Fake news v službách Izraela: Vyslali falošnú správu, aby nahnali nepriateľa do pasce

  • „Letecké a pozemné jednotky Izraelských obranných síl (IDF) v súčasnosti útočia v pásme Gazy,“ informovala IDF na Twitteri
  • Palestínčania i celý svet tak na istý čas uveril, že izraelské jednotky vstupujú do pásma Gazy
  • Ukazuje sa, že s veľkou pravdepodobnosťou šlo o premyslený ťah, aby nepriateľ vbehol do naplánovanej pasce
Izrael Palestína pásmo Gazy
TASR/ AP Photo/ Yonatan Sindel. Izraelské delostrelectvo páli na ciele v pásme Gazy na hraniciach Izraela s Gazou
  • „Letecké a pozemné jednotky Izraelských obranných síl (IDF) v súčasnosti útočia v pásme Gazy,“ informovala IDF na Twitteri
  • Palestínčania i celý svet tak na istý čas uveril, že izraelské jednotky vstupujú do pásma Gazy
  • Ukazuje sa, že s veľkou pravdepodobnosťou šlo o premyslený ťah, aby nepriateľ vbehol do naplánovanej pasce

Konflikt vo Svätej zemi medzi Izraelom a Palestínou (najmä palestínskemu hnutiu Hamas) je v týchto dňoch jednoznačne najväčší za posledné roky. Vzduchom lietajú oboma smermi stovky rakiet, každý deň, skoro každú hodinu. V správach sa objavujú informácie o minimálne desiatkach mŕtvych, medzi nimi aj deti, stovkách zranených, zničených budovách a neistote, do akých rozmerov ešte napätá situácia prerastie.

Istý čas sa zdalo, že už môžeme na rovinu hovoriť o priamej, otvorenej vojne a nie „len“ posielaní rakiet z jednej strany na druhú. Svet si na chvíľu myslel, že izraelské pozemné jednotky už prekračujú hranice a vstupujú na nepriateľské územie do pásma Gazy, v ktorom vládne palestínske hnutie Hamas.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Majdi Mohammed

Mohol za to hlavne príspevok Izraelských obranných síl (IDF) na Twitteri, ktorý informoval, že „letecké a pozemné jednotky IDF v súčasnosti útočia v pásme Gazy.“ Príspevok si všimli aj viaceré svetové médiá, dokonca správy a diskusie o tom, či sú už izraelské jednotky v Gaze, sa rýchlo objavili aj u nás.

Izraelské jednotky vstúpili do Pásma Gazy v dôsledku eskalácie konfliktu s Palestínčanmi,“ písal napríklad známy americký denník the Washington Post, od ktorého správu následne prebrali a zdieľali iní.

Neskôr Izrael oficiálne vyhlásil, že žiadny izraelský vojak do pásma Gázy nevstúpil. Zdalo sa, že šlo len o nedorozumenie či novinármi a sociálnymi sieťami nafúknutú falošnú správu.

Napokon sa ale ukazuje, že vypustiť túto správu do sveta malo svoje opodstatnenie a mohlo byť skôr veľmi dobre premysleným ťahom než chybnou informáciou.

Je známe, že Hamas má pod pásmom Gázy vybudovanú desiatky kilometrov dlhú sieť tunelov, v ktorej sa skrýva pred útokmi, presúva ňou zbrane či samotných bojovníkov, ktorí tunelmi napríklad utekajú zaujať svoje obranné pozície, ak hrozí pozemný útok.

Vyzerá to tak, že Izrael túto sieť tunelov celkom dobre pozná, kade vedú i kde končia. Jednoducho vedeli, kde majú zhodiť bomby, pripraviť ostreľovačov či nachystať svoje drony. Jediné, čo ešte potrebovali, nahnať nepriateľa do tunelov a dostať ich na tieto vybrané, známe pozície, ktoré potom spolu s nimi zničia.

Podľa izraelských i svetových médií bol práve to hlavný dôvod, prečo Izraelské obranné sily vypustili do sveta falošnú správu, že „pozemné jednotky útočia v pásme Gazy,“ ktorá zmiatla nie len novinárov a svet, ale predovšetkým nepriateľa.

„Podľa správ Hamas a Islamský džihád vyslali v dôsledku rozmiestnenia izraelských vojakov pozdĺž hraníc a následných správach o pozemnom útoku, ktoré sa objavili aj v zahraničných médiách, svoju prvú líniu obrany do tunelov, aby začali zaujímať pozície. Boli to protitankové raketové tímy a mínometné oddiely určené na útok prichádzajúcich izraelských pozemných síl.

To, čo títo pracovníci Hamasu nevedeli, bolo, že nešlo o nijakú pozemnú ofenzívu. Namiesto toho, keď už boli vonku z tunelov, boli vystavení izraelským lietadlám. Vo vzduchu sa zhromaždilo 160 lietadiel na rozsiahly bombový útok. Ich cieľom bolo to, čo IDF nazvala „Hamasovo metro“ – teda podzemná sieť tunelov, ktoré Hamas používal na skladovanie svojich zbraní a na pohyb po pásme Gazy,“ písal včera the Jerusalem Post.

Rakety, stovky zranených a „smrť Arabom“. Prečo má Svätá zem a Izrael v týchto dňoch od pokoja opäť ďaleko

Správy o tom, že Izrael falošnú správu nevypustil len tak a snažil sa dohnať nepriateľa k pohybu a na vybrané miesta, sa následne objavili aj v ďalších svetových správach. „Smrteľný podvod Izraela… IDF presvedčil Hamas, že prebieha pozemná invázia. Potom vyhladil sieť tunelov s vedomím, že militanti sa budú skrývať v podzemí…“ píše aj jedno z najčítanejších britských periodík Daily Mail.

O tom, koľko členov Hamasu a Islamského džihádu bolo touto akciou zabitých je podľa hovorcu IDF Hidaia Zilbermana ešte stále predmetom vyhodnocovania – uvádza the Jerusalem Post.

Izrael tak do pásma Gazy ešte so svojimi vojakmi nevstúpil, aj keď si to svet na istý čas myslel. Či sa tak stane, je stále predmetom mnohých diskusii a špekulácii, no zrejme nám to ukáže až čas a hlavne to, ako sa bude napätá situácia vo Svätej zemi ďalej vyvíjať.

„Povedal som, že Hamas zaplatí vysokú daň,“ citovali včera tlačové agentúry izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroje: the Jerusalem Post, Daily Mail, archív Startitup, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK