Festival Grape končí na letisku v Piešťanoch

  • Organizovať niekoľkodňový festival na vyťaženom slovenskom letisku vie byť naozaj náročné
  • Už tento rok sa o tom presvedčili aj organizátori festivalu Grape, ktorý sa niekoľko rokov po sebe konal na letisku v Piešťanoch
  • Grape festival tu však musí po 10 rokoch skončiť a hľadať si iné vyhovujúce miesto
archív Startitup
  • Organizovať niekoľkodňový festival na vyťaženom slovenskom letisku vie byť naozaj náročné
  • Už tento rok sa o tom presvedčili aj organizátori festivalu Grape, ktorý sa niekoľko rokov po sebe konal na letisku v Piešťanoch
  • Grape festival tu však musí po 10 rokoch skončiť a hľadať si iné vyhovujúce miesto

Letisko Piešťany prevádzkuje od mája charterové lety do Turecka a Egypta pre dovolenkárov zo Slovenska. Pre rok 2019 sa organizátori dohodli s letiskom, že problematické lety presmeruje do Bratislavy a festival zaplatí všetky náklady s tým spojené. Na svojom Facebooku upozorňujú, že už tento ročník bol ohrozený.

Napriek obmedzeniam, ako bolo napríklad pristávanie lietadla týždeň pred festivalom, organizátori festival stihli postaviť a po jeho skončení aj hneď ďalší týždeň vo štvrtok odovzdať. Toto bola jedna z podmienok pre ďalšie rokovanie s väčšinovým vlastníkom letiska – Trnavským VÚC o zotrvaní festivalu na piešťanskom letisku.

zdroj: TASR

Na rokovaniach z minulého týždňa sa však organizátori dozvedeli, že tu je predpoklad letov do ďalších destinácií, a tak sa festival na tomto mieste už nemôže konať. A to ani za dodržania tohtoročných podmienok.

Nové lety ešte nie sú dohodnuté, avšak dostali sme odporúčanie hľadať si nové miesto s tým, že šanca ostať je minimálna. Pre nás je to, samozrejme, veľmi zlá správa, lebo presťahovať takýto veľký festival nie je jednoduché a, bohužiaľ, na Slovensku ani nie je veľmi na výber kam. V neposlednom rade sme s mestom Piešťany už desať rokov prepojení pomyselnou pupočnou šnúrou a berieme ho ako neoddeliteľnú súčasť festivalu. O to ťažšie sa nám táto správa prijíma,” oznámil Grape festival na svojej facebookovej stránke.

Gepostet von GRAPE FESTIVAL am Dienstag, 20. August 2019

Piešťany boli podľa organizátorov ideálne miesto pre usporiadanie festivalu. Zároveň bol Grape nemalým finančným prínosom pre mesto, miestnych podnikateľov a pracovnými príležitosťami pre ľudí z celého kraja. V neposlednom rade zviditeľnil mesto na európskej festivalovej mape.

Čítaj viac TU>>Palko Bartoš: Dizajnér, s ktorým vizuálne rástol festival Grape

V priebehu desaťročnice sa v Piešťanoch zabávali návštevníci z 22 krajín z celého sveta a vystúpilo tu 158 zahraničných umelcov zo 4 svetových kontinentov. Dvakrát sa Grape dostal medzi 10 najlepších malých festivalov v Európe a minulý rok mali organizátori možnosť na významnej konferencii v Londýne – International Festival Forum – prezentovať Grape festival pred najdôležitejšími ľuďmi hudobného priemyslu. Významné to bolo o to viac, že Grape bol vybraný ako jediný európsky festival.

V každom prípade chápeme aj situáciu VÚC, keďže rozlietať letisko a finančne ho aspoň trochu ozdraviť bolo ich prioritou. Škoda len, že sme sa do týchto plánov nezmestili aj my. Ale už sme si zvykli, že na Slovensku kultúra ťahá pravidelne za kratší koniec a väčšinou ju nikto neberie až tak vážne. Budeme teda dúfať, že toto rozhodnutie bude pre letisko prínosom, a že si ho slovenskí dovolenkári obľúbia aspoň tak, ako ľudia, ktorí sem chodili na festival,” konštatujú organizátori.

Kompetentným nezostáva nič iné, ako hľadať nový priestor, ktorý bude čo najviac vyhovovať kritériám na usporiadanie akcie čo najvyššej úrovne. 

Veríme však, že ak ho nájdeme, urobíme pre vás ešte lepší festival, ako tomu bolo doteraz. Držte nám palce a čakajte na nové info. Ďakujeme teda za pekných 10 rokov v Piešťanoch a veríme v ešte krajšie roky na novom mieste,” dodávajú.

zdroj: fb:Grape festival

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech