Exposlanec vytiahol ruský pas Ľuboša Blahu. Expert povedal, či ide o falzifikát, alebo pravý doklad

  • Miroslav Žiak informácie a fotky zverejnil na sociálnej sieti
  • Týkajú sa Smeru, Ľuboša Blahu aj SNS
Miroslav Žiak, údajný ruský pas Ľuboša Blahu
Reprofoto: Facebook/Miroslav Žiak
  • Miroslav Žiak informácie a fotky zverejnil na sociálnej sieti
  • Týkajú sa Smeru, Ľuboša Blahu aj SNS

Exposlanec za SaS Miroslav Žiak dnes na verejnosť vyrukoval s odhalením, ktoré sa týka kontroverzného poslanca a podpredsedu Smeru Ľuboša Blahu, ale aj strany Smer-SD a SNS.

O nadbiehaní poslanca Blahu a strany Smer Putinovmu Rusku sa už dlhodobo vedú dišputy, avšak Žiakove zistenia môžu priniesť do celej problematiky nový rozmer. 

Žiak ukázal údajný ruský pas Ľuboša Blahu

Žiak vo videu zverejnenom na sociálnej sieti tvrdí, že „ho pred časom kontaktovala hackerská skupina Anonymous, ktorá mu poslala dva súbory“. Jeden z nich sa týka Ľuboša Blahu, ktorý sa preslávil svojou proruskou rétorikou a neraz aj extrémistickým slovníkom.

„Ak si spomínate Blaha letel v marci 2019 prednášať na MGIMO, ktoré platil ruský oligarcha Alisher Usmanov. O tri mesiace na to letel aj s ďalšími poslancami privátnym jetom v hodnote 11 000 eur na zasadnutie Rady Európy, na to, aby vrátili hlasovacie práva Ruskej Federácii,“ tvrdí vo videu Žiak.

„Toto zrejme nebude len tak a zrejme si za to vyslúžil nejakú vďaku,“ pokračuje exposlanec. Vzápätí Žiak ukáže fotografiu údajného ruského pasu Ľuboša Blahu, ktorý bol podľa neho vydaný 5.6 2019.

„Časovo to sedí s tým, čo som spomínal. Je to po návšteve ruskej univerzity MGIMO, následne po tom, ako veľmi lojálne podporoval Ruskú federáciu,“ hovorí exposlanec.

Podľa Žiaka boli motiváciou k tomu, aby tieto informácie zverejnil „Blahove nedávne slová na výročí SNP vo Zvolene“. „Rusko platí našich kolaborantov a vlastizradcov,“ myslí si bývalý poslanec.

Miroslav Žiak taktiež uviedol, že v súvislosti s týmto odhalením podáva podnet na Špeciálnu prokuratúru kvôli vlastizrade. Na celú vec už stihol zareagovať aj samotný Ľuboš Blaha. „Reakcia na asi najabsurdnejší hoax, aký sa o mne kedy šíril. Žiak zo Sasky sa môže tešiť na trestné oznámenie. Vraj mám ruský pas a vraj som ruský občan. Im už dočista preskočilo,” okomentoval smerák obvinenia na sociálnej sieti Telegram.

V údajnom liste od Rusov sa má spomínať Smer aj SNS

Predmetom druhého súboru, ktorý mal Žiak obdržať od Anonymous, je údajný list ruského tajomníka ministerstva zahraničných vecí adresovaný veľvyslancovi Ruska na Slovensku Igorovi Bratčikovi. Dokument sa týka údajných cieľov Ruska v našej krajine.

„Analýza trendov v diplomatickom prostredí východoeurópskych krajín nasvedčuje neustálemu šíreniu rusofóbnych a obštrukčných vyhlásení, ktoré sú priamou hrozbou obnovenia vplyvu Ruskej federácie v tomto regióne,“ číta z listu Žiak.

„V súvislosti s vyššie uvedeným a nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami v SR by mal ruský diplomatický zbor zintenzívniť organizáciu podujatí a komunikáciu s lojálnymi politikmi,“ pokračuje exposlanec.

„Žiadam o zabezpečenie nepretržitého dialógu s politickými stranami Smer-SD a SNS,“ cituje z údajného listu Žiak slová, ktoré mal napísať prvý námestník ruského ministerstva zahraničia Vladimir Titov. 

Podľa listu mali byť tiež uvoľnené dodatočné finančné prostriedky na stretnutia so slovenskými podnikateľmi a politikmi kandidujúcimi vo voľbách a zastupujúcimi slovenskú opozíciu.

Žiak niekoľkokrát vo videu spomenul, že „ide o informácie, ktoré nie je momentálne možné overiť“.

Má ísť o falzifikát

K veci sa vo večerných hodinách vyjadril aj bezpečnostný expert Victor Breiner. Na sociálnej sieti uviedol, že sa spojil s hlavným vyšetrovateľom z projektu Bellingcat Productions Christom Grozevom, ktorý viedol vyšetrovanie identity jedného z podozrivých v prípade otravy Skripaľa. 

„Grozevovi a jeho tímu sa podarilo potvrdiť, že ruský cestovný pas je falzifikát. Číslo pasu je síce platné, ale je vydaný na ruskú ženu narodenú v roku 1994,“ píše na sociálnej sieti s tým, že s pravdepodobnosťou blízkou istote ide o vplyvovú operáciu Ruskej federácie, ktorá má diskreditovať snahy ľudí a iniciatív, zaoberajúcich sa rozkrývaním ruských informačných kampaní a predovšetkým ruského vplyvu na samotné voľby do NRSR.

„Nakoľko sa poslanec Žiak profiluje ako bojovník proti ,hoaxom‘ a zároveň je kandidujúcim politikom, bol ideálnym cieľom,“ dodáva Breiner.

V závere upozorňuje na to, že ruská spravodajská činnosť v slovenskom informačnom systéme je extrémne silná. Spôsobuje to fakt, že jej aktivity v predvolebnej kampani sú vyvrcholením desaťročného úsilia, budovať v slovenských srdciach a mysliach alternatívnu realitu.

Zdroje: Facebook/Miroslav Žiak, Telegram/Ľuboš Blaha

Najnovšie videá

Trendové videá