Fabrika na Slovensku čelí masívnemu prepúšťaniu. Pomoc od štátu je v nedohľadne, peniaze sa míňajú rýchlo

  • Zamestnanci netušia, ako dlho vydržia zamestnávateľovi peniaze. Ohrození sú všetci
  • Richard Sulík uviedol, že by sme znižovanie cien energií v blízkej dobe očakávať nemali
  • Sladovníci žiadajú vytvorenie krízového energetického scenára pre potravinársky sektor
fabrika
Unsplash/Remy Gieling, Markus Spiske - ilustračná fotografia
  • Zamestnanci netušia, ako dlho vydržia zamestnávateľovi peniaze. Ohrození sú všetci
  • Richard Sulík uviedol, že by sme znižovanie cien energií v blízkej dobe očakávať nemali
  • Sladovníci žiadajú vytvorenie krízového energetického scenára pre potravinársky sektor

Pomoc od štátu neprichádza a ceny rastú. Zamestnávatelia na Slovensku sú nútení k tvrdým krokom. Talianska fabrika so sídlom v Humennom už prepustila od začiatku roka 150 ľudí a aktuálne hrozí, že časť výroby presunú do Turecka či Srbska. To by znamenalo výpoveď pre ďalších 150 pracovníkov, informuje TV Joj.

Rodiny zamestnancov sú v ohrození

Zástupkyňa odborov Gabriela Paľovčíková pre TV Joj tvrdí, že je vo fabrike v súčasnosti zamestnaných 580 ľudí. Približne polovicu z úplného počtu zamestnancov tvoria ľudia zo sociálne vylúčených komunít, napríklad z rómskej osady Podskalka. Konštatuje, že 580 rodín je dnes v ohrození: „Nevieme čo a ako, dokedy zamestnávateľovi vydržia financie.“

Hlavný finančný kontrolór Michal Kováč tvrdí, že evidujú tristo percentný nárast. Vzrástli ceny energií, materiálov, služieb aj obalovín. Len elektrická energia ich bude stáť približne tri milióny eur a straty aktuálne kompenzujú z rezervných fondov. Naplánované investície musia zastaviť.

V pláne mali okrem iného aj projekt na zníženie energetickej náročnosti, pričom chceli vybudovať fotovoltaickú elektráreň. Na projekt si vyhradili 714-tisíc eur. Peniaze však už presunuli na kompenzáciu zvýšených nákladov. Firma je pripravená aj na scenár, že sa peniaze jednoducho minú. V takom prípade by sa na Slovensku zrušila časť výroby a presunula by sa do zahraničia, čo by spôsobilo ďalšie hromadné prepúšťanie.

Časť výroby možno presunú

Firma má pobočky v spomínanom Srbsku a Turecku, kam by mohla časť výroby smerovať. Podľa vedúceho výroby, Pavla Hašuľa, záleží všetko od vývoja cien energií na svetových burzách.

Odchod zo Slovenska nie je prvou voľbou a problémy chcela spoločnosť riešiť tu, na Slovensku. Obrátili sa preto otvoreným listom na premiéra, ministerstvo hospodárstva aj prezidentku. Pokus o komunikáciu však dopadol neúspešne, zatiaľ im neprišla žiadna odpoveď. Ministerstvo hospodárstva sa v odpovedi pre TV Joj vyjadrilo, že urobili všetky kroky k zníženiu poplatkov v cenách energií, ktoré boli v kompetencii rezortu.

V najbližšom období by sme čakať pokles cien energií nemali. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. „Mal som nádej, že po skončení vykurovacej sezóny sa ceny energií upokoja a klesnú. Kvôli vojne na Ukrajine sa však situácia extrémne skomplikovala a myslím si, že nie je na mieste očakávať pokles cien energií. Ekonomika sa bude musieť k tomu prispôsobiť,“ povedal Sulík.

sulík
zdroj: Tasr/Jaroslav Novák

O pomoc volajú aj sladovníci

Nárast cien sa dotýka aj slovenského potravinárstva. Sladovníci žiadajú vytvorenie krízového energetického scenára pre potravinársky sektor. Neistota dodávok súvisí s konfliktom na Ukrajine. Informoval o tom výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimír Machalík v tlačovej správe.

„Situácia v slovenskom potravinárstve je kritická. Je tu surovinová a energetická kríza. Konflikt na Ukrajine, jednom z najväčších producentov surovín pre potravinársky priemysel v Európe, ju ešte viac eskaloval. Je nevyhnutné, aby vláda začala túto situáciu v potravinárskom sektore riešiť. Je taktiež nevyhnutné, aby štát zvolal predstaviteľov celého potravinárskeho sektora. Aby nám predstavil, čo nás čaká v najbližších mesiacoch, ako nás dokáže podporiť a zabezpečiť energie na produkciu. Vyrábať potraviny a nápoje bez energií jednoducho nejde,“ uviedol Machalík.

zdroj: Unsplash/Elevate

SZVPS združuje výrobcov piva a sladu na Slovensku produkujúcich 96 percent trhu so slovenským pivom a 98 percent trhu so slovenským sladom. Združenie vzniklo v roku 1991 a je členom európskeho združenia výrobcov piva Brewers of Europe.

Zdroje: TV Joj, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá