Facebook je na Slovensku pod paľbou kritiky. Proti konšpirátorom bojuje údajne nedostatočne

  • Facebook spustil na Slovensku v spolupráci s agentúrou AFP takzvaný fact-checking, ktorý bude mať za úlohu eliminovať dezinformácie
  • Už teraz sa objavili kritické hlasy, ktoré hovoria o tom, že Facebook nebude dostatočne efektívny, aby dokázal zachytiť všetko
  • Navyše, agentúra AFP by mala mať len jedného novinára na Slovensku, ktorý bude kontrolovať vyše 3 miliónov používateľov
Unsplash/TASR
  • Facebook spustil na Slovensku v spolupráci s agentúrou AFP takzvaný fact-checking, ktorý bude mať za úlohu eliminovať dezinformácie
  • Už teraz sa objavili kritické hlasy, ktoré hovoria o tom, že Facebook nebude dostatočne efektívny, aby dokázal zachytiť všetko
  • Navyše, agentúra AFP by mala mať len jedného novinára na Slovensku, ktorý bude kontrolovať vyše 3 miliónov používateľov

Facebook pred niekoľkými dňami predstavil na Slovensku novinku, ktorá má zabrániť šíreniu klamstiev a dezinformácií na sociálnej sieti. Fact-checking má u nás zastrešovať nezávislá medzinárodná organizácia AFP, ktorá je certifikovaná Medzinárodnou sieťou na kontrolu faktov.

Po mediálnom úspechu tohto opatrenia sa začali vynárať aj kritické ohlasy, ktoré hovoria, že toto opatrenie je bezzubé a prvoplánové a v konečnom dôsledku nepomôže bojovať s nezmyslami na internete.

Jeden z najväčších problémov má byť fakt, že Slovensko dostane od AFP prideleného len jedného novinára, ktorý bude dezinformácie na Facebooku kontrolovať.

Čítaj viac >> Zdieľaš hoaxy? Facebook na Slovensku spúšťa systém, ktorý zabráni šíreniu dezinformácií

Jeden novinár na tri milióny používateľov?

Azda najväčšiu kritiku schytal Facebook od organizácie infosecurity.sk, ktorá bojuje proti dezinformáciám a konšpirátorom na internete.

Šéf Infosecurity Victor Breiner napísal, že na prvý pohľad sa môže zdať, že sociálna sieť chce zakročiť proti šíreniu toxických dezinformácií. Problémov s týmto riešením vidí však hneď niekoľko.

Pomenované sú hlavne v tom, že jeden novinár nebude stačiť na tri milióny používateľov. Súčasne poukazuje na slovník Facebooku, ktorý chce riešiť misinformácie a nie dezinformácie, čo je podľa Breinera veľký rozdiel.

„Facebook hovorí o misinformáciách. Dezinformácia (disinformation) sa od misinformácie (misinformation) líši tým, že je vytvorená, prezentovaná a rozširovaná s cieľom ekonomického zisku alebo so zámerom klamania verejnosti. Môže mať ďalekosiahle následky, spôsobiť verejnú ujmu,“ píše sa v článku od Infosecurity.

Ďalším problémom je aj to, že Facebook nebude kontrolovať politikov. Tí sú často spájaní s nositeľmi neoverených faktov.

„Hranice medzi dezinfo scénou a politikou sa do značnej miery stierajú. Fenomén dezinformácií, tak ako v iných krajinách, môžeme preto bez rozpakov nazývať hrozbou pre národnú bezpečnosť aj na Slovensku,“ tvrdí Breiner.

FACEBOOK VČERA OZNÁMIL, ŽE SPÚŠŤA PROGRAM ODHAĽOVANIA NEPRAVDIVÝCH INFORMÁCIÍ AJ NA SLOVENSKU.🤨 Správu s nadšením…

Gepostet von Infosecurity.sk am Mittwoch, 12. Februar 2020

Je Facebook náš kamarát?

Breiner hovorí o tom, že Facebook vytvára u ľudí závislosť a americká spoločnosť to robí cielene. „Jeho biznis model je nastavený tak, aby v ľuďoch vedome vytváral závislosť.“

Podľa jeho slov, čím viac času človek na sociálnej sieti strávi, tým viacej citlivých osobných informácií o ňom sociálna sieť získa. Tie potom predáva tretím stranám, resp. na ich základe zostaví váš presný psychologický profil a servíruje vám informácie, ktoré vás na sieti udržia čo najdlhšie.

Kritika od Infosecurity hovorí aj o tom, že Facebook bude týmto krokom sledovať len polovicu dezinformačnej scény. „Najvirálnejšími dezinformátormi na slovenskom Facebooku už nie sú dezinformačné weby, ale práve politici,“ hovorí Breiner.

Podobnú kritiku zožal Facebook aj v Holandsku, kedy sa ich partneri, ktorí mali overovať dezinformácie, rozhodli s Facebookom ukončiť spoluprácu.

Aký má zmysel bojovať proti falošným správam, ak nemáte dovolené osloviť politikov?“ pýta sa šéfredaktor portálu nu.nl Gert-Jaap Hoekman. Svoje pochybnosti opísal aj vo svojom blogu. Facebook sa podobného scenára na Slovensku nebojí, pričom súčasne priznáva, že v Holandsku mali problém.

„Dnes pre kontrolu a overovanie faktov hľadáme iných partnerov. Fact-checking je v súčasnosti v Holandsku zastavený,“ hovorí pre Startitup Guido Buelow, strategický manažér Facebooku pre Európu.

S otázkami ohľadne kritiky na Slovensku sme oslovili aj zástupcov spoločnosti Facebook na Slovensku. Na odpovede čakáme. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá