Rakety, stovky zranených a „smrť Arabom“. Prečo má Svätá zem a Izrael v týchto dňoch od pokoja opäť ďaleko

  • Mladí Palestínčania si natáčali, ako napádajú ortodoxných Židov
  • Reakcia netrvalo dlho a v meste sa zhromaždili stovky izraelských nacionalistov, ktorí skandovali „Smrť Arabom“
  • Horúco bolo aj na posvätnej Chrámovej hore, kde do mešity nabehla izraelská polícia
  • Výsledkom sú stovky zranených vrátane policajtov aj pohoršenie moslimov z celého sveta
  • Hamas a Izrael už na seba vyslali ďalšie rakety. Izrael hovorí o mŕtvych teroristoch, Hamas hlavne o mŕtvych deťoch
Izrael Palestína nepokoje
TASR/ AP/ Hatem Moussa a Mahmoud Illean. Raketový útok a Palestínčania počas násilnej potýčky s izraelskou políciou v mešite al-Aksá 10. mája 2021 v Jeruzaleme
  • Mladí Palestínčania si natáčali, ako napádajú ortodoxných Židov
  • Reakcia netrvalo dlho a v meste sa zhromaždili stovky izraelských nacionalistov, ktorí skandovali „Smrť Arabom“
  • Horúco bolo aj na posvätnej Chrámovej hore, kde do mešity nabehla izraelská polícia
  • Výsledkom sú stovky zranených vrátane policajtov aj pohoršenie moslimov z celého sveta
  • Hamas a Izrael už na seba vyslali ďalšie rakety. Izrael hovorí o mŕtvych teroristoch, Hamas hlavne o mŕtvych deťoch

Ak v Jeruzaleme vyslovíš slovo Izrael, môže na teba miestny palestínsky (teda arabský) predavač pozerať veľmi zvláštne. Rovnako nadšený výraz neuvidíš na Izraelčanovi, ak túto krajinu nazveš Palestína.

Aby sme sa podobne nepríjemným situáciám vyhli, neriešili stále, ako túto krajinu pred každým volať a zbytočne neprebúdzali negatívne pocity, začali sme tam používať výraz „The Holy Land“ – teda Svätá zem.

Svätá zem je to pre Židov z Izraela, pre moslimov (teda pre väčšinu Palestínčanov) i pre kresťanov, takže tento názov bude rovnako správny pre všetkých. 

História a dnešné správy, ktoré odtiaľto bežne prichádzajú, však majú často od tohto používaného názvu dosť ďaleko.

zdroj: TASR/ AP/ Hatem Moussa. Pohľad na raketové útoky z palestínskeho pásma Gazy na Izrael 11. mája 2021.

Posledné dni sú vo Svätej zemi ešte o dosť divokejšie než zvyčajne. Objavujú sa správy o stovkách zranených, nechýbajú pomerne drsné videá z veľkých násilných stretov s políciou, vzájomných bitiek medzi Židmi a Palestínčanmi a k slovu sa opäť dostali aj desiatky rakiet.

Čo sa tu v posledných dňoch vlastne deje a čo spôsobilo ďalšiu vlnu násilia?

Ťažké srdce na „tých druhých“ majú obe strany

Jedným z hlavných a dlho pretrvávajúcich problémov, ktorý udržiava miestne vzťahy napäté, je vysídľovanie palestínskeho obyvateľstva proti jeho vôli. Ich byty či pozemky následne dostávajú Židia, ktorí si tam stavajú vlastné domy.

Práve toto vo veľkej miere stojí aj za aktuálnymi nepokojmi: „Súčasné nepokoje a masívne strety v Jeruzaleme spustil zvrat v dlhej právnej bitke medzi palestínskymi rodinami a izraelskými osadníkmi, ktorí sa ich snažili vytlačiť z neďalekej štvrte Sheikh Jarrah.

Izraelský súd nariadil rodinám odísť, pretože majetok vlastnil židovský náboženský spolok pred rokom 1948. Izraelský zákon z roku 1970 umožňuje Židom získať späť majetok vo východnom Jeruzaleme predtým, ako sa dostal do rúk Jordánska. Pre Palestínčanov žiadny podobný zákon neexistuje,“ píšu o odštartovaní nepokojov veľké svetové médiá ako napríklad BBC.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Mahmoud Illean. Izraelskí policajti používajú vodné delo na palestínskych demonštrantov pri Damaskej bráne jeruzalemského Starého mesta, máj 2021

Olej do ohňa následne prilievali ďalšie incidenty: „Na palestínskych sociálnych sieťach kolovali videá, ktoré ukazujú, ako mladí Arabi útočia na ultraortodoxných okoloidúcich. V reakcii na to stovky židovských extrémistov pochodovali centrom Jeruzalema a skandovali „Smrť Arabom“. Iní náhodne zaútočili na Palestínčanov po celom meste. To potom viedlo k silným stretom polície, Židov a Arabov v meste,“ opisoval dianie miestny The Times of Israel.

Násilie aj na Chrámovej hore – najcitlivejšom mieste sveta

Násilné strety sa v posledných dňoch udiali počas moslimských sviatkov na konci posvätného mesiaca Ramadán. Navyše, v nedeľu mali štátny sviatok „Deň Jeruzalema“ aj Izraelčania, ktorí si pripomínali získanie Jeruzalema vo vojne s Jordánskom.

Z dôvodu hrozieb nechal Izrael zakázať vstup do Jeruzalema autobusom, ktoré zrovna privážali do posvätného mesta skupiny moslimov, aby sa mohli počas svojich sviatkov modliť na Chrámovej hore. To samozrejme vyvolalo ďalší hnev.

Do posvätnej mešity al-Aksá počas veľkých piatkových modlitieb nabehla izraelská polícia. Strhla sa tam veľká bitka s miestnymi moslimami. Na niektorých videách vidno, ako vzduchom lietajú rôzne projektily a predmety, dokonca nechýbajú zábery, ako niekto skáče po policajtovi. Táto rušná piatková noc si vyžiadala vyše 200 zranených, vrátane niekoľkých členov polície. Polícia uzavrela celý Starý Jeruzalem, kým „dala veci do poriadku“.

Chrámová hora je miesto, kde kedysi stál veľký židovský Jeruzalemský chrám (z ktorého po zničení Rimanmi ostal len známy Múr nárekov). Ide o najposvätnejšie miesto pre Židov.

Zároveň však je táto hora aj jedným z najdôležitejších miest pre moslimov – po Mekke a Medine je jeruzalemská Chrámová hora tretím najposvätnejším miestom tohto náboženstva.

Jednoducho povedané, ide o miesto, ktoré by chceli mať v rukách Židia i Moslimovia. Dnes na jej vrchole stoja známe mešity Skalný dóm a al-Aksá. Horu majú teda pod kontrolou moslimovia, čo je samozrejme obrovským tŕňom v oku pre mnohých Židov. Niektorí radikálnejšie zmýšľajúci Židia otvorene hovoria, že židovský štát Izrael nebude úplný, kým nebude ich aj táto hora. „Chrámová hora je najcitlivejším kilometrom na celej Zemi,“ povedal o nej kedysi izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Hocijaký zásah zo strany Izraela na túto horu sa preto hneď berie veľmi citlivo, najmä v celom moslimskom svete. Minimálne ako akt provokácie a nedodržania stanovených dohôd.

Je preto pochopiteľné, že keď svet videl piatkové videá, ako izraelská polícia nabehla na posvätnú horu i do samotnej mešity, ostrá kritika zo zahraničia nenechala na seba dlho čakať.

Navyše, k stretom s izraelskou políciou došlo na Chrámovej hore aj v ďalších dňoch, najmä v pondelok.

Turecký prezident Erdogan otvorene označil Izrael za krutý, teroristický štát, píšu Aktuality. Znepokojenie vyjadrilo aj susedné Jordánsko, Egypt a ďalšie arabské krajiny. Negatívne ohlasy na udalosti posledných dní prichádzajú aj od OSN, Európskej únie či tradičného spojenca Izraela, Spojených štátov.

Je nevyhnutné vyhnúť sa krokom, ktoré zhoršujú napätie, alebo nás dostávajú ďalej od mieru. Patria sem vysťahovania vo východnom Jeruzaleme, osídľovacie aktivity, domáce demolácie i teroristické činy,“ reagovalo ministerstvo zahraničných vecí USA, ktoré cituje aj známy portál USA Today.

Európska únia tiež naliehala na pokoj a vyjadrila znepokojenie nad možnými vysťahovaniami. Uviedla, že sú podľa medzinárodného humanitárneho práva nezákonné a slúžia iba na podporu napätia na mieste,“ píše v správe americký spravodajský portál.

Zdôrazňujem, že právo na protesty zostane zachované, ale na výtržníctvo bude odpovedané rázne a s nulovou toleranciou,“ vyjadril sa za izraelskú stranu k súčasným nepokojom policajný komisár Kobi Shabtai.

zdroj: TASR/ AP/ Mahmoud Illean. Izraelskí policajti zatýkajú palestínskeho demonštranta počas potýčok vo východnom Jeruzaleme. Napätie v Jeruzaleme stúplo v uplynulých týždňoch po tom, čo sa Palestínčania postavili na odpor proti izraelským obmedzeniam prístupu do častí jeruzalemského Starého mesta počas moslimského posvätného mesiaca Ramadán. Príčinou napätia je tiež hrozba vysídlenia štyroch palestínskych rodín, na domy ktorých si robia nároky židovskí osadníci.

Rakety opäť vo vzduchu. Zabíjajú teroristov, či deti?

K napätej situácii sa pochopiteľne vyjadrilo aj palestínske hnutie Hamas, ktoré pôsobí v izolovanom pásme Gazy, a taktiež ďalšie radikálne palestínske hnutia, ktoré zdôrazňovali, že činy Izraela neostanú bez odpovede.

Hamas taktiež vyzval ľudí k tradičným protestom na hraniciach Gazy, no len pri znepokojujúcich slovách a protestoch neostal.

Násilie sa stupňovalo v pondelok večer, keď palestínski militanti vystrelili rakety smerom na Jeruzalem. V reakcii na to izraelská armáda začala letecké údery proti militantným cieľom v pásme Gazy,“ píše o ďalšej eskalácii situácie BBC.

„Výmeny rakiet“ medzi Izraelom a pásmom Gázy majú už takmer tradičný priebeh. Z pásma Gázy vyletia na Izrael rakety, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zneškodní takzvaný vzdušný štít Izraela. Krajina na rakety odpovie podobným spôsobom a keďže Gaza takú vzdušnú ochranu nemá, následky bývajú oveľa horšie.

Raketový útok Palestínčanov, ktorý zastavil izraelský obranný systém, dnes v živom vysielaní zažil aj moderátor Českej televízie. 

Následne sa Izrael s veľkou pravdepodobnosťou pochváli, že raketami zneškodnil trebárs odpaľovacie rampy Hamasu, ich zbrojnicu, sídlo či niektorých významných členov.

Hamas zas na oplátku vypustí do sveta videá, ktoré ukazujú, ako na nich Izrael zhadzuje bomby, ničí ich domovy a zabíja ľudí. Najväčšie pohoršenie vedia pochopiteľne vyvolať mŕtve deti a ich pohreby.

Ako Európania oklamali Arabov a rozdelili si Blízky východ. Je to jedna z príčin, prečo je taký problémový

Presne tak je tomu aj tento týždeň, keď Izrael odpovedal na desiatky rakiet Palestínčanov: „Izraelská armáda uviedla, že medzi zabitými boli najmenej traja členovia skupiny Hamas, ktorá vládne v Gaze… Palestínski predstavitelia zdravotníctva v Gaze uviedli, že pri bombovom atentáte zahynulo 20 ľudí, vrátane detí,“ informuje ďalej BBC.

Izrael neskôr svoje informácie upravil na 15 zasiahnutých členov Hamasu, niektorí z nich mali byť aj členmi Islamského štátu. Okrem toho sa pochválil aj zničením desiatok „vojenských cieľov“ v úvode tohto týždňa.

Zdroje: BBC, USA Today, the Times of Israel, Al Jazeera, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá