Fantázii sa medze nekladú. Európu zaplavujú falošné osvedčenia o očkovaní proti Covidu

  • Prípady falšovania dokumentov potvrdzujúcich status očkovania či vyliečenia sa z koronavírusu sú v Európe čoraz častejšie
  • Čím prísnejšie sú obmedzenia a pravidlá pre vstup do jednotlivých krajín, tým viac peňazí inkasujú podvodníci
očkovanie, covid
TASR/AP/Lukáš Grinaj, Bob Edme
  • Prípady falšovania dokumentov potvrdzujúcich status očkovania či vyliečenia sa z koronavírusu sú v Európe čoraz častejšie
  • Čím prísnejšie sú obmedzenia a pravidlá pre vstup do jednotlivých krajín, tým viac peňazí inkasujú podvodníci

V rámci Európy sa objavujú celé siete falšovateľov, ktorých hlavným koníčkom je distribúcia falošných osvedčení o očkovaní proti Covidu. Pozrime sa napríklad do Írska, kde jeden zo špekulantov predával svoje falošné produkty za 350 eur na dark webe, informuje Irish Times.

V Nemecku bolo zase hlásených viac ako 2,5-tisíc prípadov, kedy došlo k falšovanou Covid pasov. Počet falzifikátov sa zvyšoval úmerne k tomu, ako federálna vláda sprísnila obmedzenia pre neočkovaných ľudí. Ako informoval portál Deutsche Welle, priemerná cena sfalšovaného certifikátu sa pohybuje od 100 do 400 eur.

Talianskej polícii sa podľa Euro News už dokonca podarilo identifikovať 17 online profilov, cez ktoré podvodníci vo veľkom ponúkali neplatné dokumenty. Kus neoficiálneho potvrdenia išiel na miestnom trhu za 100 a viac eur.

„Rodinný balíček“ mal stáť okolo 500 eur a kryptomenami  si záujemcovia mohli zaplatiť aj falošné zelené karty. Prax bola podľa zástupcov polície rozsiahla a na profily falšovateľov certifikátov sa ozvalo približne 140-tisíc ľudí.

Aj TASR včera informovala o zadržaní lekára z talianskeho mesta Pistoia, ktorý údaje stovkám ľudí vydal falošné potvrdenia o očkovaní proti koronavírusu. Robil to vraj zadarmo, z osobného presvedčenia, že vakcíny prinášajú riziká, informovala v piatok agentúra APA. 

Namiesto podania vakcíny lekár príslušné dávky vyhodil. Podľa polície bol týmto svojím postupom známy a vyhľadávaný ľuďmi zo širokého okolia. V prípade vyšetrujú dovedna 19 osôb. Polícii ho nahlásila istá žena v meste Prato, ktorá sa obávala, že jej syn, ktorý využil lekárove služby, by mohol ochorieť na covid.

V Taliansku vyšlo najavo viacero prípadov falšovania potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Pred Vianocami zatkli v Palerme zdravotnú sestru, ktorá vraj očkovala ľudí iba naoko. Od každého za to zinkasovala 100 eur.

ockovanie
zdroj: TASR/AP, Maya Alleruzzo, sentidos humanos

Francúzsky premiér mal k tejto téme aj tlačovú konferenciu. Jean Castex na nej označil praktiky falšovania za „úmyselné ohrozenie vlastného a cudzieho zdravia“. Tamojšia vláda preto pristúpila k zvyšovaniu pokút za používanie nepravých certifikátov. V súčasnosti sa pokuta pohybuje okolo 135 eur. V januári 2022 sa má zvýšiť na 1 000 eur.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Samotní podvodníci ale riskujú ešte viac. Pokuta za vytvorenie falošných očkovacích potvrdení je vo Francúzsku 75-tisíc eur a k tomu 5 rokov väzenia. Ak človek zadá do systému nepravdivé údaje, hrozí mu sankcia vo výške 150-tisíc eur a 5 rokov väzenia.

V chaose narastajúcich obmedzení a odporu voči očkovaniu v Európe a vo svete sa vyskytujú aj prípady, ktoré je ťažké zaradiť pod konkrétny paragraf.

Napríklad začiatkom decembra 2021 prišiel muž z Talianska do nemocnice, kde ho mala sestrička zaočkovať. Pod ihlu však vložil falošnú ruku – kúsok ružovej peny. Muž chcel byť certifikovaný bez toho, aby dostal vakcínu, no jeho trik rýchlo zmaril nemocničný pracovník, informuje BBC.

Na Slovensku ti hrozí väzenie

Ľudová tvorivosť nepozná hraníc ani na Slovensku. Policajti v Trenčíne sa museli zaoberať prípadom, kedy malo taktiež dôjsť k sfalšovaniu dokladov o zaočkovaní proti Covidu.

„Očkovací preukaz bol opatrený hlavičkou oprávnenej osoby a potvrdzoval podanie dvoch dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Na preukaze sa nachádzali aj 2 kusy odtlačku pečiatky lekárov oprávnenej osoby. Počas požiadavky na aktiváciu tzv. green pasu bolo zistené, že osoba, na ktorú bol očkovací preukaz vystavený sa v záznamoch o očkovaných pacientoch nenachádza.“

Taktiež lekári, ktorých pečiatky sú uvedené na očkovacom preukaze v dňoch, kedy mala byť údajne osoba očkovaná, nepracovali vo vakcinačnom centre oprávnenej osoby.

zdroj: TASR/AP, Matthias Schrader

Vzniklo tak podozrenie, že páchateľ zámerne vyhotovil nepravdivú zdravotnú dokumentáciu v úmysle použiť ju ako pravú. Polícia preto začala trestné stíhanie pre prečin falšovania a vyhotovovania nepravdivej zdravotnej dokumentácie. V prípade dokázania viny páchateľovi hrozí za tento skutok trest odňatia slobody až na dva roky.

Lekári, ktorí chceli obísť systém, sa našli aj v Poľsku. Pôsobili v meste Kaliszi, ktoré sa stalo podozrivo obľúbenou lokalitou, kam si pre „vakcíny“ prichádzali obyvatelia z rôznych kútov krajiny.

Časom sa tu podarilo zadržať hneď niekoľko zdravotníkov, ktorí vydávali neplatné potvrdenia o očkovaní. Zdravotníci zobrali od klienta úplatok a následne zadali jeho údaje do IT systému a vytlačili očkovací preukaz, za sumu 100 až 150 eur.

Máme zmätok v pojmoch 

Na Call Centrum Národného centra zdravotníckych informácií a ministerstva zdravotníctva sa každý deň obracajú tisíce ľudí, ktorí potrebujú pomoc s očkovaním, vydaním niektorého z dokladov či riešením iných situácií, ktoré priniesla pandémia. Rezort zdravotníctva a NCZI upozorňujú na najčastejšie zámeny pojmov, s ktorými sa stretávajú operátori.

Covid Pass

V tomto prípade ide o 9 miestny kód obsahujúci čísla, písmená a pomlčky. Má ho každá osoba, ktorá sa v minulosti registrovala na testovanie alebo očkovanie prostredníctvom korona.gov.sk, prípadne súkromného laboratória. Čo je dôležité, tento kód je možné vyhľadať medzi SMS, resp. v e-mailoch z minulosti.

Digitálny Covid preukaz (DCP)

Je doklad generovaný systémom zo záznamu o očkovaní alebo prekonaní ochorenia Covid-19. Preukazuje sa ním vykonané očkovanie, prekonanie či testovanie. Generuje sa na základe žiadosti cez korona.gov.sk.

Zásadne je, že doklad o prekonaní z pozitívneho výsledku je možné vygenerovať len v prípade pozitívneho PCR testu, teda nie antigénového testu. Žiadosť o zaslanie DCP je možné vyplniť na stránke korona.gov.sk, prípadne sa dá zobraziť aj v aplikácii zdravotnej poisťovne.

zdroj: TASR/Martin Baumann, František Iván

Je veľmi dôležité pozorne čítať popisy k jednotlivým poliam vo formulári, aby nedochádzalo k vysokej chybovosti. Napríklad, ak je uvedený rok narodenia, je potrebné písať len rok, a nie celý dátum. Pri telefónnom čísle sa namiesto prvej nuly vždy zadáva medzinárodná predvoľba v tvare +421. Potvrdenie po pozitívnom výsledku PCR testu sa v systéme generuje až po uplynutí karantény, teda o cca 12 dní.

Green Pass

V tomto prípade je reč o mobilnej aplikácii, do ktorej je možné načítať Digitálne COVID preukazy EÚ. V prípade, že zabudneš PIN kód do aplikácie Green Pass, odporúča sa aplikáciu zo zariadenia odinštalovať a opätovne nainštalovať. Heslo sa týmto krokom zresetuje.

eHranica

Je formulár, ktorý slúži na registráciu pri príchode na územie Slovenska. Dostupný je prostredníctvom portálu korona.gov.sk. Najdôležitejšie je poriadne si skontrolovať všetky údaje, ktoré sú do nej zapisované, aby sa zhodovali s údajmi, ktoré boli zadané pri prvej registrácii na testovanie.

Pri nesprávne vyplnenej eHranici je možné opraviť údaje len prostredníctvom RÚVZ. Ak osoba nemá rodné číslo, pretože nie je zo Slovenska (poprípade Česka), je tam možnosť aj iného identifikátora.

Pri viacerých prihlasovaniach je nesprávne zadávať rôzny identifikátor, pretože sa vytvoria dva Covid pasy. eHranica je, rovnako ako testovanie alebo očkovanie, založená na Covid pase.

Ak teda už v systéme máš nejaké údaje, je nutné zadať ich rovnako. Ak ti nepríde sms-ka alebo e-mail o registrácii, znamená to, že sa nepodarilo vyplniť eHanicu.

Zdroje: Irish Times, BBC, MZSR, KRPZTN, Deutsche Welle, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie