Fico dal novému migračnému paktu EÚ „stopku“. Ukrajinu v NATO Slovensko neratifikuje

  • Minulý týždeň schválil migračný pakt Európsky parlament
  • Dnes sa Robert Fico vyjadril, že ho Slovensko nepodporí
  • Ukrajinu v NATO nechce
atentát na premiéra Fica, online prostredie
Robert Fico TASR/Pavel Neubauer
  • Minulý týždeň schválil migračný pakt Európsky parlament
  • Dnes sa Robert Fico vyjadril, že ho Slovensko nepodporí
  • Ukrajinu v NATO nechce

Slovenský premiér bol dnes na kontrolnom dni na ministerstve zahraničných vecí. Odmietol nový migračný pakt, ktorý minulý týždeň schválil Európsky parlament. Opatrenia v podobe prevzatia časti utečencov alebo finančnej či materiálnej pomoci pre krajiny zasiahnuté prílivom migrantov označil Robert Fico dnes pred novinármi za diktát, nejde podľa neho o solidaritu. Informáciu priniesol portál Noviny.sk

Priblížil, že v parlamente nebudú ratifikovať vstup Ukrajiny do NATO. „Slovensko potrebuje neutrálnu Ukrajinu. Budeme ohrození na svojich záujmoch v prípade, že by bola členským štátom NATO, pretože to je základ jedného obrovského svetového konfliktu.“

Sme sebavedomá krajina, tvrdí Fico

„Naši partneri v zahraničí boli naučení na to, že čokoľvek si od Slovenska vypýtali a požiadali, tak to automaticky dostali. Ale my sme suverénna a sebavedomá krajina,“ skonštatoval Fico s tým, že koncept suverénnej zahraničnej politiky musí pokračovať.

Ako informuje Ta3, podľa premiéra ide o jediný koncept, ktorý vie zabezpečiť prežitie malej krajiny, ako je Slovensko.

„Nechcem sa dožiť doby, keď budeme chodiť do orgánov EÚ len preto, aby nám Francúzi a Nemci oznámili, na čom sa dohodli,“ povedal predseda vlády.

Migračný pakt už schválil Európsky parlament 

Európsky parlament v stredu 10. apríla hlasoval za reformu azylového systému Európskej únie. Informovali sme ťa o tom aj v našom článku. Po rokoch diskusií a sporov tak poslanci schválili dohodnutý kompromis, ktorý výrazne sprísni súčasné predpisy týkajúce sa migrácie do EÚ.

Europoslanci schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri.

Nariadenie o riadení azylu a migrácie stanovuje, že krajinám EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, pomôžu ostatné členské štáty. Urobiť tak môžu premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, finančnými príspevkami alebo prevádzkovou a technickou podporou.

Zároveň sa aktualizujú dublinské pravidlá, teda kritériá stanovujúce, ktorý členský štát je zodpovedný za posudzovanie žiadostí o medzinárodnú ochranu.

Ako informuje TASR, nariadením o krízových situáciách a vyššej moci sa stanovuje mechanizmus reakcie na náhly nárast počtu migrantov. Zaistí to podporu pre členské štáty, ktoré čelia výnimočnému prílevu migrantov. Nové pravidlá sa venujú aj „zneužívaniu“ migrantov, čiže situácii, keď ich tretie krajiny alebo nepriateľské neštátne subjekty využívajú s cieľom destabilizovať EÚ.

Osoby, ktoré nespĺňajú podmienky na vstup do EÚ, budú pred vstupom podrobené preverovaciemu postupu vrátane identifikácie, zberu biometrických údajov a zdravotných a bezpečnostných kontrol počas najviac siedmich dní.

Nové pravidlá o centralizovanom systéme

V celej EÚ sa zavedie spoločný postup udeľovania a odnímania medzinárodnej ochrany. Vybavovanie žiadostí o azyl na hraniciach EÚ bude musieť byť v budúcnosti rýchlejšie, s kratšími lehotami v prípade nepodložených alebo neprípustných žiadostí.

Údaje o osobách neoprávnene prichádzajúcich do EÚ vrátane ich odtlačkov prstov a podôb tváre od šiestich rokov sa budú uchovávať vo vylepšenej databáze Eurodac.

Politici v EU parlamente.
zdroj: TASR/AP, Olivier Matthys

 

Členské štáty budú musieť zabezpečiť rovnocenné normy prijímania žiadateľov o azyl, napríklad pokiaľ ide o bývanie, vzdelávanie či zdravotnú starostlivosť. Registrovaní žiadatelia o azyl budú môcť začať pracovať najneskôr šesť mesiacov po podaní žiadosti. Podmienky obmedzenia slobody pohybu sa budú regulovať s cieľom odradiť žiadateľov od sekundárnych pohybov po EÚ.

Podľa nového rámca pre presídľovanie a prijímanie osôb z humanitárnych dôvodov členské štáty dobrovoľne ponúknu, že budú prijímať utečencov uznaných OSN z tretích krajín, ktorí by cestovali na územie EÚ legálnym, organizovaným a bezpečným spôsobom.

Uvedený balík musia ešte formálne schváliť členské štáty a nové zákony nadobudnú účinnosť po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Začnú sa uplatňovať o dva roky.

Zdroje: TA3, Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá