„Fašistická vymletá hlava nemôže zablokovať diaľnicu na tri dni.“ Matovič chce zmeniť zákon o protestoch

  • Konzílium odborníkov dnes rozhodne o termíne a podmienkach otvorenia fitnescentier
  • Matovič chce majiteľov fitnescentier odškodniť špeciálnymi poukážkami pre ľudí
TASR/Jakub Kotian, Martin Baumann
  • Konzílium odborníkov dnes rozhodne o termíne a podmienkach otvorenia fitnescentier
  • Matovič chce majiteľov fitnescentier odškodniť špeciálnymi poukážkami pre ľudí

Aktualizované 13:13

Zo sľubovanej šesťhodinovej blokády bola nakoniec len spomalená protestná jazda. Premiér Igor Matovič preto pozval zástupcov fitnescentier na Úrad vlády. Konzílium ešte dnes rozhodne o tom, či sa fitnescentrá otvoria. 

Rozhodnutia konzília nie sú prstocuc alebo piškvorky, nechceme nikomu cielene ubližovať,“ povedal Matovič po stretnutí a poukázal na to, že si váži ústupky zo strany majiteľov a fanúšikov fitnescentier. 

Nešlo o politickú akciu

Šéf Únie fitnescentier Slovenska Pavel Kyseľ zdôraznil, že nešlo o politickú akciu a štrajk bol ukončený zhruba o pol desiatej ráno. Protest bol formou pomalej jazdy, nie vo forme pôvodne ohlásenej blokády.

Majiteľ fitnescentra a tréner Andrej Mozoláni na tlačovke prezradil, že s Matovičom našli spoločnú reč. „Konzíliu sme potrebovali ukázať, ako fungujeme, ako sa tam ľudia pohybujú a ako to vo fitkách reálne vyzerá. Bola to veľmi konštruktívna debata, majitelia fitiek budú už čoskoro spokojní a fitká sa otvoria už čoskoro, za prísnych podmienok,“ povedal.

Pôvodne sa mali fitnescentrá otvoriť 3. júna, podľa Matoviča to však môže byť už v stredu. Všetko však záleží na rozhodnutí konzília. Ak skoré otvorenie nepodporí, vláda chce fitnescentrá odškodňovať formou poukážok pre zákazníkov. 

Upraviť pravidlá

Matovič sa vyjadril aj ku zmene zákona, ktorá by upravila protesty. „Budeme sa pozerať po dobrých príkladoch zo zahraničia. Keď niekto chce protestovať, tak nech blokuje nejakú uličku v Bratislave a nech tam stanuje aj tri týždne. Ale blokovanie diaľnice by spôsobilo miliónové škody na ekonomike. Dnes, jedna dodávka oblepená logom ĽSNS, jeden človek huckal k blokáde. Predstavte si, že teraz kvôli jednému magorovi sa urobí kolóna až po Trenčín. Jeden magor by lusknutím prsta spôsobil miliónové škody na ekonomike,“ povedal Matovič s tým, že dlhodobá blokáda strategických miest, akým je napríklad diaľnica, by malo byť trestné.

Cieľom podľa Matoviča je, „aby nejaká fašistická vymletá hlava nezablokovala diaľnicu na tri dni.“ Zákon by mal zadefinovať v zákone ochranu napr. diaľnic, hraníc a podobných strategických bodov infraštruktúry. Niečo podobné sa podľa Matoviča stalo na hraniciach s Rakúskom v piatok.

Matovič povedal, že asi tridsať ľudí pod taktovkou ľudí z ĽSNS vytvorilo na hranici „štupeľ“ a zablokovali ľudí, ktorí mali na prechod hraníc plné právo a splnili všetky podmienky.

Aktualizované 11:40

Premiér Igor Matovič prijal majiteľov fitnescentier na Úrade vlády, kde mu prišli odovzdať petíciu. Momentálne spolu rokujú o podmienkach a termíne otvorenia prevádzok.

zdroj: FOTO:TASR/Úrad vlády SR

 

Aktualizované 9:16

Premiér Igor Matovič vidí za protestom „svalovcov“ stranu Kotlebovci-ĽSNS. „Z miesta zrazu na Zelenči mám informácie, že jediní kto vytrvalo huckal na pôvodný plán – zablokovanie diaľnice na 6 hodín, boli prítomné Kotleby,“ napísal na Facebooku.

Zároveň sa poďakoval za to, že majitelia fitnescentier odmietli „politizáciu čisto hygienickej otázky“.

ODKAZ SVALOVCOM 3💪Som veľmi rád, že si organizátori blokovania diaľnice dali povedať a rozhodli sa pôvodný plán…

Gepostet von Igor Matovic am Sonntag, 24. Mai 2020

V Bratislave zdržanie aj bez blokády

Vodiči sa pri vjazde do Bratislavy zdržia v pondelok ráno aj vyše pol hodiny. Informuje o tom Stellacentrum. Situáciu na cestách môže ešte skomplikovať ohlásená protestná akcia majiteľov fitnescentier, ktorí sa postupne presúvajú po D1 do hlavného mesta.

So zdržaním do 35 minút musia vodiči rátať v smere z Bernolákova do Ivanky pri Dunaji a do Bratislavy. Polhodinové zdržanie hlásia aj v Dunajskej Lužnej v smere do Rovinky a do Bratislavy.

Odkaz premiéra

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v nedeľu (24. 5.) na sociálnej sieti uviedol, že ak budú majitelia fitnescentier blokovať v pondelok diaľnicu, predloží návrh zákona, ktorý takéto konanie urobí trestným činom. Ak D1 blokovať nebudú, navrhne ich odškodnenie. Podotkol, že o otvorení fitnescentier rozhodne iba konzílium odborníkov.

To bude zasadať v pondelok dopoludnia. Premiér dodal, že v prípade, ak konzílium nechá fitnescentrá zatvorené, tak je pripravený v koalícii presadiť odškodné v podobe voľných permanentiek pre osoby nad 40 rokov. Štrajkujúci žiadajú okamžité uvoľnenie ich podnikania a otvorenie fitnescentier.

Ešte včera v noci sa Matovič snažil prehovoriť „svalovcom“ do duše, aby diaľnicu neblokovali.

ODKAZ SVALOVCOM 2💪Z videa som sa dozvedel, že ste sa napriek môjmu odkazu rozhodli blokovať diaľnicu. Myslím, že som…

Gepostet von Igor Matovic am Sonntag, 24. Mai 2020

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech