Putinova apokalypsa: Taktické jadrové zbrane i omyl. Šesť scenárov, ktoré môžu rozpútať svetový konflikt

  • Americký prezident Joe Biden neustále hovorí, že vojna NATO a Ruska by znamenala tretiu svetovú vojnu
  • Analytici v tejto otázke nie sú takí jednoznační. Niektorí si myslia, že svetová vojna by z toho nevznikla
  • Ďalšia skupinka analytikov tvrdí, že sme v nepriamej vojne s Ruskom, iní dokonca tvrdia, že tretia svetová už začala
  • Pozreli sme sa na pravdepodobnejšie scenáre, ako by sa mohlo pretaviť súčasné napätie do svetového konfliktu
Putin nuclear
SITA/AP, Sergei Guneyev, Russian Defense Ministry Press Service
  • Americký prezident Joe Biden neustále hovorí, že vojna NATO a Ruska by znamenala tretiu svetovú vojnu
  • Analytici v tejto otázke nie sú takí jednoznační. Niektorí si myslia, že svetová vojna by z toho nevznikla
  • Ďalšia skupinka analytikov tvrdí, že sme v nepriamej vojne s Ruskom, iní dokonca tvrdia, že tretia svetová už začala
  • Pozreli sme sa na pravdepodobnejšie scenáre, ako by sa mohlo pretaviť súčasné napätie do svetového konfliktu

Asi si nikto z nás nemyslel, že bude počúvať slová o tretej svetovej vojne na dennej báze. Pred pár rokmi sme ich mohli vidieť len v konšpiračných médiách, ktoré videli svetové vojny už v mnohých prípadoch. Chvalabohu, žiaden z nich sa neukázal ako pravdivý.

Teraz sa situácia zmenila a pojem sa objavuje čoraz častejšie z úst odborníkov, ale aj politikov. Neustále ho opakuje administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, ktorá tvrdí, že sa práve tomuto čiernemu scenáru snaží zabrániť.

„Nebudeme viesť vojnu proti Rusku na Ukrajine. Priama konfrontácia medzi NATO a Ruskom je tretia svetová vojna, čomu sa musíme snažiť zabrániť,“ povedal prezident. Zďaleka nejde o jediné podobné vyhlásenie Bidena a jeho administratívy či spojencov. Podobné vyhlásenie mal aj britský premiér Boris Johnson.

Analytici sa rozchádzajú v tom, či by konfrontácia medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom viedla naozaj k svetovej vojne.

Analytička bude kričať, ak ešte raz bude počuť o svetovej vojne 

„Ak budem počuť niekoho v Bidenovej administratíve, na Capitol Hill (ulica, kde sídli Kongres USA pozn. red.), alebo v médiách používať slovo tretia svetová, začnem kričať,“ povedala Debra L. Caganová, ktorá pracovala ako poradkyňa pre bývalého prezidenta Georga Busha mladšieho.

Caganová na podujatí organizovanom nezávislým think tankom Atlantic Council uviedla, že ruskí vojaci a vojaci Aliancie stáli proti sebe už v niekoľkých konfliktoch, akými sú Sýria alebo Kórea. Taktiež pri bombardovaní Srbska silami Aliancie v 90. rokoch mali Rusi v krajine jednotky.

Tretiu svetovú nevyvolalo ani bombardovanie sýrskej základne Šajrát, kde sa počas útoku, ktorý nariadil vtedajší prezident Donald Trump, nachádzali aj ruskí vojaci.

Navyše sme s Ruskom dlhodobo už v informačnej a kybernetickej vojne, keď sa mnohokrát Putin pokúšal ovplyvniť voľby v európskych krajinách, ale i v USA.

Ďalší experti si myslia, že sa už vo vojne s Ruskom nachádzame. „Spojené štáty a ich spojenci v NATO sú zapojení do nepriamej vojny s Ruskom. Dodávajú tisícky kusov munície a dúfajme, že robia oveľa viac, napríklad zdieľajú spravodajské informácie,“ uviedol v komentári The Atlantic Eliot A. Cohen, profesor z Univerzity Johna Hopkinsa, ktorý zároveň pôsobí v nezávislom think tanku CSIS.

James Clapper, bývalý riaditeľ národnej rozviedky (DIA) počas administratívy Baracka Obamu, sa v týchto dňoch objavuje pomerne často na obrazovkách televízie CNN. V jednom vstupe uviedol, že Rusko a NATO už vo vojne sú a je len otázka času, kedy prejdú do horúcej vojny.

Odborníčka na Rusko tvrdí, že tretia svetová sa už začala 

Z niektorých strán počuť ešte pesimistickejšiu predpoveď. Miliardár George Soros vo svojom komentári uviedol, že 24. február, keď sa začala ruská invázia, v skutočnosti môže byť začiatkom tretej svetovej vojny.

Rovnaký názor vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre televíziu NBC News, kde uviedol, že tretia svetová vojna „možno už začala“.

„Nikto nevie, či sa to už mohlo začať. A aká je možnosť tejto vojny, ak Ukrajina padne, v prípade, že padne. Je to veľmi ťažké povedať,“ povedal Zelenskyj.

Putin
zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Uznávaná odborníčka na Rusko Fiona Hillová, ktorá pracovala pre množstvo amerických vlád, uviedla, že už sa v tretej svetovej vojne nachádzame. V rozhovore pre Politico povedala, že udalosti vedúce k svetovým vojnám nie sú rýchle, ale väčšinou nasleduje celý reťazec udalostí, ktoré na seba nadväzujú a ťahajú sa roky.

„Všetky konflikty, ktoré vidíme, majú korene v týchto skorších konfliktoch. Už sme v horúcej vojne o Ukrajinu, ktorá sa začala v roku 2014. Ľudia by si nemali klamať, že sme len na pokraji niečoho. Boli sme v tom skutočne už dosť dlho,“ uviedla Hillová.

Pozreli sme sa na najpravdepodobnejšie scenáre, ako by sa mohlo pretaviť súčasné napätie do svetového konfliktu.

1. Omyl

Eskalácia, ktorú spustí obyčajný omyl alebo nehoda, je v každom konflikte veľmi vysoká. Pri súčasnom napätí môže nastať hneď viacero scenárov, ako by k potencionálnej eskalácii mohlo dôjsť.

Môže sa to stať vo vzduchu, keď ruské bojové stíhačky prekročia vzdušný priestor krajín NATO, ako to majú vo zvyku robiť už roky. Následne môže dôjsť k zostreleniu ruského stroja, alebo naopak, aliančného.

V minulosti už došlo k zostreleniu ruského lietadla stíhačkou Aliancie – Tureckom, a neviedlo to ku konfliktu. Teraz je ale situácia oveľa napätejšia.  

Ďalším scenárom je zasiahnutie územia niektorého členského štátu NATO omylom. „Čím bližšie sa dostanú k západným hraniciam, tým viac pravdepodobnosť stúpa,“ uviedla Debra Caganová.

Rusi už počas prvých troch týždňov invázie bombardovali ciele 150 kilometrov od hranice Slovenska a 50 kilometrov od hraníc s Poľskom.

zdroj: SITA/AP, Emilio Morenatti

Zlyhať môže navigácia GPS, ale takisto sa môžu Rusi rozhodnúť zaútočiť, ak budú chcieť zasiahnuť napríklad utekajúcu skupinu bojovníkov, ktorá by v budúcnosti mohla využívať základne Poľska ako bezpečné útočiská.

Expertka nevylučuje aj útok, ktorý by vyzeral ako náhodný, ale v skutočnosti by bol plánovaný a účelový, ako napríklad na utečenecké centrá.

„Jedna chyba,“ povedal washingtonský analytik portálu Politico. „Raketa zasiahne Poľsko. To nie je nemožné a potom sa to bude veľmi rýchlo stupňovať. Ale musíme reagovať. Nemôžeme neodpovedať.“

Pravdepodobne by sa aktivoval článok 5 a útok na jedného spojenca by sa chápal ako útok na všetkých, čo by viedlo k zapojeniu Aliancie do konfliktu na Ukrajine proti Rusku.

2. Útok v členských krajinách NATO na muníciu alebo obranné systémy

Len čo Slovensko oznámilo, že priebežne súhlasí s darovaním systému protivzdušnej obrany S-300, ak USA zabezpečia pre nás jeho náhradu, z Ruska bolo počuť vyhrážky.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval cudzie štáty pred presunom systémov protivzdušnej obrany sovietskej výroby S-300 na Ukrajinu. Zdôraznil, že Moskva zničí akýkoľvek vojenský náklad vstupujúci na Ukrajinu.

zdroj: Flickr/John Robert Mallernee

Najzraniteľnejšia je technika práve pri presune, čo môžu Rusi využiť na jej zničenie. I keď je oveľa pravdepodobnejšie, že v skutočnosti budú na techniku a muníciu cieliť až po jej prekročení ukrajinskou hranicou, nie je vylúčené, že by mohli zasiahnuť aj techniku ešte v členských štátoch NATO. Takýto útok by vyvolal reakciu Aliancie. Zatiaľ sa ale Západu darí presúvať muníciu a zbrane bez toho, aby ich Rusi zničili.

3. Verejná mienka sa obráti v prospech intervencie

Zatiaľ väčšina politikov i predstaviteľov NATO odmieta nasadenie vojakov Aliancie na Ukrajine. Z histórie vieme, že také odmietanie sa napokon môže zmeniť, ak sa zmení názor verejnosti. V minulosti sme videli, ako sa Bill Clinton dlho odmietal angažovať v Juhoslávii, volebné heslo Woodrowa Wilsona v roku 1916 znelo „Zachránil nás pred vojnou“, o rok neskôr USA vstúpili do prvej svetovej vojny.

Svetové médiá prinášajú príbehy obetí Putinovej agresie, deti s amputovanými končatinami v lepšom prípade, deti pijúce vodu z radiátorov a umierajúce na dehydratáciu, matky, ktoré prišli o svoje deti, alebo naopak, siroty v rannom veku. Ľudia prichádzajúcich o svoje domovy, životy, pričom mnohí skončia pochovaní v masovom hrobe.

Médiá sú obletované zúfalými žiadosťami o pomoc, ktoré rozplakali aj skúsené moderátorky.

Nový prieskum NPR/Ipsos uvádza, že 45 % respondentov tvrdí, že Biden bol pri podpore Ukrajiny príliš opatrný. Len 7 % si myslí, že USA by mali robiť na Ukrajine menej, v porovnaní s 39 %, ktorí si myslia, že by mali robiť viac. Väčšina si však stále myslí, že má USA podporovať Ukrajinu, ale zároveň sa pokúsiť vyhnúť priamemu vojenskému konfliktu s Ruskom.

vojaci usa
zdroj: TASR/Frank May/dpa

Podobné tvrdenia prichádzajú aj od analytikov, ktorí tvrdia, že USA sa zľakli ruského zastrašovania v podobe jadrových zbraní. Podľa expertov sa dá pre Ukrajinu urobiť viac, vrátane poskytnutia stíhačiek MiG-29.

Caganová uvádza, že Štáty sa stránia urobiť veci, ktoré sú schopné urobiť, „pretože sa chvejeme strachom, že keď to spravíme, tak Vlad, ktorý je šialený a nepredvídateľný, spraví niečo naozaj strašné ako odplatu. Ja namietam, že celý tento argument o šialenosti a nepredvídateľnosti je tiež ruským naratívom, ktorý nám predali“.  

Americký generál Wesley Clark si myslí, že keď zlyháme na Ukrajine, môže sa to Aliancii vypomstiť.

„Je lepšie pre NATO brániť sa na Ukrajine, ako v Pobaltských štátoch alebo v Poľsku. Čeľme tomu, je to lepšie,“ uvádza Clark.

4. Putin sa rozhodne použiť jadrové alebo chemické/biologické zbrane

Biely dom už niekoľko týždňov varuje, že Rusko môže použiť chemické alebo biologické zbrane, pričom môže využiť operáciu pod falošnou vlajkou, aby ospravedlnilo ich použitie.

Ak použije chemické alebo biologické zbrane, pravdepodobne to nebude stačiť na to, aby USA alebo NATO zakročili. Od amerických zákonodarcov sa ale ozýva, že použitie týchto zbraní by malo byť červenou líniou. Kongresmanka Liz Cheneyová v relácii Meet the Press na NBC News uviedla, že ich použitie by sa malo považovať za „červenú líniu“, a tiež uviedla, že USA by neustále nemali Rusku hovoriť, čo spravia a čo nie.

Vylúčené nie je ani nasadenie jadrových zbraní, ktoré sa môže Putin rozhodnúť použiť hneď z niekoľkých dôvodov. Ruskej armáde sa nemusí dariť na bojisku a vojna sa môže ťahať dlho, preto Putin môže použiť taktické jadrové zbrane, ktoré nemajú také ničivé účinky ako bomby, ktoré boli zhodené na konci druhej svetovej vojny v Hirošime a Nagasaki.

zdroj: Flickr/Ak Pk

Putin sa môže rozhodnúť k použitiu i z iných dôvodov, napríklad že sa bude chcieť vyhnúť ponižujúcej prehre alebo si bude myslieť, že je Rusko naozaj ohrozené, prípadne bude ohrozené jeho prezidentovanie.

Navyše, Rusko používa doktrínu eskalovať k deeskalácii, ktorá tvrdí, že použitie jadrových zbraní na konvenčné hrozby môže pomôcť deeskalovať situáciu.  

Nevieme, ako by Biely dom zareagoval na použitie jadrových síl, existujú však obavy, že by sa na jeho politike voči Ukrajine nič nezmenilo. Ukrajinu by naďalej podporoval len dodávkami zbraní a sankciami.

„Boli sme šťastní, keď sme mohli rozdrviť Muammara al-Kaddáfího, keď sa vyhrážal desaťtisícke ľudí vo východnej Líbyi. Ale sme ochotní držať sa späť, keď je 44-miliónový národ podrobený brutalite,“ uviedol Clark.

„Ak sa toto vyskytne, tak stratíme morálnu autoritu. Už teraz vidíme desiatky štátov, ktoré nepodporili rezolúciu OSN voči Rusku. Myslia si, že Putin má pravdu a my sme slabí, stratili sme silu.“

5. Rusko vyhrá vojnu na Ukrajine a bude posilnené

Ak Rusko vyhrá vojnu na Ukrajinu, Putin bude čeliť doma vlne nadšenia. Keď Rusko uskutočnilo anexiu Krymu, podpora Putinovi doma výrazne stúpla. Anexia bola vnímaná v pozitívnom svetle a tento konsenzus v ruskej spoločnosti vydržal približne päť rokov.

I teraz väčšina Rusov podporuje Putinovu agresiu. Prieskum uskutočnený v prvých týždňoch invázie ukazuje, že inváziu podporuje 58 % Rusov, proti je 23 %, uvádza Washington Post.

Experti si myslia, že v prípade, že Rusko vyhrá na Ukrajine, nastane mimoriadne nebezpečná situácia. Rusko by malo svoje sily na hraniciach s viacerými štátmi NATO, ako je Slovensko, Poľsko, Maďarsko či Rumunsko.

Putin, posilnený úspešnou inváziou, sa môže pokúsiť „získať“ naspäť i ďalšie sféry bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelitov, ako sú Pobaltské štáty, Poľsko alebo Slovensko.

zdroj: SITA/AP

Pred týmto scenárom varoval aj ruský podnikateľ žijúci v exile Michail Chodorkovskij v rozhovore pre ČT24. „Ak Putin dokáže demonštrovať ruskej spoločnosti, že na Ukrajine zvíťazil, môžeme očakávať začatie tretej svetovej vojny. V takom prípade už napadne niektorú z krajín NATO,“ uviedol ruský podnikateľ.

Chodorkovskij ale zároveň dodáva, že nebezpečenstvo hrozí aj v opačnom prípade, keď ľudia prestanú schvaľovať inváziu na Ukrajine.

„Rusi si začnú uvedomovať, že na Ukrajine hynú ich príbuzní. A zhruba dvadsaťpäť miliónov Rusov, ktorí sú na Ukrajine, sú buď práve príbuzní, alebo dobrí priatelia. Putinovi nezostane nič, než všetko vysvetliť zlými činmi USA, asi viete, ako to ruská propaganda robí, a začať vojnu s USA a začať ju buď v Poľsku, alebo v Pobaltských štátoch,“ dodal podnikateľ.

6. Putin sa bude báť o svoj život alebo toho, že bude odsúdený

V súvislosti s ruským prezidentom sa dlhodobo hovorí o paranoji. Putin má byť izolovaný a jeho kritik Alexej Navaľnyj vždy tvrdil, že sa „skrýva v bunkroch“.

V médiách sa objavili zatiaľ nepotvrdené správy o čistkách v ruských spravodajských službách a taktiež informácie o možnom puči voči prezidentovi. Objavili sa aj rôzne výzvy na jeho odstránenie, vrátane miliónovej odmeny alebo volania amerického senátora Lindseyho Grahama, aby bol na Putina spáchaný atentát.

Biely dom poprel, že by plánoval výmenu režimu, ale Putinovi paranoja môže ostať. Najnebezpečnejší sú autokrati práve vtedy, keď sa cítia existenčne ohrození.

„Ešte desivejšie“ pre Putina „sú reči o jeho súdení pred Medzinárodným trestným súdom“. Povedal to americký analytik pre Politico. Putin mal v minulosti viackrát vyjadriť rozhorčenie nad osudom líbyjského vodcu Kaddáfího, ktorý bol zajatý, ponižovaný, mučený a zabitý, zatiaľ čo svojich väzniteľov prosil o milosť. Scény sa dostali na verejnosť, pretože boli natočené na mobil.

 „To je Kaddáfího vec. Musíte byť naozaj opatrní“, ak chcete urobiť niečo podobné s „diktátorom, ktorý má stále prst na jadrovom gombíku“.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: The Atlantic , NBC News, Politico, Politico , TASR, NPR/Ipsos, Meet the Press/NBC News, Washington Post, ČT24, White House

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá