Progres čítania článku
Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

Fenomén „Super El Niño“ už dosiahol vrchol. Za rohom však číha La Niña

  • El Niño je na ústupe, môže ho nahradiť jeho opak
  • Fenomén bol taký silný, že ho vedci pomenovali „Super El Niño“
Na snímke je dopad fenoménu La Niña
Ilustračná fotografia, Canva/ZStockPhotos
  • El Niño je na ústupe, môže ho nahradiť jeho opak
  • Fenomén bol taký silný, že ho vedci pomenovali „Super El Niño“

Fenomén El Niño vyskytujúci sa v severnom Pacifiku, ktorý ovplyvnil počasie najmä počas minulého roku je podľa vedcov na ústupe a vypariť by sa mal v priebehu niekoľkých mesiacov, píše The Washington Post. To však neznamená, že o ňom už nebudeme vedieť.

Prognotici a vedci z Národnej meteorologickej služby začali vo štvrtok sledovať fenomén La Niña, pričom ich predpoklad, že model, ktorý je opakom El Niña, sa rozvinie niekedy do augusta, predstavuje až 55 % šancu.

Ako píše iMeteo, napriek tomu, že El Niño je jedným z najsilnejších svojou intenzitou v histórii a dostal prívlastok „super“ El Niño, sa pomaly, ale isto rozpadá. Jedným z hlavných faktorov, podľa ktorých sa určuje výskyt El Niño, je povrchová teplota Tichého oceánu v rovníkovej zóne.

Údaje tak ukazujú, že od novembra do januára bola teplota 2 °C nad priemerom a keďže bola táto hranica prekročená šesťkrát, znamená to, že sme mali a ešte stále máme dočinenia so „super El Niño“.

Na scénu môže prísť La Niña

Ak by sa potvrdili predikcie vedcov, vývoj fenoménu La Niña by mal veľké dôsledky na počasie na celom svete. Mohlo by to tiež dočasne spomaliť rýchle globálne otepľovanie. La Niña je známa povzbudzovaním aktívnych a deštruktívnych sezón hurikánov v Atlantiku, ako aj podporou suchých podmienok.

La Niña má tiež tendenciu znižovať globálne teploty, tendenciu podporovať suché a mierne podmienky, keďže zvyčajne vrcholí v zimných mesiacoch.

Šance na La Niñu sú vysoké

Klimatickí vedci z meteorologickej služby zároveň uviedli, že teplota vo východnom a strednom Pacifiku sa v januári znížila a klimatické predpovedné modely naznačujú, že El Niño bude počas jarných mesiacov naďalej slabnúť. Zároveň však predpovedajú 79 % šancu, že niekedy medzi aprílom a júnom nastanú „neutrálne“ podmienky – absencia El Niña alebo La Niña.

Práve počas týchto neutrálnych mesiacov je veľmi ťažké predpovedať, ako budú vyzerať, no môžeme predpokladať, že veľmi rýchlo prejdeme na La Niña, nakoľko tento jav je bežný po historicky silných epizódach El Niño, akým bol fenomén v roku 2023.

„Nestáva sa často, že by sme mali v rovnakom čase varovať pred El Niño a sledovať La Niña,“ uviedol pre Washington Post Tom Di Liberto, klimatický vedec z Národného úradu pre oceán a atmosféru. Zároveň dodal, že „nie je nezvyčajné“, aby La Niña nasledovala historicky silný El Niño. To sa stalo aj počas veľkých El Niño rokov, konkrétne v 1982 – 1983 a 1997 – 1998.

Liberto však dodal, že napriek tomu, že je El Niño „už za vrcholom, stále dokáže zaútočiť“.

Klimatické prechody dvoch fenoménov taktiež poskytujú vedcom viac údajov a príležitostí dozvedieť sa, ako globálne otepľovanie môže ovplyvňovať El Niño a La Niña. Klimatológovia zatiaľ nemajú definitívnu odpoveď, ale majú podozrenie, že frekvencia silných udalostí El Niño a La Niña sa v priebehu budúceho storočia pravdepodobne zvýši.

Zároveň vedci uviedli, že ak rok 2024 bude teplejší ako rok 2024 napriek prítomnosti La Niña, teda fenoménu, ktorý zväčša stojí za znižovaním globálnych teplôt, globálne otepľovanie, ako také, vôbec nie je na dobrej ceste. Naopak, ak by bol rok 2024 chladnejší, mohlo by nás to aspoň na čas ubezpečiť, že extrémne horúci rok 2023 nebol len v dôsledku globálneho otepľovania a klimatických zmien, ale aj a najmä v dôsledku foneménu El Niño.

Zdroje: The Washington Post, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Startitup PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom StartitUp PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok