Experti hlásia pokles úmrtí na Covid o desiatky percent, no stále sa objavujú nové varianty

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 158
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 285
Na snímke sú zdravotné sestričky v nemocnici.
TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 158
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 285

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 759, za predchádzajúci deň pribudli traja zaočkovaní. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 158 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 341 299, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 854 022 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 431 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 656.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že takmer 90-percentný pokles úmrtí vo svete na ochorenie COVID-19 v porovnaní so situáciou pred deviatimi mesiacmi je „dôvodom na optimizmus“. Napriek tomu však vyzvala na bdelosť, keďže sa naďalej objavujú nové varianty koronavírusu.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus informoval, že organizácia minulý týždeň evidovala len trochu viac ako 9 400 úmrtí v súvislosti s infekciou koronavírusom. Vo februári tohto roka počet úmrtí na COVID-19 za týždeň bol globálne nad úrovňou 75-tisíc.

„Určite je to dôvod na optimizmus. Ale naďalej vyzývame vlády, komunity a jednotlivcov, aby boli bdelí,“ vyjadril sa Ghebreyesus na online tlačovej konferencii zo sídla WHO v Ženeve. „Takmer 10-tisíc úmrtí za týždeň je príliš veľa na ochorenie, ktorému sa dá predchádzať,“ dodal.

Covid a dezinformácie

Vláda SR schválila Monitorovaciu správu o stave extrémizmu v SR v rokoch 2020 a 2021, ktorú predložil na rokovanie kabinetu minister vnútra SR Roman Mikulec.

Monitorovacia správa upozorňuje, že za rok 2020 došlo k obrovskému nárastu šírenia konšpiračných a dezinformačných naratívov, najmä cez internet, sociálne siete a telekomunikačné kanály o témach, ktoré súvisiacich s pandémiou Covid-19.

Konšpiračné presvedčenia môžu prispieť k radikalizácii smerujúcej k niektorej z foriem extrémizmu. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR.

Rizikom pre radikalizáciu je aj vystavovanie sa násilným ideologickým materiálom a násilnej propagande. Monitorovaciu správu vypracovali dotknuté subjekty a členovia Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie.

Členmi výboru sú zástupcovia štátnej správy, samosprávy a mimovládneho sektora. Na území SR najviac zastúpený pravicový extrémizmus, ktorý predstavuje viac ako 97 percent všetkých prípadov. Polovica trestných činov extrémizmu bola v roku 2021 prostredníctvom e-mailu či internetu v konaniach, v ktorých Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru začala trestné stíhanie.

Monitorovacia správa ukazuje na zistenia v rámci rezortu školstva, že za posledné roky výrazne stúpol počet žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa s extrémizmom a jeho prejavmi stretli nielen na internete a sociálnych sieťach, ale aj v škole, rovesníckej skupine a doma.

pandémia, covid, testovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Výzvami pre SR v oblasti boja proti extrémizmu je potreba posilnenia ochrany maloletých v online priestore, podpora kritického myslenia a odolnosti voči extrémnym ideológiám.

Cieľom je aj vybudovanie funkčného systému na podporu deradikalizácie. Na základe zistení uvedených v správe Ministerstvo vnútra SR vypracuje návrh modelu deradikalizačného programu.

Zdroje: NCZI, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá