Louvre chce „presťahovať“ obraz Mony Lisy. Je to nevyhnutné, tvrdí riaditeľka múzea

  • V súčasnosti je Mona Lisa vystavená za sklenenou vitrínou v Salle des États
  • Louvre obmedzil počet návštevníkov na 30 000 denne
Mona Lisa, SNG
Ilustračné foto Wikimedia/Dianelos, TASR/Dano Veselský
  • V súčasnosti je Mona Lisa vystavená za sklenenou vitrínou v Salle des États
  • Louvre obmedzil počet návštevníkov na 30 000 denne

Múzeum Louvre v Paríži začalo diskusiu s francúzskym ministerstvom kultúry o zlepšení vystavovacích podmienok pre slávny portrét Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Jednou z možností je umiestnenie tohto obrazu do samostatnej miestnosti.

Riaditeľka múzea Louvre, Laurence des Cars, uviedla, že takéto zlepšenie by poskytlo návštevníkom lepší umelecký zážitok.

 

„Vždy je frustrujúce, keď podmienky na prezentáciu umeleckého diela nie sú ideálne. A to je aj prípad Mony Lisy, preto v spolupráci s ministerstvom kultúry uvažujeme o tomto zlepšení, ktoré sa mi dnes zdá nevyhnutné,“ povedala riaditeľka Louvru pre rozhlasovú stanicu France Inter.

V súčasnosti je Mona Lisa vystavená za sklenenou vitrínou v Salle des États, najväčšej miestnosti v múzeu, kde visí aj monumentálny obraz Svadba v Káne Galilejskej od talianskeho manieristu Paola Veroneseho a ďalšie diela veľkých benátskych majstrov 16. storočia.

Riaditeľka Louvru tiež pripomenula, že takmer deväť miliónov ľudí navštívi toto múzeum, pričom 80 percent z nich, teda viac ako 20 000 denne, príde len kvôli Mona Lise. Dodala, že Louvre obmedzil počet návštevníkov na 30 000 denne, čo sa bude dodržiavať aj počas nadchádzajúcich olympijských a paralympijských hier v Paríži.

SNG zatvára Schaubmarov mlyn

Slovenská národná galéria (SNG) zatvára Schaubmarov mlyn. „Po dlhom čakaní sa konečne začnú neodkladné práce na záchranu vzácnej barokovej technickej pamiatky,“ avizuje galéria. Uzatvorenie mlyna spojí s finisážou aktuálnej výstavy Na kusy v nedeľu 28. apríla.

Návštevníkov podujatia čaká celodenný program, ktorý zahŕňa spoločné varenie obeda, kurátorský výklad výstavy, workshop pre deti, ale aj prezentáciu o červotočovi a budúcnosti mlyna.

„Po uzavretí mlynskej budovy bude v nasledujúcich mesiacoch prebiehať sanácia mlynskej konštrukcie a odstraňovanie červotoča,“ vysvetľuje SNG s tým, že hlavnými dôvodmi rekonštrukcie sú rozsiahle napadnutia mlyna červotočom bodkovaným, fuzáčom krovovým a fuzáčom fialovým.

V uplynulých mesiacoch pracovníci Schaubmarovho mlyna tieto druhy hmyzu dôkladne skúmali aj s pomocou odborníkov, statikov, architektov a dendrológov, ktorí zmapovali ich cesty a skrýše.

„Na záchranu mlyna sme pripravili komplexný plán, ktorý by mal prebehnúť do konca septembra. V prvom kroku sa uskutoční výmena a oprava poškodených nosných trámov, nasledovať budú sanácia červotoča a fuzáča termosanáciou a nakoniec povrchová úprava a náter všetkých drevených prvkov,“ objasňuje riaditeľka Schaubmarovho mlyna Veronika Němcová.

Mlyn bude počas rekonštrukcie zatvorený, ale návštevníkom ponúkne aktivity v mlynskom sade, ktorý bude otvorený nonstop. V lete sa tu uskutočnia malé pop-up výstavy, performancie a záhradnícke aktivity. Pre rôznorodé skupiny chystajú vzdelávacie programy zamerané na vzťah prírody a umenia, land art, ekológiu a environmentálnu výchovu. Zmodernizovaný mlyn majú otvoriť v októbri novou výstavou.

Schaubmarov mlyn je súčasťou SNG. Ide o jediný zachovaný potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Je tu situovaná expozícia mlynárstva a galéria výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn.

Súčasťou areálu mlyna je aj ovocný sad s pestrou výsadbou. Organizujú sa tu sprievodné podujatia, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá