Facebook má tajný tím pracujúci na technológii, s ktorou môžeš čítať myšlienky

  • Markov Zuckerbergov sen o gadgetoch, ktoré umožňujú ľuďom čítať si navzájom myšlienky a komunikovať mozgovými vlnami sa čoraz viac blíži k realite.
24263310_11
  • Markov Zuckerbergov sen o gadgetoch, ktoré umožňujú ľuďom čítať si navzájom myšlienky a komunikovať mozgovými vlnami sa čoraz viac blíži k realite.

Tajnostkárska výskumná divízia hardvéru, ktorú Facebook vytvoril vlani, vyvíja technológie veľmi sa ponášajúce na čítanie myšlienok a telepatiu zo sci-fi filmov. Niekoľko nedávnych ponúk práce vypísaných skupinou Facebook Building 8 popisuje hardvérový projekt zahŕňajú „neurozobrazovanie“ a „elektrofyziologické údaje“ pre vytvorenie „komunikačnej platformy budúcnosti.“

1393723765725.cached

foto: thedailybeast.com

Voľná pozícia pre inžiniera mozgovo-počítačového rozhrania hľadá niekoho s PhD. v neurológii, kto dokáže pomôcť projektu “od vzniku až po produkt“ po dobu dvoch rokov. Ďalšia ponuka hľadá inžiniera, ktorý dokáže pre platformu „vyvinúť algoritmy pre spracovanie zvukového signálu.“

Facebook odmietol viac popísať ponuky práce, ale komentár Marka Zuckerberga z roku 2015 naznačuje, že spoločnosť by mohla skutočne pracovať na nejakom mozgom ovládanom zariadení pre telepatickú komunikáciu. „Verím, že jedného dňa si budeme môcť medzi sebou posielať myšlienky pomocou technológie,“ uviedol Zuckerberg pri Q&A v júni 2015. „Budete jednoducho schopní myslieť na niečo a vaši priatelia to budú môcť okamžite zažiť tiež, ak budete chcieť.”

41401843-zuckerberg-tech-xlarge_trans_NvBQzQNjv4BqgsaO8O78rhmZrDxTlQBjdGLvJF5WfpqnBZShRL_tOZw

foto: telegraph.co.uk

Ďalšie inzeráty hľadajú inžinierov, ktorí dokážu vyvinúť „nové neinvazívne technológie pre neurozobrazovanie“ a vytvoriť „realistické a pohlcujúce haptické zážitky.“ Neurozobrazovanie je moderný vedný odbor, ktorý využíva rôzne techniky pre skenovanie a pochopenie toho, čo sa deje v ľudskom mozgu, zatiaľ čo haptická technológia pomocou počítačov simuluje hmatové vnemy. Zdá sa, že Facebook je zdrojom talentov pre mapovanie mozgu. Mark Chevillet, bývalý programový manažér aplikovanej neurovedy na Johns Hopkins University, sa podľa jeho profilu na LinkedIn pripojil k Facebooku v septembri minulého roku ako „technický vedúci projektu.”

Nie je jasné, aký druh technológie v konečnom dôsledku umožní Facebooku realizovať túto víziu. V minulosti sa o to rôzne spoločnosti pokúšali pomocou čeleniek so vstavanými špeciálnymi snímačmi na meranie určitých mozgových signálov, a je možné, že prístup Facebooku bude podobný. Takýto výrobok, aj keď je pravdepodobne ešte veľmi vzdialený, by predstavoval významný krok vpred v oblasti výpočtovej techniky a posunul by Facebook, najväčšiu svetovú sociálnu sieť, na čelo priesečníku vedy a techniky. Bral by si komunikáciu myšlienkami namiesto napríklad písania správ?

mindreadingskullcap-e1415007722409

foto: metro.co.uk

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: icollector.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá