Expert rozobral Matovičovu reformu až na kosť. Časť so živnostníkmi sa podarila, prekvapil odborník (ROZHOVOR)

  • Daňový advokát Peter Varga doslova pre Startitup „rozpitval“ daňovú reformu Igora Matoviča
  • Prekvapivo pozitívne hodnotí práve časť o živnostníkoch, ktorú zavalila vlna kritiky
  • V iných častiach reformy podľa experta intenzívnejšie vidieť osobný vklad práve ministra financií
varga3
Startitup
  • Daňový advokát Peter Varga doslova pre Startitup „rozpitval“ daňovú reformu Igora Matoviča
  • Prekvapivo pozitívne hodnotí práve časť o živnostníkoch, ktorú zavalila vlna kritiky
  • V iných častiach reformy podľa experta intenzívnejšie vidieť osobný vklad práve ministra financií

Veľkú daňovo-odvodovú reformu financmajster Igor Matovič predstavil už takmer pred dvoma mesiacmi. Predbežne je naplánované ju previesť do praxe od januára roku 2023. Krátko po jej spropagovaní sa stretla s množstvom výčitiek a kritiky nielen zo strany odborníkov, verejnosti, ale aj niektorých koaličných partnerov samotného Igora Matoviča. 

Obzvlášť podozrievavá bola napríklad SaS, ktorej príliš „nevoňal“ napríklad Matovičov nápad o zavedení milionárskej dane či kritizovaná kapitola venujúca sa samostatne zárobkovo činným osobám, teda aj živnostníkom.

zdroj: Startitup

Startitup si na pomoc zavolal na slovo vzatého odborníka, daňového advokáta Petra Vargu. Ten si preklepol Matovičovu iniciatívu a zhodnotil, ktoré časti reformy majú svoje plusy a, naopak, v ktorých vidí nedostatky a diery.

Expert prekvapil názorom na časť o živnostníkoch, ktorá má podľa neho svoje opodstatnenie. „Myslím, že zmena v tejto oblasti je nevyhnutná. Nechcem tu hájiť vlajky jednej alebo druhej strany, ale samozrejme, pri každej reforme sú nejakí porazení a víťazi a nemôžu byť všetci spokojní,“ myslí si Varga.

  • Daňový advokát Peter Varga pre Startitup rozobral plusy a mínusy pripravovanej daňovo-odvodovej reformy Igora Matoviča
  • Prezradil, prečo neskritizoval podľa viacerých hlasov problematickú časť o SZČO a živnostníkoch
  • Čo si myslí o Matovičových krčahoch s vodou?
  • Akým spôsobom reforma zjednoduší daňovo-odvodový systém

Prečo je podľa odborníka na dane časť o živnostníkoch prospešná pre samotný systém a aké problémy by mohlo znamenať zavedenie milionárskej dane, sa dozvieš vo zvyšku rozhovoru.

Je podľa vás Igor Matovič kompetentný, aby kreoval pripravovanú daňovo-odvodovú reformu?

Neviem, či mi úplne prináleží toto komentovať, pretože ide skôr o politickú záležitosť. Človek na čele daného ministerstva nemusí byť vyložene odborník na tú tému.

Keby sme sa na to pozerali cez optiku, že minister financií by mal mať s týmto rezortom po odbornej stránke určitú históriu, tak v tomto prípade by sme povedali, že ju nemá.

Nemyslím si ale, že na podobnú funkciu treba nejakú zdatnosť v tom konkrétnom odbore, nevyhnutnú pre vykonávanie tejto činnosti. Závisí to od iných okolností, nie od toho, či má na to nejaké formálne posvätenie.

Hovoríte, že minister nemusí byť ekonóm, ale skôr manažér?

Presne tak. Napríklad ani minister zdravotníctva nemusí byť lekár z nemocnice a podobne.

Pozrime sa na samotnú daňovú reformu trochu odzadu. V poslednom balíčku Igor Matovič predstavil opatrenia, ktoré sa týkali SZČO. U živnostníkov, ale aj niektorých odborníkov vyvolali pripravované zmeny poriadne vášne, ale aj určitú nevraživosť. Čo ste si o nich pomysleli, keď ich Matovič predstavil?

Najskôr k reforme uvediem trochu širší kontext. Myslím si, že reforma či revolúcia, ako ju Igor Matovič nazval, bola vytváraná dlhodobejšie, pretože už za minulej vlády sa diskutovalo, že by mala prísť rozsiahlejšia daňovo-odvodová reforma.

Nie je podľa vás „šitá horúcou ihlou“?

Nemyslím si. Predpokladám, že niektoré nápady sú výsledkom nejakého súčasného myšlienkového snaženia, ale niektoré sú konceptuálnejšie. Tento je jedným z nich.

Časť o živnostníkoch?

Áno, je to niečo, čo tam, predpokladám, už dlhodobejšie bolo niekde v šuplíku a má to svoje ratio. K vašej otázke, myslím si, že práve tento je jeden z tých lepších návrhov. Majú ratio a majú ho z viacerých dôvodov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá