Festival Grape: Nikto z podpísaných akademikov nás doteraz nekontaktoval, bránia sa organizátori

  • Včera sa do médií dostala správa, v ktorej ochranári vyzývajú organizátorov Festivalu Grape, aby zrušili zimnú edíciu svojho podujatia, ktoré by sa malo konať na Martinských holiach 20. a 21. marca
  • Informáciu priniesla agentúra SITA
TASR
  • Včera sa do médií dostala správa, v ktorej ochranári vyzývajú organizátorov Festivalu Grape, aby zrušili zimnú edíciu svojho podujatia, ktoré by sa malo konať na Martinských holiach 20. a 21. marca
  • Informáciu priniesla agentúra SITA

Pod otvorenú výzvu sa podpísalo 116 vedcov, ochranárov a odborníkov, pričom dôvodom má byť ohrozenie zvierat hlukom v chránených zónach. 

Čítaj viac TU>>Ochranári chcú dať stopku zimnej edícii festivalu Grape

Na otvorený list reaguje aj Festival Grape, ktorého organizátori pre Startitup uviedli, že otvorený list, ktorý dostali do mailu, ich nemilo prekvapil. 

„Jeho text vychádza z absolútnej neinformovanosti o podujatí na Martinských holiach, navyše už jeho nadpis pôsobí veľmi zavádzajúco a bol napísaný zrejme za účelom, aby si človek hneď na úvod urobil nepriateľský názor. Neinformovanosť vyplýva z toho, že nikto z podpísaných akademikov nás doteraz nekontaktoval, aby zistil, čo vlastne ideme koncom marca v stredisku organizovať,” vysvetľuje jedna z organizátorov festivalu Denisa Chylová. 

Gepostet von GRAPE FESTIVAL am Montag, 30. Dezember 2019

 

Ako ďalej dodáva, signatári výzvy sa všetky, pre nich dostačujúce informácie o akcii, dozvedeli iba z vysielania ich partnerského rádia a z eventu na Facebooku. Postup akademikov, ktorí poslali do médií predmetnú informáciu bez toho, aby nám vôbec dali šancu sa vyjadriť, nám príde neprofesionálny, nekorektný a v neposlednom rade aj neslušný. Máme za to, že pokiaľ sa vyskytne problém, tak by sa o ňom v prvom rade malo diskutovať, aby sa predišlo dezinformáciám a neadekvátnym reakciám. V slušnej spoločnosti by to tak malo byť,” hovorí.

Festival sa proti ochranárom bráni

Ochranári argumentujú, že festival by zasiahol zvieratá v najhoršom možnom období a proti zámeru organizátorov hovoria aj tunajšie obmedzené ubytovacie kapacity a možnosti dopravy, pretože cesta ku miestu konania je v zimnom a jarnom období len jednosmerná a neverejná, ale účelová lesná. 

„Očakávaný vysoký počet návštevníkov preto na Martinských holiach nie je možné ani riadne ubytovať, ani uspokojiť ich základné hygienické potreby. O zabránení negatívnym dopadom predvídateľného nekultúrneho správania sa niektorých návštevníkov na prežívanie zraniteľných druhov a iných prírodných hodnôt už nevraviac. Na takéto veľké podujatie stredisko nie je pripravené ani bezpečnostne, keďže záchranné akcie počas víkendov tu zabezpečujú len dvaja členovia horskej záchrannej služby,“ píše sa v tlačovej správe ochranárov.

zdroj: ilustračný obrázok TASR

Festival sa proti ich slovám bráni

Organizatóri upozorňujú, že zimná edícia festivalu je podujatie pre lyžiarskych nadšencov a nejedná sa o žiadny veľký festival, aký organizujú v lete. Zimná edícia sa počas minulých sezón konala napríklad v Nízkych Tatrách v stredisku Chopok na Chate Kosodrevina a v Hoteli Liptov. V Hoteli Martinské Hole máva festivalový tím pravidelne v marci teambuilding, takže stredisko pozná. 

Minulý rok sme mali na zimnom Grape na chate Kosodrevina 450 platiacich účastníkov, tento rok sme sa rozhodli predávať iba 350 lístkov, vzhľadom k tomu, že ubytovacie kapacity na Martinských Holiach sú v počte cca 400 lôžok. Koncerty sa tak, ako na každej našej zimnej akcii, odohrávajú v uzavretých priestoroch, čiže nie vonku na svahu, nebodaj v lese. Martinské hole sú funkčné lyžiarske stredisko, s kapacitou 2000 návštevníkov denne. Našu akciu sme cielene dali na koniec marca, kedy už v stredisku lyžuje iba pár posledných nadšencov. Vzhľadom k tomu, že predávame iba 350 vstupeniek, nenaplníme kapacitu strediska ani z jednej tretiny,” hovorí D. Chylová. 

Organizátori festivalu Grape vo svojom vyjadrení zdôrazňujú. že aj letný festival Grape organizujú s veľkým citom pre ekológiu a ochranu prírody.

„Môžeme s kľudným svedomím povedať, že v tomto smere sme jedným z najkvalitnejších v Európe. O to viac nás mrzí vzniknutá situácia a spôsob, akým sa k tomu postavili pracovníci SAV. Ich prácu si veľmi vážime a budeme ju vždy podporovať, ak bude mať zmysel. Dúfame, že podobné otvorené listy budú adresovať aj ľuďom, ktorí reálne ubližujú slovenskej prírode a zapríčiňujú úbytok lesov, či zvery v našich lesoch,” uzatvára.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech