Facebook kúpil Oculus VR

  • Len krátko po kúpe WhatsApp sa Facebooku podarila akvizícia s Oculus VR za 2 miliardy USD.
image_1395787361.jpeg
  • Len krátko po kúpe WhatsApp sa Facebooku podarila akvizícia s Oculus VR za 2 miliardy USD.

 

V utorok postol Facebook na svojom blogu informáciu o tom, že uzavrel finálnu podobu dohody o akvizícii s Oculus VR. Oculus je lídrom v technológii virtuálnej reality. Má obrovský potenciál, ak vezmeme do úvahy, že má už cez 75 000 objednávok na vývoj súprav pre svoje headsety Oculus Rift. Facebook v technológii vidí veľkú budúcnosť, a to nielen na využitie v hrách. Konkurenčnú výhodu tejto spoločnosti plánuje rozšíriť aj do oblasti komunikácie, médií, zábavy, ale aj napríklad do vzdelávania.

„Mobilné platformy sú platformami dneška, my sa však pripravujeme aj na platformy zajtrajška,“ povedal Mark Zuckerberg. „Oculus má šancu vytvoriť najsociálnejšiu platformu všetkých čias a zmeniť tak spôsob, akým pracujeme, komunikujme a hráme sa.“

 

 

Tento obchod nasleduje len niekoľko mesiacov po tom, čo sa Facebooku podarila akvizícia desaťročia – kúpa WhatsApp za 19 mld. USD. Suma 2 mld. dolárov za Oculus bude pozostávať tak z hotovosti ako aj akcií Facebooku. Za Oculus Facebook zaplatí 400 miliónov cash a zvyšných 1,6 miliardy v akciách (23,1 milióna akcií v hodnote 69,35 USD za jednu). V dohode je tiež zakotvená informácia o ďalších 300 mil. USD v prípade dosiahnutia stanovených cieľov. Transakcia by mala byť ukončená niekedy v druhom kvartáli tohto roka.

A čo hovorí CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Oculus VR, Brandan Iribe? „Sme nadšení, že môžeme pracovať s Markom a celým Facebook tímom, aby sme mohli poskytnúť najlepšiu platformu pre virtuálnu realitu na svete. Veríme, že virtuálna realita bude značne definovaná práve sociálnymi zážitkami, ktoré spájajú ľudí novým, magickým spôsobom. Ide o revolučnú a zlomovú technológiu, ktorá umožní svetu zažiť nemožné. A to je len začiatok.“

 

 

Oculus VR vznikol ešte v júli 2012 a má približne 50 zamestnancov. Centrála v Irvine v Kalifornii zostáva aj naďalej ich hlavným strediskom. Okrem Brendana Iribeho je spoluzakladateľom Palmer Luckey. V auguste 2012 získala spoločnosť 2,4 mil. USD v rámcie crowdfundingového financovania. Neskôr prebehli dve série financnovania – A séria v sume 16 mil. USD (jún 2013) a B séria v sume 75 mil USD (december 2013).  Medzi hlavných investorov oboch sérií patrili Spark Capital, Matrix Partners a Formation 8.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech