Experti povedali, čo sa deje v našom najviac zasiahnutom okrese deltou. Pribudlo takmer 80 hospitalizovaných pacientov

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 452 598 za predchádzajúci deň pribudlo 2 042 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 254 790 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 860 ľudí
koronavírus covid slovensko testovanie opatrenia
SITA/Peter Rusko
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 452 598 za predchádzajúci deň pribudlo 2 042 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 254 790 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 860 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 216 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 72 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 245 pozitívnych, takmer 72 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Včera bolo ukončených 9 308 RT-PCR vyšetrení a 17 658 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (265), nasleduje Žilinský (248), Košický (244), Banskobystrický (120), Trnavský (109), Bratislavský (90) a Trenčiansky (74) a Nitriansky (66). Je medzi nimi 561 mužov a 655 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 197 453 a žien 216 270.

V nemocniciach je hospitalizovaných 592 pacientov, potvrdené ochorenie má 536 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,8 % ľudí. Na JIS je 68 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 61 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 12 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 649 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 472. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 605 324 pričom takto bolo pozitívne testovaných 413 723 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 344 365 z čoho bolo pozitívne testovaných 392 069 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 724 414. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Situácia v Bardejove

Analytici z projektu Dáta bez pátosu v jednom zo svojich najnovších reportov na sociálnej sieti vysvetľujú, čo sa stane, keď príde do okresu delta. Ako príklad uvádzajú Bardejov. „Pred nástupom do škôl bolo Delty málo. Ak sa pozrieme na okres, ktorý je v septembri najpostihnutejší a ktorý vytrvalo rastie v počte zistených pozitívnych, tak v hitparáde bude svietiť Bardejov.“

Čo však hovoria čísla pre okres so 70-tisíc obyvateľmi? Za mesiac bolo z PCR testov pozitívne 1 % obyvateľov, a teda 764 ľudí. Rast je podľa dát rýchly, za posledné 2 dni ich je 200, za posledný týždeň až 400.

„Vzhľadom na relatívne voľný život (chystajú sa birmovky a iné udalosti a oslavy) by aj pri okamžitom poklese bolo treba v delte rátať ešte s +1 % dodatočne infikovaných. Ale Bardejov rýchlo rastie, ak to bude mať podobný priebeh ako v UK, Španielsku, tak uvidíme dnešnú 7 dňovú incidenciu na 100-tisíc obyvateľov vyrásť na 2-3 násobok do 10-14 dní. To sa už nebude stíhať testovať – pozitivita PCR testov je v Bardejove 40 %.“

Konštatujú, že je jasné, že v Bardejove krivky po dosiahnutí špičky o 2 týždne klesnú a veľmi ostro.

Celkovo sa v delte testovaním zachytí 4-6 % obyvateľstva okresu ako pozitívnych. To je k dnešným 764 za september ďalších 2 tisíc až 4 tisíc ľudí za celú deltu, veľká väčšina v októbri do Dušičiek. Objasňujú tiež, že Bardejovu pomáhajú so šírením aj susedné okresy Stará Ľubovňa, Svidník a Prešov. „A tak si deltou prejde celý tento región v októbri a veľmi rýchlo. Je to región so slabou zaočkovanosťou pod 40 % a so silným postihnutím v II. vlne.“

pcr test testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Podľa ich hrubého odhadu sa pri 60 % nezaočkovanosti v delte infikuje a PCR testom zistí ako pozitívnych asi 6 % z celkového počtu obyvateľov. Je to každý desiaty z nezaočkovaných. „Mohli sme 1 % z tých infikovaných rezervovať pre očkovaných, ale je to jedno. Tie počty sedieť budú.“

Ak by sme podľa analytikov poznali, koľko je ľudí nezaočkovaných s prekonaným Covidom, bol by to „každý asi ôsmy, možno šiesty“. Tvrdia, že Slovensko sa bude skladať v delte z postupne infikovaných 78 okresov alebo asi z 25 regiónov. „Spraví to vlnu so špičkou a s postupným odoznievaním. Sme asi v prvej tretine/štvrtine. Už sa pekne chytá okrem okolia Bardejova aj región Kysuce, Orava, Horné Považie a aj okolie Košíc a Prešova. O 10 dní budeme múdrejší, postup bude teraz rýchly. V modeli máme prvé denné počty nad 2 000 už na budúci týždeň.“

Hovoria tiež o tom, že sa napĺňajú ich optimistické predikcie ohľadom počtu hospitalizovaných v určitom momente. „Pacientov je menej ako čakali naši spoludiskutéri a aj analytici z protiľahlého brehu, z radov pesimistov (katastrofistov až ihilistov), ktorí hlásia 4 000 až 5 000 pacientov na vrchole delty. Zatiaľ ide o predikcie z modelov, nemusia byť nutne správne, určite ich bude existovať niekoľko a pre diskusiu je to dobré.“

Medzi reportovanými pacientami sú aj „covidoví“, ktorí do nemocníc prišli s inou diagnózou a COVID-19 im len zistili testom. Rovnako je podľa analytikov dobré uviesť, že mnohí pacienti sa dostávajú domov veľmi rýchlo a skoro, lebo aj lekári už majú postupy, ktorými im vedia pomôcť.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„Na druhej strane je veľmi veľa roboty s pacientami na JIS+ÚPV, ktorých je dnes 120 a hlavne je ich až 25 % z celkového stavu pacientov. A z nich je veľká väčšina neočkovaných. Tieto stavy pôjdu hore a je veľmi pravdepodobné, že sa v mnohých nemocniciach dostanú na strop v II. vlny. Celonárodné maximum týchto ťažkých stavov bolo 725 v marci tohto roku. Celkové maximum počtu hospitalizovaných s potvrdeným Covidom bolo 4 056 na MDŽ.“

Riadenie medicínskej starostlivosti o ťažké stavy vyzerá byť podľa Dát bez pátosu kľúčový rizikový parameter delty. „Ak máte okolo seba seniora alebo zdravotne znevýhodneného človeka, dajte s ním/ňou reč o možnosti sa zaočkovať. Lebo je aj druhá možnosť, že budete debatovať spolu v nemocnici. U seniorov je to silné percento. Držíme palce, nie sú to jednoduché diskusie. Ale stoja za to.“

Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá