FANTASTICKÝ ÚSPECH: Česi vyvinuli domáci kloktací PCR test na koronu. Má rovnakú účinnosť ako výter a donesie ho kuriér

  • Jedným z najväčších problémov pri testovaní na koronavírus je aj diskomfort, ktorý je s ním spätý
  • Českí vedci však najnovšie prišli s novou metódou samoodberu
  • Test spĺňa všetky potrebné štandardy a jeho výsledok je vďaka certifikáciu CE IVD uznávaný naprieč Európskou úniou
kloktanie, test
Chromozoom Gargtest
  • Jedným z najväčších problémov pri testovaní na koronavírus je aj diskomfort, ktorý je s ním spätý
  • Českí vedci však najnovšie prišli s novou metódou samoodberu
  • Test spĺňa všetky potrebné štandardy a jeho výsledok je vďaka certifikáciu CE IVD uznávaný naprieč Európskou úniou

Šikovná metóda umožní ľuďom otestovať sa formou PCR z pohodlia domova a úplne bezbolestne. Na webe testujvklidu.cz si stačí objednať testovaciu sadu nazvanú Gargtest a vykloktaním si odobrať vzorku.

Testovaciu sadu obyvateľom Česka privezie aj odvezie kuriér. Účinnosť otestovania je pritom rovnaká, ako na odberovom mieste, a výsledkom sa dá preukázať napríklad aj na účely cestovania.

Okrem bolesti spojenej so zavedením odberovej tyčinky je nevýhodou súčasného modelu testovania aj nutnosť navštíviť odberové miesto, kde testovaný zbytočne čelia zvýšenému riziku šírenia nákazy.

kloktanie, test
zdroj: Chromozoom Gargtest

Oba tieto problémy rieši práve kloktací Gargtest, ktorý vyvinuli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a spoločnosti AUMED a IntellMed.

Spomínaný test spĺňa všetky potrebné štandardy a jeho výsledok je vďaka certifikáciu CE IVD uznávaný naprieč Európskou úniou.

Kľúčovou výhodou kloktacieho testu je jeho jednoduchá realizácia. Človek si naberie obyčajnú pitnú vodu do odmerky, ktorá je súčasťou balenia, a následne si po dobu 20 až 30 sekúnd bude vykloktávať ústnu dutinu a hltan.

kloktanie, test
zdroj: Chromozoom Gargtest

Obsah odmerky potom vyprázdni z úst do priloženej odberovej skúmavky, v ktorej je transportný prášok, a odovzdá ju kuriérovi, ktorý ju priviezol.

Vodič českej logistickej služby DoDo vzorky doručí do testovacieho laboratória. Dôležité je však spomenúť, že komfort spojený s odberom sa nijako negatívne neodráža v účinnosti testu.

Vzorka je spracovaná a analyzovaná v laboratóriu klasickou PCR metódou, ktorá sa využíva aj v prípade bežného výteru z nosohltana.

kloktanie, test
zdroj: Chromozoom Gargtest

„Spoľahlivosť kloktacích odberov je porovnateľná s výterom cez tyčinku. Porovnávacia štúdia ukázala, že rozdiel medzi oboma spôsobmi odberu je asi 3 až 3,5 % v citlivosti, čo je štatisticky nevýznamné číslo,“ upresňuje Marián Hajdúch, šéf projektu a riaditeľ Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny v Olomouci.

Kľúčovou informáciou teda je, že hoci Gargtest obsahuje sliny, nejedná sa o klasický test zo slín. Pri kloktaní so zaklonenou hlavou sa totiž voda dostane až na zadnú stranu hltanu, teda do miesta infekcie, kam mieri aj vatová tyčinka pri stere z nosohltana.

Prijal by si takýto kloktací test aj na Slovensku?

„Nejde o nový, revolučný test, pretože princíp detekcie vírusu zostáva úplne rovnaký. Oveľa príjemnejší a pohodlnejší je ale odber vzoriek,“ dodáva Hajdúch.

Kloktacie Gargtesty môžu mať široké možnosti využitia, a to napríklad u detí, ktoré klasické odbery tyčinkou zle znášajú, alebo v prevádzkach a inštitúciách, kde je nutné sa testovať opakovane.

kloktanie, test
zdroj: Chromozoom Gargtest

Test je podľa odborníkov vhodný aj pre onkologických pacientov, ktorí mávajú z liečby poškodené sliznice a patria do rizikovej skupiny, ktorá sa musí testovať častejšie.

Výsledok kloktacieho PCR testu je pritom na rozdiel od toho antigénového široko uznávanou diagnostickou metódou. V prvej fáze sú kloktacie testy dostupné v Prahe, kde sa o distribúciu, testovanie aj vystavenie certifikátu pre vycestovanie stará firma Chromozoom.

Bill Gates tvrdí, že nás čaká ešte niečo horšie ako pandémia a nezachráni nás ani vakcína

Logistiku zabezpečuje už spomínaná kuriérska spoločnosť DoDo. Po objednaní privezie kuriér testovanej osobe odberovú sadu, počká na mieste na odber a vzorku následne doručí do laboratória. Testovanému príde výsledok do 24 hodín. Kuriér pritom testovaciu sadu dovezie vo vybranom hodinovom slote.

„Keď nás distribútori kloktacieho testu oslovili, či by sme celému projektu nechceli zabezpečiť logistiku, ani na sekundu sme neváhali. Pohodlné a spoľahlivé testovanie je spolu s vakcínou jedinou cestou späť k normálnemu životu a my cítime, že participáciou na tomto projekte môžeme reálne pomôcť v boji s pandémiou,“ opisuje Michal Menšík, šéf kuriérskej spoločnosti DoDo.

Domáci odber podľa spoločnosti zvýši ochotu ľudí sa otestovať, a zároveň aj bezpečnosť celého odberu. Kuriér totiž môže testovaciu sadu odovzdať úplne bezkontaktne a testovaný nemusí prísť s nikým do styku. Do nebezpečenstva tak nedostane svoje okolie ani sám seba.

Kloktacie testy by sa postupne mali dostať aj do zvyšku Českej republiky a tiež na ďalšie distribučné miesta. Autori projektu chcú Gargtest ponúknuť na odberových miestach a usilujú aj o jeho dostupnosť u praktických lekárov.

Kloktací test je potom pripravený aj na distribúciu prostredníctvom lekární. Objednávať si ho je možné na testujvklidu.cz v prepočte za cca 66 eur. V cene je testovacia sada, doprava kuriérom a predovšetkým samotné otestovanie vzorky v laboratóriu metódou PCR.

Zdroj: Chromozoom Gargtest

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK