Palko Bartoš: Dizajnér, s ktorým vizuálne rástol festival Grape

  • Palko Bartoš je vyštudovaný architekt, napriek tomu sa však teraz venuje prevažne grafickému dizajnu, marketingovej komunikácii a vizuálnemu umeniu
  • Vizuálnu stránku festivalu Grape tvoril v rokoch 2011 až 2016
  • V súčastnosti má s kamarátom vlastné štúdio BLESS
Grape, Archív: Paľko Bartoš
Grape, Archív: Paľko Bartoš
  • Palko Bartoš je vyštudovaný architekt, napriek tomu sa však teraz venuje prevažne grafickému dizajnu, marketingovej komunikácii a vizuálnemu umeniu
  • Vizuálnu stránku festivalu Grape tvoril v rokoch 2011 až 2016
  • V súčastnosti má s kamarátom vlastné štúdio BLESS

Do začiatku tohtoročného festivalu Grape už neostáva veľa času a my dúfame, že máš okrem stanu a rožkov s paštétou zabalené aj gumáky, pršiplášť a rybársku čiapku. Témou tohto ročníka je totiž dážď, ktorý sa bude, snáď, piešťanskému letisku vyhýbať.

Aj tento rok vymýšľala tematiku festivalu banda múdrych hláv, medzi ktoré už neodmysliteľne patria okrem organizátorov aj dizajnéri. S tvorbou vizuálnej idenity festivalu Grape sa nám všetkým spája meno Palko Bartoš, ktorý sa o ňu staral od roku 2011 až do roku 2016.

Neskôr po ňom žezlo prebral známy slovenský grafik a fotograf Matúš Bence, ktorý je zároveň aj držiteľom ocenenia Filip zo Zlatého klinca či rovnako talentovaný grafický dizajnér Jakub Vážan. Tí stoja za vizuálmi festivalu po sezóne 2016.

Všetko sa to začalo na párty

So spoluzakladateľom Grape, Jurajom Podmanickým, sa pozná už od vysokej školy a ako inak, ich spolupráca sa začala na jednej párty, kde sa mladí chalani stretli a dali sa do reči. A tak dostal svoju podobu druhý ročník festivalu a spolu s ním mohol vizuálne rásť aj Palko Bartoš, ktorý dával festivalu každý rok novú tvár.

zdroj: Grape, Archív: Paľko Bartoš

Hoci finálnu prácu vidíš až počas akcie v auguste, ide o celoročný proces, za ktorým je oveľa viac roboty, než si väčšina z nás predstavuje. „Veľa ľudí má pocit, že tam nie je až tak veľa práce, ale opak je pravdou. Posledné mesiace sú naozaj náročné a treba mať vychytané veci a skúsenosti, aby všetko išlo tak, ako má. Veľa ľudí vidí len tú kreatívnu časť, ale je tam veľmi veľa výkonnej grafiky,“ hovorí pre Startitup Palko Bartoš.

Dizajnér tvrdí, že svoje nápady zbiera a odkladá si ich počas celého roka a netýka sa to iba festivalu Grape. Najväčšia vlna tvorivosti ho pritom väčšinou zasiahne na jeseň. Hoci niektoré jeho dizajny skončia nenávratne v šuplíku, pretože by boli skrátka pre festival niekedy „až príliš“, nakoniec si vždy s organizátormi nájdu spoločnú cestu. Palko Bartoš má osobne najradšej tematiku z roku 2016. „Je čistá a minimalistická, mám ju rád,“ hovorí a dodáva, že Grape vtedy ovládla biela a antické inšpirácie v podobe klasických skulptúr.

zdroj: Grape, Archív: Paľko Bartoš

Podľa Palka Bartoša je vizuálna identita festivalu hlavne o evolúcii, odráža dobu a jej trendy. Spolupráca mu výrazne pomohla, keďže začínal ešte ako mladý chalan, ktorý sa chcel uchytiť. Príťažlivé zadanie a relatívna viditeľnosť mu priniesli zaujímavé zákazky, vďaka ktorým sa dnes môže dizajnom a grafikou živiť a to aj napriek tomu, že je pôvodne vyštudovaný architekt.

zdroj: Grape, Archív: Paľko Bartoš

Robí stále Grape, ale ide si aj vlastnou cestou

Hoci sa tento rok primárne vizuálom venoval Jakub Važan, Palko toho robí pre festival stále kopec a okrem toho má rozbehnuté veľké portfólio vlastných projektov pod záštitou štúdia BLESS.

Venujem sa širokému záberu prác, máme s kamarátom malé kreatívne štúdio zamerané na komplexné vizuálne riešenia pre klientov z rôznych oblastí. Tiež prevádzkujeme priestor pre súčasnú kultúru v centre Bratislavy. Vediem aj značku Bratiska, ktorú som spoluzakladal s kamarátmi. A tvorím taký oddychový projekt Kvalitný Slang o slovenskom modernom slangu, ktorý by som chcel vydať aj knižne. Okrem toho sa viac ponáram aj do voľnej tvorby, mal som teraz výstavu a predávam autorské grafiky,“ prezradil.

>>O festivale Grape sme sa rozprávali aj s jedným s jeho organizátorov, Jurajom Podmanickým 

 

Na otázku, na čo je vo svojom portfóliu najviac hrdý, odpovedá ako pravý umelec: „Milujem a zároveň nenávidím všetko, čo urobím,“ uzatvára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech