Facebook zrušil Líviin Kulturblog. Zablokovali aj ďalšie stránky prepojené na ĽSNS

  • Stránky napojené na extrémistov boli pozastavené
  • Ak chcú byť znova funkčné, musia urobiť zmeny
TASR
TASR
  • Stránky napojené na extrémistov boli pozastavené
  • Ak chcú byť znova funkčné, musia urobiť zmeny

Sociálna sieť Facebook zrušila Kulturblog a ďalších sedem stránok, ktoré boli napojené na extrémistickú stranu ĽSNS. Informuje o tom Denník N.

Kulturblog má na Fcebooku dve stránky. Fanúšikovská základňa oboch stránok tvorí dokopy približne 30-tisíc ľudí. Zrušenie Kulturblogu má súvisieť s prepojením stránky na stranu ĽSNS. Podľa informácií Denníka N mal Kulturblog preukázať svoje pozadie, keďže tak neurobil, musel byť zrušený.

Stránky môžu byť obnovené, musia však urobiť zásadné zmeny. Podobne boli v minulosti pozastavené hlavné stránky strany ĽSNS. YouTube takto podobne pozastavil kampaň Smeru a jej propagačné videá, podobe ako videá strany Vlasť.

Spoločnosť Facebook už v minulosti oznámila, že spúšťa boj proti dezinformáciám. V praxi to bude fungovať tak, že ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, ihneď ju v newsfeede začne zobrazovať nižšie. Spoločnosť chce zabrániť šíreniu neoverených a nepravdivých informácií.

Stránky alebo domény, ktoré budú šíriť nepravdivé informácie opakovane, budú mať zníženiu možnosť šírenia informácií a taktiež im môže byť obmedzená činnosť reklamy a propagácie. Súčasne so Slovenskom bude fact-checking spustený aj v Českej republike.

zdroj: TASR

Ako odhalia hoaxerov?

Facebook pri odhaľovaní nepravdivých informácií spolupracuje s tretími stranami. Na Slovensku to bude medzinárodná organizácia AFP.

Tá je podľa ich stránky globálnou spravodajskou agentúrou, ktorá poskytuje rýchle, presné a podrobné informácie o udalostiach, ktoré formujú náš svet od konfliktov po politiku, ekonomiku, šport, zábavu a najnovšie prelomy v oblasti zdravia, vedy a techniky.

AFP bude na Slovensku a v Česku jedinou organizáciou, ktorá bude kontrolovať obsah a jeho pravdivosť. Podľa jej zástupcov bude možné niektoré správy odhaliť do hodiny, iné zase do niekoľkých mesiacov, podľa závažnosti overovania. Agentúra pôsobí od Facebooku nezávisle.

AFP je súčasne certifikovaná Medzinárodnou sieťou na kontrolu faktov a bude mať nastavený svoj vlastný kódex.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá