Fantómový exit poll: Poznáme predbežné percentá

  • Sú známe predbežné percentá z výsledkov volieb
  • Kompletné dáta budú zverejnené až po riadnom ukončení moratória
Volebná účasť v Záhorskej Bystrici, voľby 2023
TASR/Erik Mader
  • Sú známe predbežné percentá z výsledkov volieb
  • Kompletné dáta budú zverejnené až po riadnom ukončení moratória

Ako sme ťa informovali, volebné moratórium sa neskončilo podľa plánov. Pre zdravotnú indispozíciu jednej z členiek z volebnej komisie v Bratislave ho predĺžili do 22:45. Na túto situáciu zareagovala televízia Markíza, ktorá síce zverejnila výsledky exit pollu o 22:00, no ide iba o fantómovu grafiku.

„Na Markíze vám aj napriek tomu už o 22.00 h prinesieme ‚slepý‘ exit poll. Dozviete sa ten najpresnejší odhad volebných výsledkov. Neodhalíme však, ktorej strane jednotlivé percentá patria,“ informoval portál tvnoviny.sk.

Kompletné dáta zverejní televízia Markíza hneď po riadnom ukončení moratória.

Výsledky „slepého“ exit pollu

Exit poll je rýchly prieskum, ktorý sa vykonáva po skončení volieb. Tento typ prieskumu je tradične považovaný za jednu z najpresnejších metód, pretože anketári nekladú otázky o tom, ako budú ľudia voliť, ale skôr sa pýtajú na to, komu práve dali svoj hlas v volebnej miestnosti.

Exkluzívny exit poll pre televíziu Markíza pripravuje agentúra Focus. V teréne je od rána približne 500 anketárov, ktorí zhromažďujú dáta od zhruba 20-tisíc respondentov.

Zo spomínaného „slepého“ exit pollu sú zatiaľ známe iba predbežné percentá, ku ktorým o 22:45 pribudnú aj strany, ktorej jednotlivé percentá patria. 

Slepý exit poll naznačuje, že ide o tesný súboj o víťazstvo vo voľbách. Víťaz volieb by získal podľa výsledkov 23,5 %, druhý subjekt by získal 21,9 %. Tretí subjekt by podľa predčasných výsledkov výrazne zaostal s viac ako 12-percentnou dôverou.

Do parlamentu by sa dostal aj štvrtý subjekt s odstupom štyroch percent (8 %). Rovnako by brány parlamentu prekročili aj ďalšie tri strany, ktoré získali podľa slepého exit pollu viac ako šesť, resp. 5 % hlasov.

Exit poll
zdroj: Screenshot/TV Markíza

Čo sa týka rozloženia parlamentu, strany by si ich podelili nasledovne: Víťaz by mal 42 mandátov, druhá strana 40 mandátov, tretia 22, štvrtá 14, piata 11, šiesta 11 a siedma 10 mandátov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá