Experti: Ústup z mesta Lyman zrejme nariadil samotný Putin. Rusi mali utrpieť ťažké straty

  • O stiahnutí ruských síl z mesta Lyman rozhodol Putin, myslia si experti z ISW
  • Putinovi záleží hlavne na udržaní Chersonskej a Záporožskej oblasti
opustené ruské tanky v Kupjansk
Opustené ruské tanky v meste Kupjansk, TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • O stiahnutí ruských síl z mesta Lyman rozhodol Putin, myslia si experti z ISW
  • Putinovi záleží hlavne na udržaní Chersonskej a Záporožskej oblasti

Za stiahnutím ruských vojakov zo strategicky významného východoukrajinského mesta Lyman je „so značnou istotou“ zámerné rozhodnutie samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, domnievajú sa vojenskí experti renomovaného amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). TASR správu prevzala v nedeľu z agentúry DPA.

O tom, že frontové línie v blízkosti miest Kupiansk a Lyman nebudú posilnené, nerozhodli vojenskí velitelia, ale samotný prezident, uvádza sa v analýze, ktorú inštitút zverejnil v sobotu večer. To naznačuje, že sa Putin chce skôr postarať o zabezpečenie strategických území v Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Lyman leží v Doneckej oblasti. Rusko si po predchádzajúcich falošných referendách v piatok anektovalo štyri ukrajinské oblasti – Chersonskú, Doneckú, Luhanskú a Záporozškú – napriek tomu, že ich ruské jednotky ovládajú len sčasti, pripomína DPA.

Ukrajinské i ruské zdroje medzitým jednohlasne uvádzajú, že ruské jednotky ďalej posilňujú svoje pozície v Chersonskej a Záporožskej oblasti, uviedli experti ISW. Informovali tiež o „zmarenom pozemnom útoku“ ruských jednotiek na obec Kozača Lopan severne od Charkova, ktorý podľa generálneho štábu ukrajinské sily odrazili.

Takéto útoky tomu nasvedčujú tomu, že Putin bude pravdepodobne pokračovať v presadzovaní cieľa, ktorým je opätovne získať kontrolu nad územiami mimo tých, ktoré ilegálne anektoval, miesto toho aby vyslal vojakov proti ukrajinskej ofenzíve v Donbase.

Rusi pravdepodobne utrpeli veľké straty, tvrdí britské ministerstvo obrany 

Rusko pravdepodobne utrpelo ťažké straty pri ústupe jeho jednotiek zo strategicky významného východoukrajinského mesta Lyman, uviedlo v nedeľu britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky tamojších tajných služieb. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mesto Lyman v Doneckej oblasti bolo „pravdepodobne bránené nedostatočne obsadenými zložkami Západného a Centrálneho okruhu (ruskej armády), ako aj kontingentmi dobrovoľne mobilizovaných záložníkov“, spresnilo ministerstvo.

„Jednotka pravdepodobne utrpela ťažké straty, keď sa sťahovala pozdĺž jedinej cesty vedúcej von z mesta,“ dodalo.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Rusko opustilo mesto Lyman v priebehu soboty po trpkej porážke od ukrajinskej armády, konštatuje DPA. Moskva len deň predtým vyhlásila, že Doneckú oblasť anektovala.

Lyman je dôležitý železničný uzol a kľúčový cestný priechod cez rieku Donec, „za ktorou sa Rusko pokúša skonsolidovať svoju obranu“, uvádzajú britské tajné služby.

Podľa ruskej armády sa jednotky stiahli v dôsledku hrozby obkľúčenia. Ukrajinské úrady predtým hovorili o zhruba 5000 uviaznutých ruských vojakoch. Neexitujú konkrétne informácie o počtoch obetí alebo prípadných vojnových zajatcov, pripomína DPA.

Stiahnutie z Lymanu vyvolalo vlnu verejnej kritiky na vedenie armády v ruských vládnych kruhoch, uvádza britské ministerstvo obrany.

Ďalšie straty územia v nelegálne okupovaných oblastiach takmer určite povedú k zintenzívneniu tejto verejnej kritiky a zvýšeniu nátlaku na vyspokopostavených veliteľov,“ dodalo.

Britský rezort obrany od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu denne zverejňuje informácie o priebehu vojny s odvolaním sa na poznatky britských tajných služieb. Moskva v tejto súvislosti vyčíta Londýnu cielenú dezinformačnú kampaň.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá