Facebook: Dosah nepravdivých správ budeme znižovať aj u slovenských politikov

  • Spoločnosť Facebook sa bráni kritike a hovorí, že odhaľovanie klamstiev na internete pomocou novinárov z AFP je len začiatok
  • Súčasne priznáva, že politikov kontrolovať nechce, ale bude overovať pravdivosť ich výrokov a statusov
BeFunky-collage (1)
Unsplash
  • Spoločnosť Facebook sa bráni kritike a hovorí, že odhaľovanie klamstiev na internete pomocou novinárov z AFP je len začiatok
  • Súčasne priznáva, že politikov kontrolovať nechce, ale bude overovať pravdivosť ich výrokov a statusov

Spoločnosť Facebook oznámila na Slovensku v priebehu minulého týždňa novinku, ktorá má za úlohu eliminovať misinformácie na internete. Pri ich odhaľovaní bude sociálna sieť spolupracovať s agentúrou AFP, pre ktorú bude u nás pracovať jeden novinár.

Po mediálnom úspechu tohto opatrenia sa začali vynárať aj kritické ohlasy, ktoré hovoria, že ide o bezzubé a prvoplánové riešenie a v konečnom dôsledku nepomôže bojovať s nezmyslami na internete.

Čítaj viac >> Facebook je na Slovensku pod paľbou kritiky. Proti konšpirátorom bojuje údajne nedostatočne

Facebook sa kritike bráni

Facebook čelil kritike od portálu Infosecurity.sk, ktorý navyše tvrdí, že jeden novinár na tri milióny používateľov nestačí a dezinformácie sa nepodarí efektívne odhaľovať. Infosecurity kritizuje aj slovné nastavenie boja proti nezmyslom na internete.

„Facebook hovorí o misinformáciách. Dezinformácia (disinformation) sa od misinformácie (misinformation) líši tým, že je vytvorená, prezentovaná a rozširovaná s cieľom ekonomického zisku alebo so zámerom klamania verejnosti. Môže mať ďalekosiahle následky, spôsobiť verejnú ujmu,“ píše sa v článku od Infosecurity.

Facebook sa kritike bráni a hovorí že „spoločnosť definuje misinformácie ako informácie, ktoré sú buď nepravdivé alebo zavádzajúce, a to úmyselne či neúmyselne,“ vyjadrilo sa pre Startitup tlačové oddelenie Facebooku.

Čítaj viac >> Zdieľaš hoaxy? Facebook na Slovensku spúšťa systém, ktorý zabráni šíreniu dezinformácií

Azda jednou z hlavných kritík sa stal fakt, že Facebook nebude kontrolovať statusy a vyjadrenia politikov na internete. Podobnú kritiku zožal Facebook aj v Holandsku, kde pri odhaľovaní misinformácií stratil svojich kľúčových partnerov.

„Hranice medzi dezinfo scénou a politikou sa do značnej miery stierajú. Fenomén dezinformácií, tak ako v iných krajinách, môžeme preto bez rozpakov nazývať hrozbou pre národnú bezpečnosť aj na Slovensku,“ tvrdí šéf Infosecurity.sk Victor Breiner.

zdroj: TASR

Na politikov si môžu posvietiť samotní novinári z AFP

Sociálna sieť naopak tvrdí, že ľudia by mali byť schopní vidieť, čo politici zdieľajú na Facebooku, takže príspevky politikov nebudú predmetom hodnotenia od fact-checkerov z tretích strán. Politici ale môžu byť z časti kontrolovaní, keďže samotní novinári AFP budú môcť overovať ich obsah.

„Zároveň ale budú fact-checkeri pokračovať v overovaní obsahu týkajúceho sa politikov a Facebook bude tiež znižovať dosah týchto nepravdivých správ a informovať ľudí o dodatočnom kontexte v rámci týchto správ,“ povedali pre Startitup zástupcovia Facebooku.

Facebooku sme sa pýtali aj na to, či považujú jedného novinára pre 3 milióny používateľov za relevantný počet. Podľa tlačového oddelenia ide len o začiatok tohto fact-checkingového programu u nás a v Českej republike a v budúcnosti je potenciál na rozšírenie tímu.

„Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje jednoduché riešenie pre takto komplexnú záležitosť, a ide o viacbodový prístup, teda že počet fact-checkovaných skutočností nie je nevyhnutne najdôležitejším ukazovateľom toho, ako prebieha naša práca v tejto oblasti. Vidíme pokrok v našom úsilí v boji proti nepravdivým správam, ale vždy to bude kontinuálne úsilie,“ uzatvára Facebook.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá