f.lux – Šikovná appka, ktorá ti šetrí zrak pri práci s počítačom

  • Ak často pracuješ dlho na počítači, pálivý pocit pri unavených očiach pre teba asi nebude žiadnou novinkou. To je len najnápadnejší príznak toho, čo sa deje s našimi telami, keď trávime hodiny pozeraním do toho, čo je v podstate veľká, jasná žiarovka.
image_1448472314.jpeg
  • Ak často pracuješ dlho na počítači, pálivý pocit pri unavených očiach pre teba asi nebude žiadnou novinkou. To je len najnápadnejší príznak toho, čo sa deje s našimi telami, keď trávime hodiny pozeraním do toho, čo je v podstate veľká, jasná žiarovka.

 

Ideálne riešenie pre unavené oči je pravidelný odpočinok alebo vypnutie počítača, čo žiaľ nie je vždy možné, hlavne keď potrebuješ niečo čo najrýchlejšie dokončiť. f.lux je jednoduchá a bezplatná aplikácia, ktorá ti pomôže vyriešiť problém s únavou očí.

 

 

Osvetlenie sveta okolo nás sa mení v závislosti na dennej dobe. Počas dňa sme vystavení slnečnému žiareniu, ktoré má chladnú a modrastú teplotu farieb. To nám pomáha udržať sa hore a ovplyvňuje náš denný rytmus. Počas tmavších hodín, keď nie sme vystavení slnečnému žiareniu náš mozog vylučuje melatonín, kvôli čomu sme ospalejší.

 

Ale naše počítače o tom nevedia. Teória je, že pozeranie do svetlých obrazoviek neskoro do noci alebo až do rána, ako robia mnohí z nás,  unavuje oči a potláča produkciu melatonínu. Áno, niektoré počítače majú senzory jasu a upravia jas obrazovky v závislosti na tom, koľko svetla je okolo, ale teplota farieb sa nemení. A to je ten hlavný problém. Väčšina počítačových obrazoviek vyžaruje modrasté svetlo, ktoré vyzerá dobre počas dňa, ale v temnej miestnosti sa stáva nepríjemným. Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že modré svetlo negatívne ovplyvňuje náš spánkový cyklus.

 

 

f.lux pomáha tak, že automaticky zistí, kde vo svete sa nachádzaš a potom zistí približný čas západu slnka pre tvoju pozíciu. Automatické zisťovanie ale nie je úplne presné a preto sa asi budeš musieť pozrieť do nastavení a zadať presnejšiu polohu. Akonáhle začne slnko zapadať, bude tvoja obrazovka napodobňovať prírodu, postupnou zmenou teploty farieb ktoré tak budú viac zodpovedať okolitému svetlu. V podstate budeš mať svoj vlastný mini západ slnka, spolu s obrazovkou, na ktorú sa dobre pozerá.

Okrem nastavenia farieb na počítači má f.lux tiež rôzne ďalšie funkcie. Napríklad, môže automaticky upravovať farby svetiel Phillips Hue v tvojom dome. Verzia pre Mac dokonca dokáže v noci automaticky nastaviť tmavú tému na OS X Yosemite.

 

Táto aplikácia nemusí byť niečím, čo budeš chcieť používať úplne stále. Ak si grafický dizajnér, ktorému záleží na presnom podaní farieb pre prácu, ktorú robíš vo Photoshope alebo v inom programe, vtedy nebude f.lux zrovna vhodný. Pri sledovaní filmu alebo hraní hry na počítači budeš tiež asi chcieť presnú reprodukciu farieb. Ale na večerné čítanie, písanie alebo len bezduché scrollovanie na nejakej sociálnej sieti je f.lux úplne skvelý.

 

 

Spočiatku ti bude používanie tejto aplikácie asi divné, pretože so zmenenou teplotou sa všetky farby zdajú veľmi ružové. Po čase si ale oči zvyknú a po vypnutí f.lux-u bude všetko veľmi modré a ty nebudeš chápať ako si doteraz mohol fungovať bez neho.

Táto aplikácia je zadarmo dostupná pre Mac, Windows, Linux a aj zariadenia s iOS. Na verzii pre Android sa podľa tvorcov momentálne pracuje. f.lux si môžeš stiahnuť tu.

 

Zdroj: pcworld.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech