Milióny mŕtvych ešte v ten deň, ďalšie miliardy by umreli na hladomor. Takto by vyzerala jadrová vojna

  • Ruská anexia ukrajinských oblastí ešte viac prehĺbila strach z použitia jadrových zbraní
  • Jadrová vojna by ukončila by svet, ako ho poznáme
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a systém balistických striel krátkeho doletu Iskander-K
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruská anexia ukrajinských oblastí ešte viac prehĺbila strach z použitia jadrových zbraní
  • Jadrová vojna by ukončila by svet, ako ho poznáme

Vyhrážky jadrovými zbraňami zo strany Ruska sa stávajú čoraz frekventovanejšie. Ich hlavnými propagátormi je ruská propaganda a bývalý prezident Dmitrij Medvedev, použitím jadrových zbraní sa nepriamo vyhrážal aj súčasný ruský prezident Vladimir Putin

Rizikové sú štyri ukrajinské oblasti, ktoré Rusko nelegálne anektovalo. Rusi tvrdia, že sú teraz súčasťou Ruskej federácie, a to znamená, že sa na nich uplatňuje aj ruská jadrová doktrína. 

Ruská jadrová doktrína umožňuje použitie takýchto zbraní, ak je Rusko napadnuté jadrovými alebo inými zbraňami hromadného ničenia, alebo ak ruský štát čelí existenčnej hrozbe konvenčnými zbraňami. 

Experti tvrdia, že zo strany Ruska môže ísť o vyhrážky, ktorými chce zastrašiť Ukrajinu a Západ. Riziko použitia jadrových zbraní sa ale zvýšilo. 

„Doteraz som riziko nepovažoval za významné. Severovýchodná ofenzíva za Charkovom a ťažké vojenské straty Ruska si však vyžiadali prehodnotenie. Verím, že to bol zlom aj z pohľadu Kremľa – preto tá mobilizácia; jeho účinky uvidíme až v strednodobom horizonte. Jadrové riziko sa počas tejto doby zvýšilo,“ uviedol v rozhovore pre Welt bezpečnostný analytik Frank Sauer z Bundeswehr University v Mníchove.

Analytik sa ale domnieva, že riziko sa nezvýšilo „masívne.“

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Obavy majú aj Spojené štáty 

Obavy má majú mať aj USA. Americký prezident Joe Biden v rozhovore pre CBS varoval Putina, aby nepoužil jadrové zbrane. „Nerobte to,“ zopakoval trikrát.

Prezident ale nebol jediný, kto Rusko varoval. Podobné signály vysielali aj minister zahraničia Antony Blinken a Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. „Ak Rusko prekročí medze, bude to pre neho mať katastrofálne následky. Spojené štáty odpovedia rázne,“ uviedol Sullivan pre televíziu NBC.

Sullivan navyše potvrdil, že medzi ruskými predstaviteľmi a americkými prebehli i súkromné rozhovory, ktoré mali pred použitím jadrových zbraní Rusko varovať. 

USA okrem toho rozšírila aj svoje spravodajské aktivity a venuje väčšiu pozornosť náznakom, ktoré by ukazovali na plánovanie jadrového útoku. Podľa portálu Politico sa americkí predstavitelia obávajú, že by ich spravodajská komunita odhalila až keď by bolo neskoro. Takéto obavy sprevádzajú hlavne obavy z taktických jadrových zbraní, ktoré môžu niesť aj zbrane, ktorými Rusko bežne operuje ako stíhačky alebo systém balistických striel krátkeho doletu Iskander. 

Odborníci tvrdia, že situácia je najvážnejšia od Karibskej krízy, daktorí dokonca tvrdia, že je horšia ako v čase Studenej vojny. V prípade, ak by Rusko použilo jadrové zbrane nevieme s určitosťou povedať, ako by Spojené štáty reagovali. Situácia, že sa konflikt preleje za hranice Ukrajiny sa ale s istotou nedá vylúčiť. V našom článku sme rozobrali scenáre, ako sa môže súčasný konflikt premeniť na svetovú vojnu.

Ak by sa ruský prezident rozhodol použiť jadrové zbrane a Spojené štáty by odpovedali rovnako, milióny ľudí by umreli do niekoľkých hodín. Ďalšie milióny by umreli na chorobu z ožiarenia či rakovinu do niekoľkých mesiacov. Najhorší scenár hovorí, že jadrová vojna by zapríčinila jadrovú zimu a svet, ako ho poznáme, by prestal existovať.  

Vypršalo nám šťastie? 

Obavy vyvoláva hlavne nepredvídateľnosť ruského prezidenta Vladimira Putina, špekuluje sa dokonca aj o jeho psychickom stave.

Uznávaná odborníčka na Rusko Fiona Hillová, ktorá pracovala pre množstvo amerických vlád, uviedla, že jadrové zbrane sú určite v hre. Hillová v rozhovore pre Politico povedala, že keď má ruský prezident k dispozícii zbraň, ktorú môže použiť, použije ju. Odkazuje pritom na otravu Alexandra Litvinenka rádioaktívnym polóniom.

„Takže ak si niekto myslí, že Putin by nepoužil niečo, čo má, čo je nezvyčajné a kruté, zamyslite sa znova. Zakaždým, keď si pomyslíte: ‚Nie, to by neurobil, však?’, no áno, urobil by to. A samozrejme, chce, aby sme to vedeli,“ uviedla Hillová.

Niektorí si ale stále myslia, že ide len o pózu, ako odradiť Západ od pomoci a intervencií na Ukrajine.

EU_Russia_Ukraine_War_Diplomatic_New_Dawn218774848998
zdroj: AP Photo/Pavel Golovkin

„Musíme si dávať pozor, aby sme na to nereagovali prehnane, ale mali by sme tomu venovať pozornosť. V podstate dáva Amerike a Západu vedieť ‚hej, ja som jadrová sila’, ktorou je. V tomto zmysle je vojna kombináciou vojny a rukujemníckej situácie, kde je Putin rukojemníkom. Používa brutálnu taktiku strachu,“ uviedol v rozhovore pre Esquire psychiater Kenneth Dekleva, ktorý pôsobil na americkom ministerstve zahraničia i na ambasáde v Moskve.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Politico, Esquire, CNN, Carnegie Endowment for International Peace, SGS , Science Alert, Vox, JGR Atmospheres, Welt, TASR, Politico, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá