„Obilnica Európy“ príde o 7,5 milióna hektárov úrody. Strata ovplyvní globálne zásoby potravín

  • Ruská invázia na Ukrajinu pokračuje už 27. deň
  • Biden varuje pred možným použitím chemických zbraní Ruskom na Ukrajine
Pšenica
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Grinaj
  • Ruská invázia na Ukrajinu pokračuje už 27. deň
  • Biden varuje pred možným použitím chemických zbraní Ruskom na Ukrajine

Tento online článok sme už ukončili, situáciu však sledujeme ďalej. Dôležité udalosti nájdeš v novom článku. 

Ruské jednotky nedosiahli 21. marca na Ukrajine žiadny väčší pokrok, ale pokračovali v ostreľovaní hlavného mesta Kyjev. Vyplýva to z najnovšej analýzy washingtonského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorú v pondelok večer zverejnil na svojej internetovej stránke.

Podľa ISW ruské jednotky nezačali na severovýchode Ukrajiny nijaké útočné operácie smerom k mestám Černihiv, Sumy alebo Charkov. Na juhovýchode naďalej útočili zo západu a východu na prístavné a priemyselné mesto Mariupol a zameriavali sa na civilnú infraštruktúru.

Vykonali aj niekoľko neúspešných útokov v Luhanskej a Doneckej oblasti, ale nezačali žiadne útočné operácie v okolí Chersonu.

6:05 Bielorusko sa podľa NATO a USA môže čoskoro zapojiť do vojny na Ukrajine

Spojené štáty a NATO sú presvedčené, že Bielorusko by sa mohlo čoskoro pripojiť k Rusku v jeho vojne proti Ukrajine. TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice CNN, ktorá sa odvoláva na predstaviteľov americkej vlády a NATO. Vojenský predstaviteľ NATO v pondelok povedal, že zapojenie sa Bieloruska do konfliktu je vo zvýšenej miere „pravdepodobné„.

„Ruský prezident Vladimir Putin potrebuje podporu. Hocičo by pomohlo,“ uviedol predstaviteľ. Zdroj z prostredia bieloruskej opozície pre CNN uviedol, že bieloruské bojové jednotky sú pripravené vstúpiť na Ukrajinu už v najbližších dňoch. To by podľa tohto zdroja malo najmä geopolitický význam.

Severoatlantická aliancia podľa zdroja z prostredia NATO odhaduje, že bieloruská vláda si pripravuje prostredie s cieľom odôvodniť bieloruskú inváziu na Ukrajinu. Rusko svoju inváziu na Ukrajinu uskutočnilo z časti aj z územia Bieloruska a ešte pred jej začiatkom boli do tejto krajiny umiestnené tisíce ruských vojakov, píše CNN. USA a európske krajiny v reakcii na inváziu zaviedli sankcie proti predstaviteľom Ruska i Bieloruska vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka.

5:30 V Mariupole je uviaznutých takmer 100-tisíc osôb; čelia hladu a paľbe, tvrdí Zelenskyj

Takmer 100 000 ľudí je uviaznutých v ruinách ukrajinského mesta Mariupol, kde čelia hladu a smädu, a neustálemu ruskému bombardovaniu. Povedal to v noci na stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Z tohto prístavného mesta na juhovýchode Ukrajiny už podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) odišli desaťtisíce obyvateľov.

Zelenskyj oznámil, že za obdobie posledných 24 hodín z Mariupola ušlo viac ako 7 000 osôb. Jednu zo skupín, ktorá cestovala po dohodnutej humanitárnej trase západne od mesta, však podľa jeho slov zadržali „okupanti“. Prezident upozornil, že tisíce ďalších osôb z mesta odísť nemohli, pretože humanitárna situácia sa zhoršila.

Dnes sa v meste ešte stále nachádza takmer 100.000 ľudí v neľudských podmienkach. V úplnom obkľúčení, bez potravy, vody, liekov a pod neustálym ostreľovaním a bombardovaním,“ povedal. Ukrajinský prezident Rusko opätovne vyzval, aby civilistom umožnilo mesto opustiť cez bezpečné humanitárne koridory.

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) uvádza, že Rusko v súčasnosti na Mariupol útočí delostrelectvom, raketami dlhého doletu i paľbou z lodí v neďalekom Azovskom mori.

0:30 Macron hovoril s Putinom aj o podmienkach na prímerie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok prostredníctvom telefónu so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom hovoril o vojne na Ukrajine vrátane podmienok na prímerie. Telefonát trval približne hodinu. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky stanice BBC.

Elyzejský palác vo vyhlásení uviedol, že prezidenti hovorili o „bezpečnostných podmienkach pre podstatné záležitosti„. „V súčasnosti dohoda (o prímerí) neexistuje; prezident Macron je však presvedčený o nevyhnutnosti pokračovať vo svojom úsilí,“ uviedol Elizejský palác vo vyhlásení, z ktorého cituje BBC.

Podľa paláca v spojitosti s konfliktom neexituje iné riešenie ako prímerie a rokovania v dobrej viere medzi Ruskom a Ukrajinou. Macron v utorok telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, s ktorým podľa Elizejského paláca takisto hovoril aj o podmienkach možného prímeria, píše DPA.

22:30 Úroda bude zhruba o polovicu menšia ako v minulom roku

Ukrajina bude tento rok schopná pestovať jarné plodiny na ploche zhruba 7 miliónov hektárov. Referuje o tom web Deutsche Welle s odvolaním sa na slová ukrajinského ministra poľnohospodárstva Romana Leščenka.

Ukrajinský poľnohospodársky sektor produkuje najmä jačmeň, kukuricu, cukrovú repu, slnečnicu a sóju. Kým vlani na Ukrajine zasiali jarné plodiny na ploche 15 miliónov hektárov, tento rok to bude menej ako polovičné územie. Keďže Ukrajine je známa ako „obilnica Európy“, aktuálny stav ovplyvní globálne zásoby potravín. Ruská invázia bude mať za následok zníženie úrody a tento efekt sa prejaví na exporte až do budúceho roka.

Účinok invázie pravdepodobne najvýraznejšie pocítia v chudobnejších krajinách, kde sa značná časť obyvateľstva spolieha na potravinovú pomoc.

21:52 Biden oznámi nové sankcie proti Rusku počas návštevy Bruselu

Americký prezident Joe Biden plánuje oznámiť nové sankcie proti Rusku vo štvrtok, keď bude v Bruseli na stretnutiach s európskymi spojencami a predstaviteľmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Uviedol to hlavný poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Odmietol však konkretizovať, čoho sa sankcie budú týkať.

21:30 Vicepremiérka skritizovala postoj Maďarska k ruskej invázii

Spôsob, akým oficiálne maďarské vedenie v ostatnom čase zaobchádza s Ukrajinou, je horší v prípade niektorých ruských „satelitov“ z bývalého Sovietskeho zväzu. Na Telegrame sa takto vyjadrila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP (@startitup_sk)

Podľa nej Maďarsko nepodporuje sankcie voči Rusku, neposkytuje zbrane a odmieta ich tranzit cez svoje územie. „Hovoria ‚nie’ prakticky na všetko. Len veľmi málo odlišuje oficiálnu rétoriku Budapešti od otvoreného proruského postoja. Je to preto, že chcú ruský plyn so zľavou alebo možno preto, že potichu snívajú o našom Zakarpatsku?“ napísala.

Vereščuková tvrdí, že Maďarsko by sa malo postaviť na správnu stranu, a to na stranu civilizovaného sveta. Dúfa, že neurobí také chyby, ako v druhej svetovej vojne. „Áno, správna voľba je na začiatku vždy ťažká, ale v budúcnosti sa dá vďaka nej ľahko žiť. Práve preto je táto voľba správna,“ skonštatovala 42-ročná ukrajinská politička.

20:52 Platby Rusku je potrebné podržať

Na svojom Twitteri to napísal Michael McFaul, ktorý ďalej uviedol, že Rusko by malo pokračovať vo vývoze ropy do demokratických krajín s tým, že tie by mali držať platbu za tieto energetické zdroje na viazaných účtoch. Uvoľnené by mali byť až vtedy, keď Putin ukončí vojnu. 

20:36 Biden oznámi nové sankcie proti Rusku počas návštevy Bruselu

Americký prezident Joe Biden plánuje oznámiť nové sankcie proti Rusku vo štvrtok, keď bude v Bruseli na stretnutiach s európskymi spojencami a predstaviteľmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Uviedol to hlavný poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Odmietol však konkretizovať, čoho sa sankcie budú týkať. (SITA)

20:19 Rusi prepustili ukrajinskú novinárku, predtým ju donútili, aby im poďakovala

Ruskí vojaci prepustili na slobodu ukrajinskú novinárku Viktoriju Roščynovú, ktorú predtým „dotlačili“ k tomu, aby im v nakrútenom videu ďakovala za údajnú záchranu života. Informovala o tom v utorok britská spravodajská stanica BBC, ktorá sa odvolala na web denníka Ukrajinská pravda (UP).

Video, v ktorom novinárka ukrajinskej internetovej televízie Hromadske hovorí, že ruskí vojaci jej zachránili život a v zajatí s ňou zaobchádzali dobre, zverejnili proruské médiá i viaceré kanály komunikačnej platformy Telegram, dodala BBC. (TASR)

19:54 Bývalá novinárka ruskej štátnej TV vyzvala Rusov, aby už nepodliehali propagande

Ruská novinárka Žanna Agalakovová v utorok vysvetlila, že zo štátom ovládaného Prvého kanálu ruskej televízie odišla na protest proti vojne rozpútanej Ruskom na Ukrajine. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Agalakovová, ktorá v poslednom období pôsobila ako spravodajkyňa v Paríži, uviedla, že ruská televízia je využívaná na šírenie kremeľskej propagandy, pričom vedenie krajiny už roky potláča nezávislé médiá. Vyjadrila tiež želanie, aby sa Rusi prestali dať ovplyvňovať propagandou a začali hľadať alternatívne zdroje informácií.

Na tlačovej konferencii v Paríži, zvolanej organizáciou reportéri bez hraníc (RSF), Agalakovová priznala, že vo svojej kariére urobila veľa kompromisov, ale ruskú inváziu na Ukrajinu označila za hranicu, ktorú už nemohla tolerovať. Povedala tiež, že ráta s tým, že ju v Rusku vyhlásia za zahraničnú agentku. (TASR)

18:42 Ruskí vojaci údajne nemajú vhodnú výstroj, viacerí dostali omrzliny

Spojené štáty zaznamenali náznaky, že niektorí ruskí vojaci dostali na Ukrajine omrzliny, pretože im chýba vhodná výstroj do chladného počasia. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Nedostatok vhodného vybavenia je znásobený nedostatkom potravín a paliva medzi ruskými silami, povedal nemenovaný popredný predstaviteľ americkej obrany, a dodal, že problémy s logistikou a podporou naďalej sužujú ruskú inváziu na Ukrajinu. (SITA)

18:28 Svätá vojna

Podľa ruskej pravoslávnej cirkvi je Ukrajinský konflikt porovnateľný so svätou vojnou. Informuje o tom The Economist. Cirkev ide v Rusku ruka v ruke s armádou a hlava pravoslávnej cirkvi podporuje inváziu Putina na Ukrajinu. Uznáva taktiež ruskú propagandu a tvrdí, že Rusko nie je agresorom. 

18:23 Guterres: Rusi absurdnú vojnu na Ukrajine nedokážu vyhrať

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyhlásil, že je načase, aby Rusko ukončilo „absurdnú vojnu“ na Ukrajine, pretože ju aj tak nemôže vyhrať. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Už viac ako dva týždne je Mariupol obkľúčený ruskou armádou a neúprosne bombardovaný. Prečo? Aj keby padol, Ukrajina nemôže byť dobýjaná mesto po meste,“ zdôraznil generálny tajomník OSN. (TASR)

17:33 Ukrajinská armáda prechádza do ofenzívy

Ukrajinská armáda začala v niektorých oblastiach prechádzať do ofenzívy aj napriek tomu, že už takmer štyri týždne čelí ruskej agresii. V utorok to uviedol hovorca Pentagónu John Kirby, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Ukrajinci, ktorí sú podporovaní dodávkami zbraní zo Západu, vytláčajú ruských vojakov z miest, ktoré predtým obsadili – ide napríklad o mesto Mykolajiv na juhu krajiny, povedal Kirby. Dodal, že v posledných dňoch sme boli svedkami rastúceho počtu takýchto prípadov. (TASR)

17:11 Izrael otvoril na Ukrajine poľnú nemocnicu

Izrael otvoril v západoukrajinskom meste Mostyska poľnú nemocnicu s kapacitou 66 lôžok. Bude v nej pracovať 65 izraelských lekárov a zdravotných sestier, ktorí budú schopní poskytnúť zdravotnú starostlivosť naraz až 150 pacientom. V utorok to oznámila telavivská nemocnica Šeba. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Na fotografiách zo slávnostného otvorenia, ktoré na Twitteri zverejnil izraelský veľvyslanec na Ukrajine Michael Brodsky, možno vidieť dlhé biele stany. Vojenská nemocnica s názvom Žiarivá hviezda bude blízko poľských hraníc pomáhať utečencom. Podľa riaditeľa nemocnice Joela Har-Evena má veľká časť personálu ukrajinské korene. (TASR)

16:31 Rusi by mohli využiť meteorologické dáta pri plánovaní chemického útoku

Ruské inštitúcie naďalej dostávajú od niektorých západných partnerov meteorologické údaje, ktoré by podľa expertov mohli byť použité aj pri plánovaní chemického alebo biologického útoku na Ukrajine. TASR o tom informovala na základe informácií od agentúry Reuters.

„Západné spravodajské služby varovali, že Moskva môže plánovať použitie chemických alebo biologických zbraní. Napriek tomu údaje o počasí z niektorých krajín – vrátane Spojených štátov a Británie – natekajú takmer v reálnom čase do ruských agentúr,“ upozorňuje Reuters.

Ide o merania rýchlosti a smeru vetra, slnečného žiarenia, zrážok a ďalších údajov, ktoré by „mohli byť kľúčové“ pri plánovaní útoku biologickými alebo chemickými zbraňami. Agentúre sa nepodarilo určiť, do akej miery tieto krajiny zhromažďujú údaje špecifické pre Ukrajinu, avšak experti pre Reuters uviedli, že medzinárodné informácie o počasí by boli užitočné na predpovedanie poveternostných podmienok na Ukrajine.

Európska organizácia pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT) potvrdila, že naďalej poskytuje údaje ruským inštitúciám, aj keď sa najmenej tri ďalšie organizácie v Európe rozhodli zdieľanie dát zastaviť.

15:51 Rusi využívajú na propagáciu svojej ideológie deti

Na Twitteri o tom informovala Nexta s tým, že na originálnych fotografiách sú detské tváre viditeľné. 

15:48 Pre Ukrajincov je Maďarsko najmenej priateľskou krajinou Západu

Ukrajinci považujú Maďarsko za krajinu, ktorá je k nim spomedzi západných štátov najmenej priateľská. V rebríčku krajín, ktoré vnímajú ako priateľské, vedie Poľsko, zatiaľ čo na čele zoznamu nepriateľov je Rusko. Spravodajca TASR to zistil z prieskumu ukrajinského inštitútu Rating Group, ktorého výsledky zverejnil v utorok spravodajský server szabadeuropa.hu.

 V zozname krajín priateľských voči Ukrajine po Poľsku nasledujú Litva, Spojené kráľovstvo, USA, Česko a Slovensko.

Za najmenej priateľskú krajinu Ukrajinci považujú Rusko, po ktorom nasledujú Bielorusko, Čína, potom už spomínané Maďarsko a za ním Nemecko. (TASR)

15:00 Duma prijala zákon o väzení za falošné informácie o krokoch v zahraničí

Poslanci ruskej Štátnej dumy schválili v utorok návrh zákona, podľa ktorého za zverejnenie „falošných informácií“ o pôsobení Ruska v zahraničí hrozia väzenské tresty vo výške do 15 rokov. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

Návrh zákona prijatý po treťom čítaní stanovuje podmienky väzenia a pokuty pre ľudí, ktorí „vedome zverejňujú nepravdivé informácie“ o akciách ruských vládnych agentúr v zahraničí.

Prijatie legislatívy prichádza v čase, keď sa ruská vojenská invázia na Ukrajine blíži k jednému mesiacu od svojho začiatku, pripomína AFP.

 V prípade, že by takéto nepravdivé informácie „spôsobili závažné dôsledky“, hrozí väzenie do výšky 15 rokov, vyplýva z vyhlásenia zverejneného dolnou komorou ruského parlamentu. (TASR)

14:13 Chystali atentát na Zelenského

Informuje o tom agentúra Unian s tým, že agent ruskej Federálnej bezpečnostnej služby bol zadržaný v blízkosti Slovenska v meste Užhorod. V tomto meste organizoval skupinu, s ktorou plánoval útoky na Kyjev a prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

14:05 9 rokov, ktoré dostal Navaľnyj

13:54 Ruská armáda prekopáva okolie Kyjeva a „kladie míny“

„Satelitné snímky zverejnené v piatok zachytávali niečo, čo sa javí ako ruské míny nasadené severozápadne od hlavného mesta,“ píše Daily Mail.

Dodali tiež, že Rusko sa pripravuje na „dlhú vojnu“, nakoľko sa zdá, že kope obranné pozície okolo Kyjeva.

Denys Monastyrsky, ukrajinský minister vnútra, v piatok pre agentúru AP povedal, že Ukrajina bude potrebovať pomoc Západu, aby po skončení vojny zvládli rozsiahle zneškodňovanie výbušnín. „Na Ukrajinu bolo vypálené obrovské množstvo granátov a mín a veľká časť z nich nevybuchla, zostávajú pod troskami a predstavujú skutočnú hrozbu,“ uviedol. ( Daily Mail)

13:00 Ruské ostreľovanie na východe si vyžiadalo najmenej päť obetí

Päť ľudí prišlo o život a najmenej 19 ďalších utrpelo zranenia počas ruských útokov na mesto Avdijivka na východe Ukrajiny, uviedli v utorok tamojší predstavitelia. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„V Doneckej oblasti došlo k ostreľovaniu Avdijivky prostredníctvom delostrelectva a lietadiel, mesto bolo zrovnané so zemou. Zomrelo päť civilistov a 19 utrpelo zranenia,“ uviedla ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová vo vyhlásení.

Ako spresnila, k spomínaným útokom došlo v pondelok v neskorých večerných hodinách. Avdijivka na východe Ukrajiny susedí s Doneckom, de facto hlavným mestom proruských separatistov, ktorí v roku 2014 vyhlásili dve samozvané „ľudové republiky“, Doneckú a Luhanskú, pripomína DPA.

12:27 Rusi by mohli využiť meteorologické dáta pri plánovaní chemického útoku

Ruské inštitúcie naďalej dostávajú od niektorých západných partnerov meteorologické údaje, ktoré by podľa expertov mohli byť použité aj pri plánovaní chemického alebo biologického útoku na Ukrajine. TASR o tom informovala na základe informácií od agentúry Reuters.

Západné spravodajské služby varovali, že Moskva môže plánovať použitie chemických alebo biologických zbraní. Napriek tomu údaje o počasí z niektorých krajín – vrátane Spojených štátov a Británie – natekajú takmer v reálnom čase do ruských agentúr,“ upozorňuje Reuters. Ide o merania rýchlosti a smeru vetra, slnečného žiarenia, zrážok a ďalších údajov, ktoré by „mohli byť kľúčové“ pri plánovaní útoku biologickými alebo chemickými zbraňami.

Agentúre sa nepodarilo určiť, do akej miery tieto krajiny zhromažďujú údaje špecifické pre Ukrajinu, avšak experti pre Reuters uviedli, že medzinárodné informácie o počasí by boli užitočné na predpovedanie poveternostných podmienok na Ukrajine.

12:20 Zelenskyj hovoril s pápežom o zložitej humanitárnej situácii na Ukrajine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril s pápežom Františkom o zložitej humanitárnej situácii na Ukrajine. Informoval o tom v utorok samotný Zelenskyj na sociálnej sieti Twitter. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

„Povedal som Jeho Svätosti o zložitej humanitárnej situácii a blokovaní záchranných koridorov, ktorého sa dopúšťajú ruské jednotky. Úlohu sprostredkovateľa Svätej stolice pri ukončení ľudského trápenia by sme privítali. Poďakoval som sa za modlitby za Ukrajinu a za mier,“ napísal na Twitteri Zelenskyj.

Pápež František sa už viackrát vyslovil za ukončenie konfliktu na Ukrajine. Naposledy túto nedeľu, keď odsúdil pokračujúcu „násilnú agresiu proti Ukrajine“, ktorú označil za ničím neospravedlniteľný a nezmyselný masaker. Vyzval pritom medzinárodné spoločenstvo, aby sa pričinilo o ukončenie tejto „odpornej vojny“.

11:55 Zo sľúbených 2 700 zbraní neprišlo na Ukrajinu takmer nič. Nevieme ich vykúzliť, tvrdia Nemci

Na nemeckú vládu sa valí opäť kritika. Potom, ako dlhodobo odmietali Ukrajine posielať zbrane, hlásil kancelár Olaf Scholz obrat v nemeckej politike. Nemecko prisľúbilo Ukrajine protilietadlové systémy Stinger, protitankové strely, ale i protilietadlové systémy Strela. Ukazuje sa však, že Nemecko nedokázalo svoj sľub dodávky zbraní naplniť.

11:37 Obojživelný ruský útok na Odesu je nepravdepodobný

Bezprostredný ruský obojživelný útok na ukrajinské mesto Odesa je v tejto chvíli nepravdepodobný. Pre britskú spravodajskú televíziu BBC to v utorok uviedol odborník na vojenské námorníctvo Sidharth Kaushal, ktorý pôsobí v bezpečnostnom think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). Rusko má podľa neho obmedzené možnosti v regióne.

„Takýto (obojživelný) útok by reálne fungoval iba v spojení s pozemným postupom – ale keďže (ruské) pozemné sily nepostúpili za mesto Mykolajiv (východne od Odesy), očakávam, že obojživelný útok bude v blízkej budúcnosti relatívne nepravdepodobný,“ povedal Kaushal. Expert však dodal, že Rusko môže použiť svoju námornú silu ako zastierací manéver, ktorý prinúti Ukrajincov nasadiť sily na obranu Odesy, a tak im zabráni použiť tieto sily inde.

Na otázku, či by Rusko mohlo použiť chemické zbrane na Ukrajine, analytik povedal, že Moskva má stále k dispozícii konvenčné zbrane, „ktorými môže spôsobiť ukrajinskej spoločnosti značné množstvo bolesti“. Kaushal však dodal, že použitie chemických zbraní je pre Rusov „momentálne zbytočné“, hoci v budúcnosti to podľa neho nemožno vylúčiť.

10:45 Ruské sily majú zásoby potravín a munície na tri dni, tvrdí ukrajinská armáda

Ruské sily majú zásoby munície a potravín na nie viac ako tri dni, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Rezort vo svojej každodennej správe o situácii tiež uvádza, že Rusi majú tiež len trojdňové zásoby paliva, ktoré dopĺňajú cisterny, pričom neboli schopné naplniť potreby zhromažďujúcich sa jednotiek. Za uplynulých 24 hodín ukrajinské letectvo zasiahlo deväť ruských vzdušných cieľov – jedno lietadlo, šesť bezpilotných strojov a dve helikoptéry.

V meste Ochtyrka zase podľa rezortu 300 ruských vojakov odmietlo bojovať a odišlo z oblasti operácie. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že ukrajinské sily sa ubránili 13 útokom a zničili 14 tankov, osem bojových vozidiel pechoty, dve viacúčelové ťažné vozidlá, tri delostrelecké systémy a štyri ďalšie vozidlá.

Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý však upozorňuje, že sa tieto tvrdenia nedali nezávisle overiť.

10:30 Z Ukrajiny už utieklo vyše 3,5 milióna ľudí

Od začiatku ruskej invázie z 24. februára utieklo z Ukrajiny už viac než 3,5 milióna ľudí. Oznámil to v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorého citujú agentúra AP a spravodajská stanica Sky News.

Viac ako dva milióny utečencov z Ukrajiny prešla cez hranice do Poľska. Ďalší ľudia utekajúci pred vojnou smerovali do Maďarska, Rumunska, Slovenska i Moldavska, ďalšie desaťtisíce sa zase odvážili do ďalších krajín pevninskej Európy. (TASR)

zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski

10:00 Ukrajinská armáda upozornila na ďalšie bezohľadné ostreľovanie zo strany Ruska

Ukrajinská armáda v utorok upozornila obyvateľov krajiny, že by sa mali pripraviť na intenzívnejšie bezohľadné ostreľovanie kritickej infraštruktúry zo strany ruských jednotiek. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Upozornenie ukrajinskej armády prišlo po doposiaľ najostrejších varovaniach zo strany amerického prezidenta Joea Bidena, že Moskva zvažuje nasadenie chemických zbraní na Ukrajine.

Ukrajinské ozbrojené sily v utorkovom vyhlásení uviedli, že od ruských síl sa očakáva pokračovanie v útokoch na kritickú infraštruktúru s použitím „vysoko presných zbraní a nerozlišujúcej munície“, cituje zo stanoviska Reuters. (TASR)

9:45 V priebehu mesiaca získala milión užívateľov. Apka pomáha nájsť ubytovanie utečencom z Ukrajiny

Myšlienka vytvoriť webovú stránku, ktorá by spojila utečencov s hostiteľmi ponúkajúcimi strechu nad hlavou, sa študentovi Harvardu Avimu Schiffmannovi zrodila v hlave na pochode za mier na Ukrajine v San Diegu. 

„Pamätám si, ako som si pomyslel: Viem navrhovať webové stránky s veľkými platformami, tak prečo by som neurobil niečo, čo by pomohlo?“ hovorí pre CNN 19-ročný Avi Schiffmann.

„Títo ľudia potrebujú okamžitú pomoc a ja som chcel nájsť spôsob, ako to urobiť čo najskôr.“ Na pomoc s vytvorením platformy oslovil Avi svojho spolužiaka Marca Bursteina, s ktorým sa podelil o nápad.

9:30 Cez ukrajinské hranice odmietli pustiť stovky transrodových žien

Stovky transrodových žien odmietli pri pokuse o útek z Ukrajiny pustiť cez štátne hranice, pretože ich pasy stále obsahujú ich rodné meno a pohlavie. S odvolaním sa na miestne charitatívne organizácie o tom v utorok informovala stanica BBC.

Zmena pohlavia a mena uvedených v pase si vyžaduje zdĺhavý proces, ktorý zahŕňa niekoľko psychiatrických vyšetrení. To znamená, že mnoho transrodových osôb v krajine túto úradnú zmenu nepodstúpi.(TASR)

9:00 Zelenskyj nebude nominovaný na Nobelovu cenu za mier

Pred niekoľkými dňami takmer 40 európskych zákonodarcov napísalo list Výboru pre udeľovanie Nobelovej ceny za mier, v ktorom požiadali o predĺženie termínu nominácií do 31. marca, aby mohli nominovať Zelenského.

Spravodajský portál The Jerusalem Post informoval, že riaditeľ nórskeho Nobelovho inštitútu Olav Njolstad v pondelok pre ruskú tlačovú agentúru TASS povedal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude nominovaný na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier, keďže lehota na nomináciu už uplynula.

„Vo všeobecnosti výbor nemôže predĺžiť nominačné obdobie na cenu za mier, ktoré uplynulo 31. januára. Členovia výboru však majú právo navrhnúť svojich kandidátov pred prvým formálnym výročným zasadnutím výboru. Tento rok sa to (stretnutie) konalo 28. februára,“ povedal Njolstad. (The Jerusalem Post)

8:30 Zelenský v stredu vystúpi s prejavom v japonskom parlamente

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v stredu na diaľku prihovorí poslancom v japonskom parlamente v rámci snahy získať medzinárodnú podporu pre boj svojej krajiny proti ruskej invázii. TASR o tom informovala v utorok na základe správy agentúry AP.

S prejavom, ktorý by mal trvať približne desať minút, vystúpi Zelenskyj v rokovacej sále dolnej komory parlamentu.(TASR)

zdroj: TASR/Justin Tallis/Pool Photo via AP)

8:00 Zelenskyj je pripravený diskutovať o záväzku nepridať sa k NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený diskutovať o záväzku, že sa jeho krajina nebude usilovať o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) výmenou za prímerie, stiahnutie ruských vojakov a garancie ukrajinskej bezpečnosti. V pondelkovom rozhovore s ukrajinskými televíziami povedal, že je to kompromis pre všetkých.

„Pre Západ, ktorý nevie, čo s nami v súvislosti s NATO robiť, pre Ukrajinu, ktorá chce bezpečnostné záruky, a pre Rusko, ktoré nechce ďalšie rozširovanie NATO,“ vysvetlil Zelenskyj. (SITA

7:54 Ukrajinské sily vytlačili Rusov z Makarivu

Ukrajinské sily vytlačili ruských vojakov z Makarivu pri Kyjeve. Stalo sa tak po intenzívnej bitke. Makariv je strategicky dôležité miesto. Prevzatie kontroly nad mestom podľa ukrajinského ministerstva obrany zabráni ruským silám v obkľúčení hlavného mesta zo severozápadu. (SITA)

7:20 Biden varoval pred možným použitím chemických zbraní Ruskom na Ukrajine

Americký prezident Joe Biden v pondelok varoval pred možným použitím chemických a biologických zbraní na Ukrajine a kybernetickými útokmi na americké firmy zo strany Ruska. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a Reuters.

Falošné obvinenia Ruska, že Kyjev vlastní biologické a chemické zbrane, podľa Bidena naznačujú, že ruský prezident Vladimir Putin sám zvažuje ich použitie.

„To je jasný signál, že uvažuje o ich použití,“ uviedol Biden na stretnutí s americkými podnikateľmi vo Washingtone. Svoje tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi, poznamenala agentúra Reuters.
Biden v pondelok zopakoval, že takýto krok Moskvy by vyvolal „tvrdú“ odpoveď Západu, ktorú nešpecifikoval.

„Je pritlačený k múru,“ povedal Biden o Putinovi.

„Teraz hovorí o nových operáciách pod falošnou vlajkou, ktoré pripravuje, vrátane tvrdení, že Amerika má v Európe biologické aj chemické zbrane. To jednoducho nie je pravda. Garantujem vám,“ zdôraznil šéf Bieleho domu.(TASR)

zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Semansky

 

Prehľad správ:

  • Ruské sily odpálili v pondelok dve rakety na vojenský výcvikový priestor v Rivnenskej oblasti na západe Ukrajiny, uviedol tamojší gubernátor Vitalij Kovaľ. TASR prevzala správu od stanice BBC. Kovaľ vo videoodkaze informoval, že k útoku došlo v ranných hodinách. Stanica BBC uviedla, že toto tvrdenie nebola schopná nezávisle overiť.
  • Izraelský premiér Naftali Bennett uviedol, že Rusi už viac nepožadujú odvolanie ukrajinského prezidenta a ani demilitarizáciu Ukrajiny. Informuje o tom The Jerusalem Post s tým, že medzi Ukrajinou a Ruskom je ešte dlhá cesta. Bennett dodal aj to, že Ukrajina už nevyžaduje prijatie do NATO.
  • Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinskej hlavy štátu Volodymyra Zelenského sa bude môcť uskutočniť, až keď rokovania dosiahnu väčší pokrok. Povedal to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, podľa ktorého „je najprv potrebné urobiť domácu úlohu, je potrebné viesť rozhovory a dohodnúť sa na výsledkoch, aby sme mohli hovoriť o stretnutí prezidentov“. V rokovaniach podľa jeho slov nenastal „značný pohyb“ a tiež nie sú žiadne dohody, ku ktorým by sa mohli politici zaviazať na spoločnom stretnutí.
Zdroje: SITA, TASR, Unian, The Economist

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá