Extrémna divočina aj luxus. Lonely Planet prináša výber top destinácii na rok 2021

  • Portál Lonely Planet prináša zoznam miest pre rok 2021
  • Zameral sa na udržateľné krajiny a rozdelil ich do viacerých kategórií
  • Prináša tipy na exotickú dovolenku, africkú divočinu, ale aj romantickú prechádzku v Taliansku
travel
Instagram/unlimitedsantorini | Instagram/ rockymountaineer
  • Portál Lonely Planet prináša zoznam miest pre rok 2021
  • Zameral sa na udržateľné krajiny a rozdelil ich do viacerých kategórií
  • Prináša tipy na exotickú dovolenku, africkú divočinu, ale aj romantickú prechádzku v Taliansku

Svet sa spomalil a cestovanie sa do veľkej miery pozastavilo. Cestovateľský portál Lonely Planet ale nezaháľa. Už každoročne vydáva zoznam tých najlepších miest, kam sa oplatí ísť v nadchádzajúcom roku na dovolenku.

Pre rok 2021 vytvorili špecifický rebríček. Vo svojom výbere sa zamerali na krajiny, ktorým v prvom rade záleží na udržateľnosti, komunitách a rozmanitosti.

Udržateľnosť rozdelili do viacerých kategórií. Prinášajú tipy na program v divočine, prechádzky, gastronomické destinácie či prepychové ubytovanie s nízkym dopadom na životné prostredie.

Mozaiky, história a umenie

Víťazom v kategórii prechádzky je Ravenna, ktorá sa rozprestiera v Taliansku – krajine pamiatok, lahodnej pizze, cestovín a kvalitného vína.

Práve Ravenna patrí medzi jedny z historicky najvýznamnejších miest. Je považovaná za metropolu svetového umenia a je charakteristická čistým, pokojným prostredím, ktoré dýcha históriou. V Západorímskej ríši sa dokonca pýšila titulom hlavného mesta.

V súčasnosti sa tu v lete každoročne koná festival opery a klasickej hudby. Mesto sa môže pochváliť najväčšou koncentráciou mozaík a vďaka tomu sa začlenilo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Poprechádzaj sa po stopách talianskeho básnika Le Vie di Dante. Pre začiatok sa oplatí pozrieť k jeho hrobke, ktorá sa nachádza priamo v meste Ravenna. Len niekoľko desiatok kilometrov od mesta leží Florencia, jeho rodné mesto.

Občan Slovenskej republiky sa do Talianska aktuálne dostane bez povinnosti predloženia negatívneho testu na COVID-19 a nemusí byť ani v karanténe. Slovensko majú Taliani na zozname bezpečných krajín. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojom webe.

Safari je zárukou parádnej divočiny

Ak pátraš po divočine, tak Rwanda je jasná voľba. Prežila najhoršiu genocídu zapísanú v moderných dejinách. Dnes je z nej krajina na výslní. Vďaka masívnej industrializácii sa zaradila medzi krajiny s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou.

Okrem toho žije udržateľným spôsobom života a mnohé krajiny by si z nej mali brať príklad. S igelitovými vreckami tam určite nepochodíš. Pýši sa čistotou a bezpečnosťou – aj napriek krvi, ktorá sa tu preliala v minulosti.

Mnohí ju nazývajú krajinou tisícich vrchov. Vôkol sú samé ryžové a čajovníkové polia. Objavíš tam nádherné jazerá a safari je kapitolou sama o sebe. Divoké, jedinečné a považované za jedno z najkrajších. Veď niet sa čomu diviť. O svoje safari sa krajina dôkladne stará.

safari
zdroj: Unsplash
   

Prednedávnom dokonca Rwanda pomohla kriticky ohrozeným horským gorilám. Program ochrany prichádza s novým plánom, tentokrát zabezpečí opateru o voľne žijúce zvieratá. 

Počas aktuálnej koronavírusej situácie tam platia prísne pravidlá. Nik však nevie, ako to bude v priebehu budúceho roku, no zatiaľ sa do Rwandy nedostaneš bez negatívneho testu.

Exotika v zero waste prostredí

Ďalšou kategóriou portálu Lonely Planet je destinácia v rozkvete. Sem zaradili karibské krajiny – Antigua a Barbuda. Zero waste je ich poháňacím motorom, udržateľnosť ich hlavnou prioritou. Tieto krajiny stoja dlhšiu dobu na hranici dopadu zmien podnebia. Preto sa vydali ekologickým smerom – aby sa zachránili.

Sú tam zakázané plastové tašky i polystyrénové výrobky. Vybudovali sieť eko-friendly hotelov, rezortov, letovísk a firiem, ktoré sa tiahnu od juhozápadného pobrežia až po malebnú dedinu John Hughes.

Za návštevu jednoznačne stojí prírodná rezervácia Wallings či prvý komunitný národný park. V tejto destinácii máš zaručené priezračné more a čisté piesočnaté pláže. Karibik je dokonalou destináciou pre oddych, ale aj spoznávanie ohromných zátok ako napríklad Half Moon Bay, ktorá je jednou z najkrajších.

Do Karibiku sa dostaneš aj bez testu, no pred cestou na Slovensko sa ísť otestovať musíš.

Cesta svetoznámym vlakom cez pekelnú bránu

Ďalšia kategória získala názov Cesta vlakom a víťaznou krajinou sa stala Kanada a Rocky Mountanieer. V záujme zachovania nádherných kanadských hôr podnikol svetoznámy vlak Rocky Moutaineer krok vpred. Prispeli tým k zníženiu uhlíkových emisií.

Vo vnútri vlaku prísne dbajú na recykláciu a poriadok. Jazda týmto vlakom pomôže našej planéte a ešte k tomu si ju perfektne užiješ nielen v pohodlí, ale dá sa povedať, že aj v poriadnom luxuse.

Táto krajina však nie je pre každého. Musíš byť skutočný dobrodruh, pretože západná Kanada nie sú štýlové ulice mesta, kde si sadneš na kávičku. Ide o nepredvídateľné dažďové pralesy, rieky spojené s ľadovcami či žulové štíty, ktoré sa týčia nad údoliami.

Trasy vlakom sú rôzne, no názvy vyvolávajú až strach. Prejsť môžeš Pekelnou bránou či Lavínovou uličkou. Iné cesty, naopak, vedú cez legendárne špirálovité tunely. Scenérie, ktoré Rocky Mountanieer ponúka, sú neopísateľné.

Koronavírus, ktorý naďalej sužuje svet, udáva v Kanade striktné pravidlá. Z Európskej únie sa do Kanady dostanú len študenti. Opatrenia sa však menia dennodenne. Ostáva len veriť, že sa situácia dá do poriadku, a budeme sa môcť vydať aj za kanadským dobrodružstvom.

Grécko dostalo zelenú, stredomorská kuchyňa je skvelou voľbou

Kam v budúcom roku za jedlom? No predsa do Grécka. Krajina fascinujúcej kultúry, filozofov, Bohov a modernej medicíny. Aby toho nebolo málo, ako prvá do sveta priviedla Olympijské hry.

Mussaka, gyros, tzatziki, fasolada, spanakopita. Organické výrobky, široké spektrum byliniek a nemôžu chýbať ani morské plody. Ich jedlá sú zdravé, plnohodnotné a preferujú stredomorskú kuchyňu. Veľká časť domácich si pestuje zeleninu, olivy, alebo si vyrába vlastné oleje.

Grécko
zdroj: Unsplash

V rámci jedla je Grécko považované za lídra udržateľnosti. Krajina nie je známa formálnymi iniciatívami, ktoré sa ekologickým smerom uberajú, no neformálne je už po stáročia „zelená“.

Na územie Grécka sa počas koronavírusu dostaneš len po predložení negatívneho PCR testu. Po návrate domov treba absolvovať izoláciu, prípadne ukázať PCR test. 

Počas jazdy na Virginskej horskej cyklotrase ti bude tuhnúť krv v žilách

Si vášnivým cyklistom? Ak áno, tak na Virginskej horskej cyklotrase budeš na správnej adrese. Rozprestiera sa na juhu USA a ponúka viac než 800 kilometrov adrenalínovej trasy. Blue Ridge Mountains spopulárnil známy horský cyklista Chris Scott.

Obklopovať ťa budú husté borovicové lesy a hrebeň, ktorým vedie cesta, je naozaj úzky. Táto oblasť však patrí medzi najoceňovanejšie v Spojených štátoch. 

Do Spojených štátov sa vycestovať neodporúča, no s negatívnym testom sa tam dostaneš. Pred cestou na Slovensku sa ale musíš ísť otestovať znova.

Luxusná chalúpka v čarovnom prostredí

Výhernou destináciou s originálny ubytovaním je odľahlá časť Namíbie, Grootberg Lodge. Namíbia, celým názvom Namíbijská republika, je štát na juhozápade Afriky. Nachádza sa tam najstaršia a najsuchšia púšť na svete – Namib Desert. Na územie tejto krajiny dopadol najťažší meteorit Hoba, ktorý bol doposiaľ nájdený na Zemi. Vážil až 60 ton.

Svoje sídlo si tam našiel domček s nízkym dopadom na našu planétu. Sídli v krásnom prostredí údolia Klip River Valley. Prostredníctvom komunít, ktoré ho vybudovali, pomáha zachrániť levov a čiernych nosorožcov. Ide o prvé vlastníctvo komunity v Damaralande.

Na prvý pohľad vyzerá ako chalúpka, no v interiéri to je skutočný luxus. Postavili ju len z prírodných materiálov a energiu čerpá zo slnka.

Južná Afrika je od 1. októbra otvorená, avšak doposiaľ nie je známy oficiálny zoznam krajín, ktoré občania môžu navštíviť.

Dovolenka v tropickom raji

Z ostrovov vyhráva tropický raj Palau. Palauská republika je nezávislým štátom v Austrálii a Oceánii. Od masového turizmu má táto krajina veľmi ďaleko, preto je ideálnym miestom na pohodovú dovolenku.

Palua je tvorená 567 ostrovmi, ktoré patria medzi tie najpozoruhodnejšie, aké svet ponúka. Dlhé roky ju trápia problémy so stúpaním hladiny mora, preto sa orientuje do veľkej miery na udržateľný spôsob života. Napriek tomu, že sa ocitla v ohrození, dnes bojuje za lepšiu a ekologickejšiu budúcnosť.

Austrália je v skupine menej rizikových krajín sveta. Domov sa môžeš vrátiť zatiaľ bez karantény či testu.

Švédsko napreduje do zelenšej budúcnosti

Ak na dovolenku do mesta, tak skvelým typom je Göteborg. Rozprestiera sa na západnom pobreží Švédska. Je druhým najväčším mestom po Štokholme. Okrem toho je považovaný aj za najväčšie univerzitné mesto v celej Škandinávii. Pri návšteve mesta by si určite nemal vynechať prístav. Ide o jeden z najväčších vo všetkých severských krajín.

Švédsko
zdroj: Unsplash

Prečo je však zaradený medzi udržateľné destinácie? Dôvod je stručný. Cieľom krajiny je stať sa fosílne nezávislou do roku 2030. Na konte už má 95 % hotelov so zeleným certifikátom, 97 % verejnej dopravy poháňa obnoviteľná energia. V neposlednom rade sa pýši ekologickými reštauráciami.

No nebolo tomu tak vždy. Prístav sa po mnohých desaťročiach transformoval z pôvodnej priemyselnej elektrárne na centrum inovácií.

Švédsko aktuálne patrí medzi rizikové krajiny. Po návrate domov treba absolvovať karantérnu, prípadne ukázať PCR test. Vstup do Švédska však obmedzený nie je.

Zdroje: lonelyplanet.com, mzv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK