Izraelský premiér ako mierotvorca. Pravidelne telefonuje so Zelenským, stretol sa aj s Putinom

  • Viaceré médiá a odborníci označujú izraelského premiéra za možného mierotvorcu
  • Pri konflikte si udržuje neutrálny postoj, za čo vo svete schytáva dávku kritiky
  • Izrael mal dobré vzťahy s oboma krajinami aj pred vojnou
  • Zelenskyj nedávno navrhol Jeruzalem za možné miesto rokovania o mieri s Putinom
Izrealeský premiér Ukrajinský prezident
TASR/AP/Abir Sultan/Ukrainian Presidential Press Office
  • Viaceré médiá a odborníci označujú izraelského premiéra za možného mierotvorcu
  • Pri konflikte si udržuje neutrálny postoj, za čo vo svete schytáva dávku kritiky
  • Izrael mal dobré vzťahy s oboma krajinami aj pred vojnou
  • Zelenskyj nedávno navrhol Jeruzalem za možné miesto rokovania o mieri s Putinom

Je v kontakte s ukrajinským aj ruským prezidentom. Izraelský premiér Naftali Bennett môže podľa viacerých odborníkov zohrať kľúčovú úlohu pri vyjednávanú o mieri medzi Ukrajinkou a Ruskom. Kvôli jeho neutrálnemu postoju ho však mnohí obviňujú z nedostatočnej angažovanosti.

USA napríklad na Izrael tlačí, aby zaujal jasnejšie stanovisko v podpore Ukrajiny. Do vojnou zmietanej krajiny poslali už humanitárnu pomoc, niekoľkým utečencom poskytli azyl, avšak jasne odmietajú pomoc v podobe dodávky zbraní. Židovský štát sa tiež nepripojil ani k sankciám, ktoré na Rusko po začiatku konfliktu uvalil Západ.

Jedným z kritikov je po najnovšom aj republikán Adam Kinzinger, ktorý napísal, že hlboko podporuje americko-izraelské vzťahy, avšak každý si musí v tom konflikte vybrať stranu medzi dobrom a zlom. Dodal tiež, že zdržanlivosť Izraela pri pomoci Ukrajine môže mať dôsledky v podobe budúcej pomoci USA Izraelu.

„Každý si musí vybrať stranu. Výsledok tohto boja ovplyvní svet, v ktorom môj syn vyrastá. Teraz je čas zavolať na koberček každého, kto neurobí maximum,“ napísal Kinzinger.  

„Ak nechceme priamo zaútočiť na Rusko, potom je naša páka v podobe sankcí a pomoci pre obyvateľov Ukrajiny. To zahŕňa všetkých a Izrael nemá špeciálnu výnimku. Dúfajme, že urobia správnu vec,“ dodal.

Takáto kritika smeruje na Izrael aj zo strany prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v nedeľu vyzýval izraelských poslancov, aby ustúpili od snahy zachovávať v tomto konflikte neutrálny postoj. Izraelskú vládu vyzval, aby Ukrajine poskytla v boji proti ruskej agresii pomoc.

Počas svojho vystúpenia viackrát prirovnal ruský útok voči Ukrajine k holokaustu. Toto prirovnanie však nazlostilo niekoľkých židovských politikov, ktorí si myslia, že holokaust nie je téma, ktorá by sa mala politizovať.

„Jeho kritika Izraela bola legitímna, rovnako ako jeho zvyšovanie očakávaní, ale nie jeho nahnevané a smiešne prirovnávanie k holokaustu, jeho pokus prepísať históriu a vymazať úlohu ukrajinského ľudu v pokusoch o vyhladenie židovského národa,“ povedal pre denník The Jerusalem post líder Náboženskej sionistickej strany Bezalel Smotrich.

Zelenskyj žiada Iron Dome, jeden z najlepších systémov vzdušnej obrany

Izrael má jednu z násilnejších armád sveta, preto jednou z najčastejších prosieb je práve poskytnutie pomoci v podobe zbraní.

„Môžeme sa vás opýtať, prečo nemôžeme od vás dostávať zbrane, prečo Izrael neuvalil tvrdé sankcie na Rusko alebo prečo nevyvíja tlak na ruskú podnikateľskú sféru,“ cituje prejav ukrajinského prezidenta agentúra TASR.

Zelenskyj tiež poslancov požiadal o pomoc v podobe zaslania izraelskej protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola) na Ukrajinu. Tento systém patrí medzi najlepšie svojho druhu na svete s veľmi vysokou účinnosťou, pričom sa využíva na zneškodnenie palestínskych rakiet vypálených v pásme Gazy. Vďaka nemu sú obete na strane civilistov na izraelskej strane pomerne nízke.

„Každý vie, že vaše systémy protiraketovej obrany sú najlepšie. Môžete nám pomôcť ochrániť naše životy, životy Ukrajincov aj životy židovského obyvateľstva na Ukrajine,“ povedal členom parlamentu ukrajinský prezident, ktorý má sám židovský pôvod.

Protiletecký systém funguje na princípe zamerania, vypustenia protiraketovej strely a následného zneškodnenia nepriateľskej rakety ešte vo vzduchu.

Pravdepodobnosť, že Izrael pošle Iron Dome, je nízka

Názory odborníkov na to, či by Izrael mal Iron Dome Ukrajine poskytnúť, sa však líšia. Bývalý dôstojník austrálskej armády a profesor medzinárodnej bezpečnosti Joh Blaxland hovorí, že je iba malá pravdepodobnosť, že by Izrael predsa len posunul svoju vzdušnú obranu.

„V Izraeli je pochopiteľná neochota podeliť sa s Ukrajinou, pretože Izrael je hlboko znepokojený vyhliadkou na ruskú pomstu, ktorá sa prejaví prostredníctvom zástupcov v Sýrii,“ hovorí Blaxland.

„Toto je tvrdá realita. Izrael sa hlboko obáva, že poskytnutím tejto technológie Ukrajine to Rusko nenechá len tak a poskytne podnet pre Hizballáh a sýrske protiizraelské skupiny, aby zaútočili na Izrael.“

Ako však dodáva, systém by tiež nedokázal chrániť celú Ukrajinu, ale len väčšie a strategické mestá ako Kyjev. Podľa Blaxlanda by však bolo kontraproduktívne poslať takúto techniku k už takmer zničenému Mariupolu, pretože by mohol ľahko padnúť do rúk Rusov.

Analytička a odborníčka na izraelsko-palestínsky konflikt Anna Getmansky zase tvrdí,  že nie je na čo čakať a Izrael by mal svoj systém bezodkladne Ukrajine poskytnúť, aby sa predišlo stratám na životoch civilistov.

„Dôležité je, že Izrael už predal Iron Dome niekoľkým krajinám vrátane Azerbajdžanu, ktorý ho používa na ochranu pred raketami vyrobenými v Rusku. Izrael je dokonca ochotný poskytnúť železnú kupolu Spojeným arabským emirátom. To vyvoláva otázku, prečo Železná kupola alebo akákoľvek iná súčasť izraelskej reakčnej štruktúry nebola rozmiestnená na Ukrajine napriek opakovaným žiadostiam Izraela,“ píše vo svojom komentári pre denník Haaretz.

Dodáva však tiež, že ak výmenou by mal Izrael dosať záruky od USA, že sa neprehĺbi bezpečnostná hrozna na sýrskom fronte. Presne to je podľa mnohých dôvod, prečo si Izrael aj naďalej zachováva neutrálny postoj. Prítomnosť ruských jednotiek v susednej Sýrii môže u Izraelčanov spôsobovať neochotu poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc.

V minulosti tiež plánovala Ukrajina systém Iron Dome spolu so systémom Patriot kúpiť. Tejto predstave bola naklonená aj americká strana, presun podporili aj demokrati a republikáni. Izrael však nakoniec kúpu vetoval, keďže sa bál, že by si týmto krokom pohneval Rusko. Keďže Iron Dome je spoločný izraelsko-americký projekt, predaj tretej strane sa nemôže uskutočniť bez súhlasu oboch developerských krajín.

Bennett má byť primárnym medzinárodným sprostredkovateľom

Izraelský premiér Naftali Bennett má tiež silné dlhoročné väzby k obom krajinám. Od začiatku konfliktu je v kontakte s oboma lídrami, pravidelne telefonuje Zelenskému i Putinovi a 5. marca absolvoval trojhodinové stretnutie s ruským prezidentom v Moskve.

BBC tiež pripomína, že Bennett je ortodoxný Žid a v tomto čase mal sláviť šabat. Aj v tomto prípade sa však dá aplikovať výnimka a pracovať sa môže, keď ide o záchrany životov.

Minister zahraničných vecí Yair Lapid sa už v dôsledku invázie vyslovil proti Rusku, avšak premiér Bennett sa doteraz nepostavil na jasnú stranu.

Práve z tohto dôvodu mnohé svetové médiá začali označovať Bennetta sa možného mierotvorcu. K tejto teórii sa po nedeľnom rokovaní v parlamente začal prikláňať aj prezident Zelenskyj, ktorý v pondelok navrhol Jeruzalem ako mesto, ktoré by mohlo hostiť jeho mierové rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ide o najnovšiu snahu najvyššieho ukrajinského predstaviteľa stretnúť sa so svojím ruským náprotivkom, píše TASR.

zdroj: SITA/AP, Yonatan Sindel

Zelenskyj vo videopríhovore, zverejnenom v nedeľu večer na sociálnej sieti Telegram, poďakoval izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi za jeho snahu o sprostredkovanie týchto mierových rokovaní.

„Sme za túto snahu vďační. Skôr alebo neskôr tak môžeme začať diskusiu s Ruskom, a to možno v Jeruzaleme. Je to správne miesto na to, aby sme našli mier,“ uviedol Zelenskyj.

Správa z Financial Times tvrdí, že izraelský premiér je kľúčovým medzinárodným sprostredkovateľom medzi Moskvou a Kyjevom, keďže obe strany smerujú k dohode o prímerí.

Denník informuje, že Bennett bol počas rozhovorov „primárnym medzinárodným sprostredkovateľom“, pričom sa odvolávala na tri zdroje z tohto prostredia.

Izraelský premiér si podľa nich dáva veľký pozor, aby sa neprikláňal ani na jednu stranu, nepredkladá žiadne návrhy a ani na žiadnu zo strán netlačí. Zdroje tiež uviedli, že na oboch stranách došlo k pozitívnemu posunu k vyriešeniu konfliktu.

Médiá tiež pred týždňom priniesli správu, že izraelský premiér radil ukrajinskému prezidentovi, aby myslel na životy svojich obyvateľov a radšej sa vzdal. Obe strany popreli, že by takéto slová zazneli počas ich telefonátu, ktorý sa uskutočnil v utorok.

Správu priniesli izraelské a americké médiá, pričom sa odvolávali na anonymný zdroj.

„Izrael, rovnako ako iné sprostredkujúce krajiny, neponúka Ukrajine súhlas s akýmikoľvek požiadavkami Ruskej federácie,“ uviedol ukrajinský poradca Mychailo Podoljak na Twitteri, píše Jerusalem Post.

„Je to nemožné z vojenských aj politických dôvodov. Naopak, Izrael nalieha na Rusko, aby posúdilo udalosti adekvátnejšie.“

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: TASR, Times of Israel, Haaretz, The Jerusalem, BBC, Financial Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá