negatívna skúsenosť – keď sa stane obeťou?

Ak máte na mysli skúsenosť, kedy sa niekto stane obeťou trestného činu, vždy môžeme hovoriť o dlhoročnej traume.

Pre obeť je veľmi dôležité, ako je prijatá – či už priamo na polícii alebo na nejakom pracovisku, ktoré sa špecializuje na pomoc obetiam. A, samozrejme, aj v školskom prostredí. Školy v tejto oblasti nemožno podceňovať, lebo tam môžeme zachytiť tie najzraniteľnejšie obete.

Ak pedagóg zlyhá, teda ak nesprávne vyhodnotí snahu dieťaťa o zdôverenie sa, môže to mať fatálne následky pre detskú psychiku. Preto sa snažíme vyjsť v ústrety školám a poskytujeme im podporu a spoluprácu, aby sa nič také nestalo.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá