Fast fashion je out. Dobrovoľníci v Prievidzi to vedia a priniesli geniálny eko nápad v podobe swap predajne

  • Prievidza má novú kamennú swap predajňu
  • Ak sa sem chystáš, priprav sa, že budeš potrebovať veľa času
  • Okrem oblečenia tu nájdeš aj hračky alebo knihy
TASR/ Radovan Stoklasa
  • Prievidza má novú kamennú swap predajňu
  • Ak sa sem chystáš, priprav sa, že budeš potrebovať veľa času
  • Okrem oblečenia tu nájdeš aj hračky alebo knihy

Kým v minulosti bol nákup oblečenia iba občasnou záležitosťou, keď všetci vopred vedeli, čo potrebujú do svojich šatníkov doplniť, dnes nakupujeme bežne, takmer každý deň a bezhlavo.

Oblečenie je lacnou, dostupnou záležitosťou a tak často bezhlavo podporujeme fast fashion, jednosezónne kúsky a robíme si z toho zábavu, prípadne rodinnú akciu na sobotňajšie poobedie.

Odhaduje sa, že ročne vyrobíme 80 miliárd kusov oblečenia. Módny biznis patrí medzi tie najškodlivejšie a najneetickejšie. A najvyššiu daň platia príroda a robotníci, ktorí pracujú v neľudských podmienkach.

Oblečenie patrí k ťažko recyklovateľným materiálom, väčšinou končí na smetisku. Našťastie, vzniká čoraz viac iniciatív, ktoré bojujú proti tomuto neekologickému zaobchádzaniu. Second handy nie sú u nás ničím novým. Aj mladí módni návrhári používajú čoraz viac starého oblečenia, ktoré pretvárajú na nové.

Rodia sa aj nové nápady, ako sa zbaviť starého oblečenia tak, aby niekomu inému ešte poslúžilo. A tak vznikli takzvané „swapy“ oblečenia. 

Výhodný eko nákup

Pôvodná myšlienka swap nákupu vznikla v San Franciscu ako odpoveď na nezastaviteľné pretláčanie fast fashion, ktorá má obrovský negatívny dopad na životné prostredie. 

Hlavným cieľom je udržať stále kvalitné oblečenie v obehu tým, že vymení majiteľa. Neskončí tak na smetisku ako ťažko spracovateľný odpad, ale v novej skrini, v ktorej poteší nie len nového majiteľa, ale aj prírodu. 

V posledných rokoch sa toto podujatie uchytilo aj u nás, väčšinou funguje cez internet alebo prostredníctvom jednodňových akcií vo väčších mestách.

Zástupkyne iniciatívy Čisto v Prievidzi Kvetoslava Ďurčová a Natália Svitková sa na Deň Zeme  rozhodli otvoriť jednu z prvých slovenských kamenných swap predajní s názvom BerTo! Okrem oblečenia si tu môžeš vybrať aj hračky alebo knihy, všimli si Dobré noviny.

Swap s pridanou hodnotou

Prísť môže každý, kto má záujem. Vybrať si môže z domácich potrieb, kníh, hračiek, obuvy alebo odevov. Ak má niekto záujem priniesť veci, je dobré, aby sa nám ohlásil, aby sme vedeli regulovať množstvo,“ povedala Ďurčová. „Sú aj veci, ktoré sú objemnejšie a ktoré sem, bohužiaľ, nezmestíme. Preto sme vymysleli bezplatnú inzerciu, kde si ich ľudia môžu priamo medzi sebou vymeniť,“ dodala.

Novú prevádzku môžeš navštíviť trikrát do týždňa. Bude otvorená dvakrát v popoludňajších hodinách a raz dopoludnia. Nachádza sa v podchode v blízkosti Námestia slobody. 

Obom nám záleží na našom okolí a životnom prostredí. Ja som chcela, aby to malo pridanú hodnotu a bolo to pravidelnejšie. Ľudia sem môžu doniesť veci kedykoľvek a keď budú potrebovať, môžu si odtiaľto niečo zobrať,“ povedala Svitková.

O iniciatíve Čisto v Prievidzi aj o kamennej prevádzke sa dozvieš na ich Facebookovej stránke BerTo!, kde nájdeš aj otváracie hodiny alebo novinky či spôsob, akými môžeš pomôcť aj ty. 

Zdroje: dobrenoviny.sk, ecohero.sk, fashionrevolution.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech